Jonqeren herdenken Jongeren herdenken Jonqei en herdenken Marieke, 28 jaar Marijn, 26 jaar Peter, 23 jaar Heb je vragen of opmerkingen? Stuur je reacties naar: WARdTAAL P/a Potterstraat 38 4611 NK Bergen op Zoom 12 8 1 29 pHRClF\iL "li mei 200li, 20.00 uur. Dodenherdenking. Ik sta op de Grote Markt. Het is koud, het u/aait, het regent; kortom: geen Weer om buiten te staan. De toespraak duurt tang, er Wordt een lied gezongen, een Volgende toespraak. Ik denk na een kwartier at: ik krijg het koud. Na 25 minuten begin ik zelfs heen en Weer te lopen. Mijn gedachten oVer de toespraak Worden steeds negatiever, Want ik begin naar koffie te Verlangen. Totdat ik me bedenk dat ik op dit moment slechts een half uur kou sta te tijden met Warme kleren aan. De mensen die de oorlog hebben meegemaakt hebben Veel langer in de kou moeten staan, hebben Verschrikkingen meegemaakt. En dan bedenk ik me, dat ik niet moet zeuren. Wat heb ik een geluk! Ik heb geen oorlog meegemaakt. Ik hoop dat ook nooit mee te hoeven ma ken, Want ik Weet dat ook nu, terwijl ik dit aan het schrijven ben, er mensen aan het Vechten zijn Voor hun leVen. Op een moment als doden herdenking sta je Weer met beide benen op de grond. Daarom blijft her denken zo belangrijk!" Afb. 6: 'Bergen-op-Zoom Canadian War Cemetry' gezien vanaf de Ruytershoveweg. In een rechte lijn achter de ingang is de grote witte steen te zien met daarachter het kruis. Links en rechts naast de steen de 'kapelletjes'. Op de linker begraafplaats, de 'Ber gen-op-Zoom Canadian War Cemetry', liggen 1115 Canadese slachtoffers. Het Britse 'Bergen-op-Zoom War Cemetry' heeft 1296 graven van oorlogsslacht offers. De beide begraafplaatsen lijken sterk op elkaar: via een trapje en een hekje aan de straatzijde betreed je het groene grasveld dat leidt naar de gra ven, Midden op beide begraafplaat sen staat een groot wit stenen kruis met daarop een ijzeren zwaard (zoals op af beelding 6 en 8 te zien is). Een aantal meters vóór het kruis staat een grote witte altaarsteen met daarop de in scriptie: "Their name liveth for ever more." Op de Canadese begraaf plaats bevindt zich links en rechts van die steen een klein 'kapelletje', waar je even rustig kunt zitten (afbeelding 6). In de muur van het linker kapelletje zit een kluisje, met daarin een register waarin alle namen van de overledenen ver meld staan. Ook op de rechter be graafplaats is een dergelijk kluisje: in de muur van het 'kapelletje' recht achter het kruis (afbeelding 8). De grafstenen op beide begraafplaat sen zien er bijna allemaal hetzelfde uit: in de platte witte stenen zijn de naam, de militaire rang, de leeftijd en de da tum van overlijden gegraveerd van ie der slachtoffer. Daaronder een kruis met een spreuk (zoals wij op een graf- "Als ik denk aan het herdenken Van de Tweede Wereldoorlog, komt bij mij een tekst boVen die ik ooit ergens gelezen heb. Het bleek tater een bij beltekst te zijn. Deze luidt als Volgt: Hoort dit, gij oudsten, En neemt ter ore, alle inwoners des lands: Is zo iets geschied in uW dagen, Of in de dagen Van uW Vaderen VerteI daarVan aan uW kinderen, Laat uW kinderen het hun kinderen Vertellen, En hun kinderen Weer aan het Volgende geslacht. (Joel 2: 2, 3)" steen bijvoorbeeld 'rust in vrede' zet ten). Boven de inscriptie is op iedere steen een symbool te zien: op de Ca nadese begraafplaats is dit voorname lijk de Maple Leaf die ook op de Cana dese vlag staat (afbeelding 7); op de andere begraafplaats is dit veelal het symbool van de militaire afdeling waar toe het slachtoffer behoorde. De fami lie van de gesneuvelde had de moge lijkheid een persoonlijke tekst er aan toe te voegen, waar dan ook dikwijls dankbaar gebruik van gemaakt is. "Vrijheid is Voor mij als 23-jarige een Vanzelfsprekendheid; dat is, besef ik me, een groot geluk. En een bepalende factor in mijn leVen. Hoe an ders had mijn leVen er uit gezien als dit niet zo Was? Ik ken Veel Ver halen Van opa's en oma's over hun oorlogservaringen, ik herinner me de geschiedenislessen, ik heb er boeken oVer gelezen en keek Vele films. Maar eerlijk gezegd kan ik me door dat alles nog steeds niet Voorstellen hoe het is om niet Vrij te zijn, simpelweg omdat ik geen ervaring heb met het niet Vrij zijn. En dat Wil ik graag zo houden. Daarom is het in mijn ogen belangrijk om je Vrijheid te Vieren. Nu het nog kan moeten We ook Vooral hen herdenken die Voor onze Vrijheid gevochten hebben. Later, Wanneer deze groep Vrijheidsvechters niet meer onder ons is, zou ik het erg fijn en erg belangrijk Vinden om in plaats Van 'bevrijdingsdag' bijvoorbeeld 'Vrij heidsdag' te Vieren. Naast het Vieren blijft Volgens mij herdenken ook erg belangrijk. De Vete slachtoffers die gevallen zijn in de strijd Voor onze Vrijheid, Verdienen het om minimaal eens per jaar door ons herdacht te Worden. De confrontatie met de gruwelijkheden Van de Tweede Wereldoor log zorgt er Voor dat We ons bewust blijven Van ons meest kostbare be zit: onze Vrijheid!" Afb. 5: Detail van het standbeeld bij de Arnoldus Asselbergsstraat: een jongetje klampt zich vast aan een vrouw die haar armen met gebroken boeien de lucht in steekt. die omkwamen bij de bevrijding van de noordelijke Schelde-oever en de verovering van het Zeeuwse eiland Walcheren. Verder liggen er zes onbe kende slachtoffers van de Britse konink lijke marine, een Britse vliegenier en ze ven slachtoffers van de Eerste Wereld oorlog. Afb. 4: Het standbeeld bij de Arnoldus Asselbergsstraat, ter herinnering aan de bevrijding van Bergen op Zoom. Afb. 7: Grafstenen op de Canadese begraafplaats. Voor de middelste steen is een Canadees vlaggetje geplaatst met de Maple Leaf die ook bovenaan op de grafstenen te zien is. De beide oorlogsbegraafplaatsen wor den keurig verzorgd door de Britse 'Commonwealth War Graves Commis sion', die in totaal 1.700.000 graven van oorlogsslachtoffers uit beide wereld oorlogen verspreid over 145 landen be heert. Bij de bovengenoemde monumenten worden door nabestaanden, vetera nen en vertegenwoordigers van de ge meente ieder jaar op 27 oktober en op 4 mei bloemen en kransen gelegd. Op die dagen staan we stil bij wat er in de jaren 1940-1945 is gebeurd. Maar het kan geen kwaad om ook door het jaar heen eens een bezoek te brengen aan deze monumenten, dus: ga eens kij ken! n ken boeien en de handen die naar de hemel reiken wordt duidelijk dat dit beeld de Bevrijding uitbeeldt, in het bij zonder de bevrijding van Bergen op Zoom op 27 oktober 1944. Een ander soort oorlogsmonument is te vinden net buiten Bergen op Zoom: aan de Ruytershoveweg die parallel loopt aan de A58 liggen tussen Bergen op Zoom en Heerle twee begraaf plaatsen naast elkaar. Op deze be graafplaatsen rusten de geallieerden Afb. 8: 'Bergen op Zoom War Cemetry' aan de Ruytershoveweg. Centraal tussen de graven staat het kruis met het ijzeren zwaard. Onder het kruis ligt een krans van klaprozen: de nationale bloem van Engeland. Achter het kruis het 'kapelletje' met in het midden, nog net zichtbaar, het kluisje met de registers.

De Waterschans | 2004 | | pagina 13