Dr. W. van Ham Een zeeslag bij Bergen op Zoom (1574) verbeeld De Waterschans nr. 3-2004 De Waterschans nr. 3-2004 I Jmiimle Jdnlt Ook de geschiedschrijving kent haar lotgevallen. De strijd te water van enkele Hollandse en Zeeuwse steden tegen de Spaanse overmacht was eens een topevene- ment van de nationale geschied schrijving. In de jaren 1572-1576 hadden zij de zijde van de Prins van Oranje gekozen al dan niet ge dwongen door de opstandige bal lingen of Geuzen. Moderne historici, dikwijls genera liserend in hun beschrijvingen, verdoezelen wat de tijdgenoten ui terst belangrijk vonden. Dit lot on derging ook de zeeslag bij Bergen op Zoom, einde januari 1574. Zelfs een minutieuze schrijver als dr. P. Geyl zag haar over het hoofd. In de nieuwe Algemene Geschiedenis der Nederlanden wordt zelfs be weerd dat er in die maand te water niets noemenswaardigs heeft plaatsgevonden. Alleen dr. Groen veld wist de gebeurtenis nog de plaats te geven die haar toekwam als een episode in de voortdu rende strijd om de waterwegen.' Onlangs is de restauratie gereed gekomen van het wandtapijt in het Zeeuws Museum te Middelburg dat deze zeeslag voorstelt en kort weg 'Bergen op Zoom' heet. Een reden om bekende en onbekende afbeeldingen van de slag op de Geuzen te breken. Zij vorderden schepen in de havens van Bergen op Zoom, Breda en Roosendaal met het doel een vloot te vormen. Tevens lieten zij scheepslieden werven. Toen dit weinig succes had voerde De Requesens een ge dwongen dienstneming in.5 Nadat de Geuzen in september 1573 tevergeefs een nachtelijke aanval op Bergen op Zoom had den geprobeerd, verjoegen zij enige maanden daarna de Spaanse bezetting van Reimers- waal. Die door de zee geteisterde stad lag op een eilandje dat was overgebleven na de hevige storm vloeden van de afgelopen jaren. Van daaruit werd de vijand te Ber gen op Zoom in de gaten gehou den en haar haven geblokkeerd. Bovendien belegerden de opstan delingen het nog steeds Spaanse Middelburg. Het was dringend no dig de hongerende stad van levensmiddelen te voorzien. Een plan van landvoogd De Re quesens voorzag hiertoe in een dubbele aanval op Walcheren: over de Oosterschelde vanuit Ber gen op Zoom en vanuit Antwer pen via de Westerschelde. Op 24 januari 1574 vertrok de vloot (van razeilen) vanuit Antwerpen. Het bevel hierover was in handen van Sancho dAvila. Voorlopig kwam Schelde uitvoerig te behandelen. Er zal hier, anders dan tot dus verre gebruikelijk was.2, nader wor den ingegaan op de geografische omstandigheden op en om de Schelde in de tijd van de slag. Wat is daarvan op de afbeeldingen te zien? Ook zal er aandacht worden geschonken aan een nog niet zo lang geleden te Bergen op Zoom tot stand gekomen openbaar kunstwerk dat herinnert aan dit wapenfeit. De zeeslag Het relaas van de gebeurtenissen is door tijdgenoten van beide par tijen opgetekend. Wij beschikken thans over in onze tijd gepubli ceerde teksten van de Antwerpse kroniekschrijver Godevaert van Haecht, van Spaanse soldaten en van de Engelsman Walter Mor gan.3 In 1594 verscheen het eerste deel van het standaardwerk van Emanuel van Meteren: Nederlant- sche Historiën. Het bevat een uitge breid verslag met een rijkdom aan details. In de zeventiende eeuw voegde men steeds meer, gedeelte lijk gefantaseerde, details aan het verslag toe. Hieruit blijkt eens te meer welke grote betekenis men aan dit wapenfeit hechtte.4 Bergen op Zoom was in de eerste vijf jaar van de Opstand één van de steunpunten in handen van de Spanjaarden. De opstandige Geu zen beheersten sinds 1572 de Schelde en de andere zeearmen. Zij hadden Veere, Vlissingen en Zierikzee veroverd. De Spanjaar den behielden door taaie weer stand Goes, Middelburg en Tho len. Hun landvoogd Alva en ver volgens diens opvolger Don Luis de Requesens namen maatregelen om de overmacht te water van de hij niet verder dan Baarland (op de zuidkust van Zuid-Beveland). De volgende dag maakten de schepen (smakzeilen) van Bergen op Zoom aanstalten te vertrekken. De Spanjaarden deden een po ging om een schans aan te leggen aan het havenhoofd maar de Geu zen beschoten hen zo hevig dat het werk niet voltooid kon worden. Pas op de 28ste verliet het Spaanse eskader van ongeveer 80 schepen de Bergse haven. Het stond onder bevel van vice-admiraal De Gly- mes (geen directe familie van de laatst overleden markies) en kolo nel Julian Romero. Kort na het vertrek moesten zij wachten op hoogwater om verder te kunnen zeilen. De prins van Oranje had onder tussen de Geuzenvloot verdeeld over een eskader dat bij Vlissingen bleef liggen, terwijl een andere vlootafdeling onder aanvoering van vice-admiraal Lodewijk van 1 30 bergen pp tfepfexmc DUIVE LAND O steenbergen Tholen WALCHEREN .MIDDELBURG Fort Rammekens' ynssingën^^ Baarland O Honten»sse; Breskens Stuvesande. Polder van Namen ANTWERPEN 1. Situaliekaart van de zeeslag op de Schelde door Walter Morgan in zijn kroniek, ca. 1574. All Souls College, Oxford, Codrington Library. Ms. 129 fol. 37v-38. Copyright Photograph Codrington Library All Souls College Oxford. BERGEN OP ZOOM 2. Schetskaart van Zeeland, situatie 1574 door Han Bos. Vereenvoudigd en bewerkt naar de kaart van Jacob van Deventer (1546), uitgegeven door G. Sylvius te Antwerpen (1560). Oostelijk Zuid-Beveland en omgeving zijn omlijnd (zie afb. 3). P. Geyl, Geschiedenis van de Neder landse Stam dl. 1 (Amsterdam/Antwer pen 1968) 228: 'De vloot die met zo'n moeite van Antwerpen tot verbreking van de blokkade van Walcheren werd uitgestuurd, leed in December 1573 op het Slaak een verpletterende nederlaag Daarmee was het lot van Middel burg bezegeld'. G. Janssens, 'Van de komst van Alva tot de Unies 1567-1579' in (Nieuwe) Algemene Geschiedenis der Nederlanden dl. 6 (Bussum 1979) 228: 'pas in februari [1574] kon de expeditie legen de Zeeuwse opstandelingen van wal steken'. Zie ook S. Groenveld (en anderen] De Tachtigjarige Oorlog I De opstand in een radicale fase. 1567-1575 (Zutphen 1983) 119. Bijvoorbeeld C.P. Iriks, 'De zeeslag bij Bergen op Zoom uit 1574 [sic!] in woord en beeld". De Waterschans 31 (2001) 174-182. D. Caldecott-Baird, The expedition in Holland 7572-1574 (Londen 1976), Nederlandse vertaling: Huurling in de Lage Landen 1572-1579 (Kroniek van Walter Morgan. Bussum 1977). CA van Swigchem en G. Ploos van Amstel. Zes unieke wandtapijten. Strijd op de Zeeuwse Stromen 1572-1576 (Zwolle 1991) 70-72. Placidus [Pennings], 'Opbouw der Spaanse vloot in de jaren 1572-1576', De Oranjeboom V (1952) 104-132; V. Bcermann en J. de Lepper, 'De lotge vallen van de stad', in: Geschiedenis van Breda dl. II (Schiedam 1977) 17-18.

De Waterschans | 2004 | | pagina 14