g fi ii 'j Ij ?- l Ward Warmoeskerken De Water Jongeren herdenken Jongeren herdenken 3-2004 Bergen op Zoom, 24 september 2004 Joris Op 27 oktober 2004 is het precies 60 jaar geleden dat Bergen op Zoom door de Canadezen werd bevrijd uit de handen van de Duitse bezetter. Iedereen beleefde de bevrijding op zijn eigen manier en heeft er zijn eigen herinneringen aan. Maar hoe kwam die bevrijding tot stand? Een korte geschiedenis. - 1 24 Jozine, 17 jaar anoniem, 19 jaar SMiirtfi I Beste Madelief, At u/eer druk bezig op schootHet is 'et uieer eVen Wennen nu zo'n heerlijke Vakantie. Bij geschiedenis zijn We trouwens met een interessant onderwerp bezig: de Tweede Wereldoorlog. Opa heeft me al Veel Verteld oVer zijn her inneringen aan de oorlog. Wist je trouwens dat het in oktober 60 jaar geleden is dat Bergen op Zoom bevrijd is? Ik heb gelezen dat er daarom allerlei herdenkingsbijeenkomsten zijn. Over herdenken gesproken: ik zat op 4 mei Voortaan met een heet ander gevoel naar de Dodenherdenking op de Grote Markt gaan. Ik ben deze zomer namelijk naar het Voormalige kamp Westerbork in Drenthe geweest. Tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben 102.000 Joden en zigeuners in dit deportatiekamp gezeten. Zij moesten daar een aantal Weken of soms maanden Verblijven, om Vervolgens per trein gedeporteerd te Worden naar concentratiekampen als Auschwitz of Bergen-Betsen. Daar Wachtte hen de dood. Ik Verwonderde me er oVer dat er een Joods gezin in het Voormalige kamp rondliep. Ik Vond het zo dapper dat zij onder ogen durfden te komen Wat er met Joden in de Tweede Wereldoorlog gebeurd is... Ik denk dat ik in oktober Wet naar een Van de herdenkingsbijeenkomsten ga. Want ik Vind dat ook Wij stil moeten staan bij de oorlog, ook al hebben Wij die zelf niet meegemaakt. Hoe denk jij daarover Ik moet nu snel Weer Verder met mijn huiswerk, Want ik hoor mijn moeder naar boVen komen. Tot snel! 37 oktober Bergen dp ^oom Op 10 mei 1940 viel Duitsland Neder land binnen. Enkele dagen later, op 14 mei, vonden zware gevechten plaats in Halsteren, Huijbergen, Hoogerheide en Woensdrecht, Diezelfde dag werd Bergen op Zoom door de Duitsers be zet: om half acht 's avonds trokken de eerste Duitse patrouilles de stad bin nen, Het leven werd vanaf die dag ruim vier jaar lang beheerst door Duitse- en N.S.B. terreur. In de maand oktober van het jaar 1944 keerde het tij voor Bergen op Zoom en omstreken. Sinds de invasie in Norman- dië op juni van dat jaar waren de ge allieerden, Britten, Polen, Amerikanen en Canadezen, opgerukt in noordelijke richting. Door België trokken zij richting Nederland. Op 7 oktober 1944 arriveerden de Ca nadezen in Hoogerheide, nadat ze kort nfflfi se daarvoor de Duitsers uit Putte en Os- sendrecht hadden verdreven, Vanaf die dag voerden de geallieerden een hevige strijd met de Duitse bezetters ten zuiden, oosten en noordoosten van Bergen op Zoom. De gevechten die werden geleverd kostten veel soldaten het leven, De Duitsers waren nauwelijks opgewassen tegen de immense hoe veelheid tanks die de Canadezen be zaten. Toch hielden de Duitsers enkele weken dapper stand, waardoor de Canadezen pas op 25 oktober de Hei molen konden bereiken. Met hun tanks trokken zij op richting stad. Een groot deel van de inwoners van Bergen op Zoom was inmiddels de kel- 's Ochtends bliezen de Duitsers nog en kele kerktorens in de stad op, maar in middels was toch gebleken dat zij een groot tekort aan mensen en wapens hadden. De bezetters zagen in dat het eigenlijk geen zin meer had de gehele stad te verdedigen en trokken zich te rug ten noorden van de Zoom. "Het herdenken Van de Tweede We reldoorlog Vind ik een respectvol ge baar naar het leed en de onder drukking die Vele mensen in de oor log hebben moeten ondergaan. 4 en 5 mei zijn de dagen Waarop dit re spect gezamenlijk Wordt geuit. Ik blijf thuis en kijk naar de herden king op de televisie. Ik Vind dat deze dagen in ere gehouden moeten Worden. Deze dagen zorgen er Voor dat de Tweede Wereldoorlog nooit Vergeten Wordt en ik hoop dat zij in de toekomst Voor de hete Wereld een Waarschuwing zijn." "Ik denk dat het belangrijk is om op 4 mei stil te staan bij Wat er in de Tweede Wereldoorlog is gebeurd. Maar sta ook eens stil bij Wat er Vandaag de dag om je heen gebeurt en Wees tevreden met de mensen om je heen die je liefhebben en Wees re spectvol Voor je medemens: Wat er met de mensen in de Tweede We reldoorlog is gebeurd Wens je nie mand toe!" Bevrijding door de Canadezen op 27 oktober 1944. ders van de huizen ingevlucht, om zich te beschermen tegen de vele inslagen van granaten en andere projectielen. Veel burgers timmerden planken voor hun ramen en vulden de ruimtes tussen de planken en de ruiten op met prop pen papier om zo de glasschade te beperken. In de stad overheerste het gebulder van de kanonnen en het ge loei van het luchtalarm, dat soms wel twintig maal per dag afging. De Duit sers plunderden woningen, vernielden fabrieken, tiranniseerden de bevolking en maakten jacht op mensen. Gelei delijk aan ontruimden zij de stad. In de loop van vrijdag 27 oktober ver anderde de situatie echter totaal. En zo bracht 27 oktober 1944 Bergen op Zoom de bevrijding na een bezet ting van 4 jaar, 5 maanden en 13 da gen: om drie uur 's middags versche nen de eerste Canadese tanks op de Huijbergsebaan (die tegenwoordig niet zonder reden 'Canadalaan' heet). Razendsnel verspreidde het verhaal zich door de stad dat de bevrijders in aantocht waren. In de straten verza melden de mensen zich om het grote nieuws te vertellen, elkaar te omhelzen en te huilen van vreugde. Men haastte zich naar de Grote Markt om daar de Canadezen welkom te kunnen heten: rond half vijf rolden de tanks van de bevrijders via de Antwerpsestraat de stad binnen. Aangekomen op de

De Waterschans | 2004 | | pagina 11