De Waterschans nr. 3-2004 door drs. G.A. Huijbregts Ton van Nijnatten: Kerken in het Bisdom Breda, Amsterdam 2004 ISBN 90 5881 156 5. Prijs: 39,50 euro. Je moet het maar aandurven, alle kerken van het diocees Breda die de katholieken in 1996 voor hun eredienst in gebruik hadden met de tekenpen op papier zetten. Zes jaar lang is de auteur te voet, met de fiets of camper rondgetrokken om het exterieur van de godshui zen te schetsen. Het eindresultaat is een prachtig, uniek kijkboek. Maar het werk biedt meer. Om wat thuis te raken in de stijlen die de kerkenbouw in het verle den heeft gekend en in de histori sche gebeurtenissen die het lot van de gebouwen hebben be paald, laat Van Nijnatten aan de tekeningen een Terugblik' vooraf gaan, waarin hij een globale inlei ding in de kunstgeschiedenis biedt alsmede in de geschiedenis van de Lage Landen. Voor wie meer wil weten over deze materie, is een lijstje van geraadpleegde li teratuur opgenomen. Op de 'Terugblik' volgt een alfabe tisch gerangschikte lijst van plaats namen waar de kerken staan, van Aardenburg tot Zundert. Achter elke kerk staat vermeld het bouw jaar, de datum waarop de tekening is gemaakt en de bron van de his torische gegevens over het kerkge bouw. De auteur heeft her en der geïnformeerd en gespeurd naar de naam van de kerk, het bouwjaar, de architect, de bouwpastoor en naar de voornaamste feiten uit het verleden van het gebouw. Na de afbeeldingen van de kerken - de hoofdmoot van het boek - komen de plattegronden van de geschet ste gebouwen, 177 totaal, getekend op schaal 1 500. De 'Kerkelijke indeling in de loop der eeuwen' is weergegeven met vier kaartjes, waarna eveneens met kaartjes de indeling van het huidige bisdom Breda wordt verduidelijkt. Het boek biedt verder drie lijsten: de eerste is alfabetisch gerangschikt op de patroonheilige van de ker ken, de tweede op de architecten en de derde op de plaatsnamen. Op deze laatste lijst vindt men bij elke kerk in het kort het resultaat van de speurtocht naar de belang rijkste historische feiten alsmede van de aangeboorde bronnen. Bij zoveel gegevens ligt het voor de hand, dat er fouten worden ge maakt. De auteur wijst daar in zijn inleiding zelf al op. Bij de Gertru- diskerk van Bergen op Zoom lezen we dat de protestanten haar in 1500 hebben overgenomen. Be doeld is hier natuurlijk 1580. In dat jaar woedde er in de Grote Kerk tot twee keer toe een beel denstorm, namelijk op 15 augus tus en op 8 november. Wat over bleef was een zwaar beschadigd pand, dat jarenlang onbruikbaar bleef. Pas in 1586 vroegen predi kant en calvinistische kerkenraad aan het stadsbestuur, eigenaar van de kerk, om het gebouw op te knappen en aan hun gelovigen ter beschikking te stellen. Dat ge beurde inderdaad en tot 1987 bleef dat zo. Toen werd het weer een katholieke kerk. Aan het boek is een degelijke we genkaart van het bisdom toege voegd met daarop negen routes van circa 80 km die langs de vele kerken van het bisdom leiden. Zo is er een Markiezaat- N.O.-route (82 km), een Markiezaat-Z.O.- route en een Markiezaat-West- route. Laatstgenoemde start in Bergen op Zoom, station NS, de andere twee bij het station van Roosendaal. Mgr. dr. M.P.M. Mus- kens, bisschop van Breda, schreef een woord vooraf dat eindigt met de zinnen: "Door het maken van dit boek toont Ton van Nijnatten zijn liefde voor het ons overgele verde erfgoed. Ik hoop dat hij deze liefde overdraagt op zijn tijdgeno ten zodat er waarborgen gescha pen worden om zorgvuldig met deze gebouwen om te gaan." We onderschrijven dit graag. De Waterschans nr. 3-2004 Joop van Hoof: Menno van Coehoorn 1641- 1704, Vestingbouwer - belegeraar - infanterist, Den Haag 2004 ISBN 90 5345 244 3. 112 blz. Dit boek is uitgegeven door de Stichting Matrijs in samenwerking met het Instituut voor Militaire Ge schiedenis. De Stichting Matrijs wil door publicaties belangstelling wekken voor geschiedenis, land schap, archeologie en monumen ten. Ze is niet uit op het maken van winst. Joop van Hoof is als wetenschap pelijk medewerker verbonden aan het Instituut voor Militaire Ge schiedenis van de Koninklijke Landmacht te Den Haag. Hij heeft reeds meerdere werken op zijn naam staan, met name over ves tingbouw. Voor Bergenaren is Menno van Coehoorn geen onbekende. Hij is nauw betrokken geweest bij de ver betering van de verdedigingswerken van de stad rond 1700. Reeds eer der vestigde De Waterschans de aandacht op deze in meerdere op zichten bijzondere man. Ik wil in dit verband verwijzen naar het arti kel van Ben Daeter in nummer 4 van het jaar 1999, getiteld: Menno Baron Van Coehoorn (1641-1704). De mens achter de vesting. Wetenswaar digheden over zijn leven en typering van de persoon, (p. 134-138). Voor een eerste kennismaking is dit een uitstekende inleiding. Voor wie meer Van Menno van Coehoorn wil weten, kan in het pas uitgeko men werk terecht. De auteur is erin geslaagd om de veelzijdigheid en de betekenis van zijn 'held' op een zeer leesbare en bevattelijke wijze weer te geven. De vele illustraties en tekeningen dragen daar aanmer kelijk toe bij. Vestingbouwkunde is een aparte wetenschap. Ze reikt verder dan de verdedigingswerken rond een gar nizoensstad, maar bestrijkt ook de aanleg van hele linies. Van Coe hoorn kreeg niet alleen naam als theoreticus, hij bracht zijn ideeën ook in praktijk. Zijn bekendste boe ken zijn Versterkinge des Vyf-Hoecks (1682) en Nieuwe Vestingbouw, op een natte of lage horizont (Leeuwar den 1685). Met deze werken intro duceerde hij het Nieuw-Neder- landse stelsel, dat tot ver over de grenzen als een aanmerkelijke ver betering erkenning vond. Wat het stelsel inhoudt, zet Van Hoof dui delijk uiteen. Kleurige tekeningen bewijzen daarbij goede diensten. Alleen de wiskundige berekeningen die bij de vestingbouw horen, zijn weggelaten. Dat komt de leesbaar heid ten goede. Onvermijdelijk is evenwel het vakjargon. Een lijst met vestingbouwkundige termen biedt uitkomst. Woorden als cour- tine, face, oreillon, redoute, hoorn werk en saillant maken geen deel meer uit van ons dagelijks taalge bruik. Het ligt voor de hand dat de relatie die Van Coehoorn had met Bergen op Zoom in het boek extra aan dacht krijgt. Nergens heeft de be roemde vestingbouwer zoveel ruimte gekregen om zijn stelsel te demonstreren dan juist hier. De vesting werd zijn "meesterwerk" zo als W. van Ham het resultaat ty peert in zijn Merck toch hoe sterck (Deel 4 van de reeks Studies uit Ber gen op Zoom, Bergen op Zoom 1982, p.80; eveneens met een lijst vaktermen). Ook het liniewerk had de aandacht van Van Coehoorn. Hij ontwierp een aaneensluitende verdedigins- gordel langs de grenzen van de Re publiek. Water, venen en moeras sen speelden daarbij een hoofdrol. De door hem voorgestelde linie liep van Nieuwerschans naar Coe- vorden, vandaar naar Zwolle, dan langs de IJssel naar Arnhem, Nij megen en Grave, verder langs de Maas naar Geertruidenberg, om via Breda. Steenbergen, Bergen op Zoom en Hulst bij Sluis de zee te bereiken. Al de genoemde plaatsen waren versterkt en werden door Van Coehoorn geïnspecteerd en waar nodig verbeterd. Niet de hele linie is aangelegd. Er is wel aan ge werkt en op menige plaats zijn sporen ervan in het landschap te rug te vinden. Onze geniale man blonk op meer terreinen uit. Als militair klom hij op tot kolonel-commandant van het Regiment Nassau-Friesland. Hij vocht mee in vijf veldslagen en was actief betrokken bij tien bele geringen. De herovering van Na men op de Fransen vonnde zijn grootste triomf. De koning van Spanje - Namen lag in de Spaanse Nederlanden - verhief hem in de adelstand met de titel baron. Als wapenexpert is zijn naam ver bonden aan het Coehoornmortier. Dit draagbare geschut voor de korte afstand, geschikt om grana ten met een boog over de vesting werken heen in de stad te schieten, deed in Nederland dienst tot 1921. Het is een goed leesbaar boek, zeer fraai en rijk geïllustreerd en dankzij een uitgever zonder winst bejag voor 24,95 euro verkrijgbaar. Aankondiging Als alles volgens plan verloopt dan mogen we op 30 oktober a.s. de pre sentatie van een nieuw boek ver wachten over de Tweede Wereldoor log. Het is een publicatie van de Heemkundekring Halchterth van Halsteren. Op 31 oktober a.s. zal het 60 jaar geleden zijn dat Halsteren door de Canadezen werd bevrijd. Adri Verswijveren is met de redactie belast, terwijl Henk van Aert de ver antwoording neemt voor de vormge ving. Het is niet de eerste keer dat Halchterth op deze wijze de bevrij ding herdenkt. Ook in 1990 gaf de Kring een boek over de oorlog uit. Maar het historisch onderzoek houdt nooit op. Nieuwe ontdekkin gen in archieven, opgedoken foto's, publicaties en niet eerder vastge legde verhalen rechtvaardigen het aangekondigde werk. Zowel voor de genen die de oorlog nog hebben meegemaakt als voor hun nakome lingen blijft het interessante lectuur, zeker waar het over de eigen streek gaat. Alle reden dus om met belang stelling uit te zien naar dit boekwerk. De prijs is bepaald op 19,95 euro en reeds nu kan men de uitgave bestel len bij Halchterth. 145 Boekbespreking

De Waterschans | 2004 | | pagina 21