Mededelingen van het bestuur LezingLezingLezing Titels van artikelen OVER DE BEVRIJDING AN BERGEN OP ZOOM Archeologie Archeologie mm De Waterschans nr. 3-2004 Mini-excursie De Waterschans nr. 3-2004 uit de Waterschans komen www.geschiedkundigekringboz.nl Het gebeurt regelmatig dat het bestuur tussentijds op de hoogte wordt grbracht van interessante lezingen en excursies. Het is ondoenlijk alle leden daar elke keer per brief van op de hoogte te stellen. Per heden zullen dergelijke mededelingen op de website gezet worden. Voor zover adressen aanwezig zijn, zal de se cretaris de leden ook per e-mail op de hoogte houden. Mocht u in het bezit zijn van een computer, maar uw e-mail adres nog niet hebben doorgegeven aan de secretaris, aarzel dan niet! Het zou zonde zijn als u daardoor een leuke activiteit mist. Irene van Kemenade Wilt u een familielid of kennis verrassen met een leuk kado? Denk dan eens aan de mogelijkheid van een geschenkabonnement. Informatie of aanmelding gaarne via de secretaris. Niet alleen krijgt het nieuwe lid een mooi welkomstgeschenk, maar u als aangever ontvangt dit jaar ook een historisch verantwoord kado. Brabant is ons Brabant niet meer, Het (zelf)beeld van Noord-Brabant in de 21ste eeuw. Donderdag 7 oktober, 20.00 uur, Grote Zaal van de Ontmoetingskerk, Bolwerk-Zuid 134, 4611 DX Bergen op Zoom. De lezing wordt gehouden door prof. dr. Arnoud-Jan Bijsterveld, hoogleraar Cultuur in Brabant van de Professor Bijsterveld zal ingaan op het feit dat we in 2004 in Noord-Bra bant voor allerlei bedreigingen en nieuwe uitdagingen staan, Nederland gaat op in een verenigd Europa. Het landschap moet ruimte bieden aan nieuwe woonwijken en bedrijventerreinen. Andere culturen, zelfs afkom stig van andere continenten, en andere religies kleuren nu onze leefwe reld, en het agrarische en industriële Brabant is naar de achtergrond ver dwenen. Dat betekent dat het oude (zelfjbeeld van Brabant en de Bra banders niet meer voldoet. Het kleinschalige, het groene, het katholieke Brabant: het is allemaal verdwenen of onherkenbaar veranderd. Wat is ons antwoord op deze uitdaging? Blijven we hangen in nostalgische romanti sering en de cultus van het "Brabantse eigene'? Of gaan we de uitdaging aan en durven we de Brabantse identiteit kritisch te bekijken, ook als we vertrouwde beelden moeten laten vallen? In deze voordracht wordt ingegaan op de spanning tussen behoud en ver nieuwing van het Brabantse zelfbeeld. Zondag 21 november Nadat we vorig jaar een bezoek hebben gebracht aan de Blauwe Hand in de Blauwe Handstraat, op het moment dat de herstel- en restauratiewerkzaamheden net waren begonnen, kunnen we nu bekijken hoe het eindresultaat er uit ziet. Na deze bezichtiging zul len we een kijkje nemen bij de werkzaamheden aan het "De En gels Hof, Geweldigerstraat 16-18, om tenslotte ook een bezoek te brengen aan de Kortemeesstraat 9, 11 en 13. (We kunnen u melden dat het uitzicht vanaf de boven verdieping hier zeer de moeite waard is. Wel maken we u er op at tent dat deze bovenverdieping uit sluitend via ladders bereikbaar is, hetgeen voor leden die slecht ter been zijn erg lastig is). Zoals gebruikelijk staat deze mini- excursie onder leiding van ir. J. Weijts die opnieuw vakkundig toe lichting zal geven. De aanvang is om 12.00 uur bij 'De Blauwe Hand' en de excursie zal ongeveer anderhalf tot twee uur duren. De Geschiedkundige Kring op Internet Bezoek eens de fraaie website van de Kring: WWW.geSChiedklIlldigekrillgb0Z.lll Als web master functioneert de heer E Evers. Zie colofon hoe u hem kunt bereiken. lOó y BINNEN HANDBEREIK Op onze website zal een inventarisatie beschikbaar komen van alle titels waaronder ooit in De Waterschans artikelen werden gepubliceerd. De lijst zal op gezette tijden ook worden geactualiseerd. Op een gebruiksvriendelijk wijze worden de gegevens aangeboden zodat op meerdere wijze deze kunnen worden gepresenteerd, bijvoorbeeld op naam van een auteur, data van publicatie enz. De artikelen zelf zal men kunnen nalezen bij het Regionaal Historisch Centrum (RHC), Blokstallen 2, Bergen op Zoom. De inventarisatie werd uitgevoerd door Monique Raats van het RHC. Haar werk zal beslist in een behoefte voorzien. Via de pagina Mededelingen op onze web site zijn de gegevens vanaf half-oktober beschikbaar. Op dinsdag 19 oktober aanstaande wordt in de Hofzaal van het Markie zenhof een lezing verzorgd door P.J.C. Hoedelmans naar aanleiding van et feit dat 60 jaar geleden de Canadezen de stad en regio van Bergen op Zoom hebben bevrijd. De zaal is vanaf 19.30 uur geopend en de lezing begint om 20.00 uur. P.J.C. Hoedelmans is de schrijver van het bekende boek 'Jeeps en Kla prozen, een relaas van de periode 1944-1945 in Bergen op Zoom en om geving'. Na het verschijnen van deze publicatie is in beperkte oplage een 'Aanvullingen en correcties' uitgebracht. Hoedelmans schreef een om vangrijk hoofdstuk over de militaire aspecten in 'De bevrijding van West- Brabant', een gezamenlijke uitgave van de archiefdiensten van Bergen op Zoom en Roosendaal. Voorts verscheen van zijn hand een artikel in De Waterschansnr. 3-1995 met de titel 'Nabranders bij de bevrijding van ons gewest' over hardnek kige misverstanden. Daarnaast heeft hij Donald E. Graves bijgestaan met het hoofdstuk 'Bel gium and Holland: 23 October-7 November 1944' in diens werk 'South- Albertas - a Canadian Regiment at war'. Voor deze verdienste werd luite nant-kolonel b.d. P.J.C. Hoedelmans in mei 1997 onderscheiden tot 'ho norary member of the South Alberta Regiment'. Met recht kan Hoedel mans dus een expert op het gebied van de bevrijding van Bergen op NJoom en omgeving genoemd worden. Het onderwerp van zijn lezing op 19 oktober luidt: 'De slag om de Schelde in 1944. Aspecten van belang voor zowel de verdedigende als de aanvallende partij en de rol die Ber gen op Zoom daarin speelde'. Deze lezing wordt ten zeerste bij de leden van de Geschiedkundige Kring aanbevolen. Dit temeer daar de redactie en diverse auteurs herhaalde ma len aandacht aan de bevrijding hebben besteed. Bovendien moet verwe- 1 zen worden naar de documentaire 'Van Normandië naar Bergen op Enige tijd geleden is er onder de leden van de Kring een enquete gehouden vooral bedoeld om een toekomstig beleid te kunnen vast stellen. Eén van de vragen luidde: 'Welke activiteiten zou de Kring moeten organiseren?' Leden re ageerden hierop: 31%: introductie archiefonderzoek; 22% introductie in het archeologisch veldwerk. Aan deze laatste groep komt de Kring alvast tegemoet. Speciaal voor leden van de Geschiedkun dige Kring organiseert de Stich ting In den Scherminckel namelijk rondleidingen door het Gemeen telijk Archeologisch Depot op donderdagavond 18 november om 19.30 uur en om 20.30 uur en op donderdagavond 25 november om 19.30 uur en om 20.30 uur. Aan een rondleiding kunnen maximaal 12 personen deelnemen. U kunt zich opgeven bij Ank van der Kallen, tel. 0164 - 265158, fax 0164 - 230288 en e-mail: VAN DERK ALLEN HO ME. NL Aanmeldingen worden op volg orde van binnenkomst afgehan deld. Indien de belangstelling groter dan 48 personen is (4x 12) dan volgt er een wachtlijst en wordt er geprobeerd in januari weer een aantal avonden te reserveren. Zoom', een door de Geschiedkundige Kring gerealiseerd project naar aanleiding van de herdenking van de bevrijding door de Canadezen in 1944. 1 O 7 UNIVERSITEIT TILBURG.

De Waterschans | 2004 | | pagina 2