De Waterschans nr. 3-2004 band met het besmettingsgevaar. Door de gebrekkige hygiëne kwam schurft veel voor. De la Court schreef, dat het schurfthospitaal niet zo goed hoefde te zijn als het andere. Lakens waren niet nodig. Een strozak met wat dekens was voldoende. De stad hoefde ook niet te zorgen voor levensmidde len en medicijnen. 4. Bij Frankrijk Zondag 1 april 1810 werd een wat merkwaardige dag. De wethouders vergaderden op het stadhuis, maar er stond maar één punt op de agenda: het huwelijk van keizer Napoleon I van Frankrijk met prinses Marie Louise van Habs- burg, dochter van keizer Frans I van Oostenrijk. Napoleon had zijn vrouw keizerin Joséphine de Beauharnais weggestuurd om te kunnen trouwen met een dame uit de hoogste adellijke kringen. Bo vendien was het huwelijk met Joséphine kinderloos gebleven. De keizer droomde van een dy nastie Bonaparte. Joséphine had wel een zoon uit haar eerste hu welijk met generaal De Beauhar nais, maar haar man was tijdens de Franse Revolutie onthoofd. De zoon Eugène maakte geschiedenis als legerleider in dienst van zijn stiefvader en als onderkoning van Italië. Vergroesen, Huart en Mirou - de vierde wethouder Berbiers was verhinderd - besloten, om iets aan het feest te doen. Ze lieten de klokken luiden en vroegen de bur gers om 's avonds zoveel mogelijk hun huizen te verlichten. Geld voor een tractatie was er niet. Er gebeurde die dag ook nog iets an ders, iets dat meer invloed zou hebben op de loop der historie. Lodewijk Napoleon was namelijk bezweken voor de druk van zijn broer en had op 16 maart afstand gedaan van het gebied tussen Schelde en Maas. Op 1 april ging de overeenkomst in. Het duurde evenwel nog tot 13 april voordat in AJb.6. Engelse spotprent op de val van Napoleon. De keizer wordt gerookt met regie-tabak. De verkoop van tabak was namelijk een staatsmonopolie. Er werd dan ook veel tabak gesmokkeld. Echte Hollandse artikelen als jenever, bier en kaas vergrootten de feestvreugde. Cartoon van Th. Rowlindson. Bergen op Zoom officieel bekend werd dat alle ambtenaren van hun eed van trouw aan koning Lode wijk Napoleon waren ontslagen en de Bergenaren al bijna twee weken Franse staatsburgers waren. Vier maanden later veranderde de situatie al weer. Napoleon wilde heel het koninkrijk Holland inlij ven. Dat gebeurde op 1 juli 1810, toen Lodewijk noodgedwongen af stand deed van zijn troon. Dat be tekende dat Bergen op Zoom niet langer een grensvesting was. Het maakte deel uit van een groot rijk. De grote vraag was, of dat econo misch meer perspectief zou bie den. Op den duur misschien wel, maar zolang de oorlog doorging en het continentaal stelsel alle in- en export over zee belemmerde, bleef armoe troef. De grote veranderingen lagen op bestuurlijk en administratief ter rein. Nederland werd net als Frankrijk verdeeld in departemen ten met aardrijkskundige namen. Zo lag Bergen op Zoom voortaan in het departement van de Twee Nethen, genoemd naar twee rivie ren, de Grote Nethe en de Kleine Nethe. Antwerpen was de hoofd stad van dit departement. Aan het hoofd stond een prefect, in ons geval de Fransman Voyer dAr- genson. Een departement was on derverdeeld in arrondissementen met een onder-prefect (sous-pre fect) aan het hoofd. Bergen op Zoom had even hoop de hoofd stad van een arrondissement te worden, maar Parijs koos voor Breda. Daar resideerde vanaf 22 mei 1810 de Belg P. Peppe als sous-prefect. Met hem had het Bergse stadsbestuur 't meest te maken. Om wat sneller vertrouwd te worden met de Franse wijze van besturen stelde Napoleon op de hoogste posten bij voorkeur erva ren Fransen of Belgen aan. Op ge meentelijk niveau hielden de ver trouwde personen hun functie. Per 1 januari 1811 werden de Franse wetboeken, de beroemde Codex Napoléon, in Nederland van kracht. Dat betekende onder meer de in voering van de conscriptie of lo ting en van de tiërcering. Ook trok een heel legertje Franse douaniers het land binnen op jacht naar smokkelaars van Engelse import goederen. Zij waren al gauw de meest gehate ambtenaren. Ze maakten jacht op koffie, suiker, ta bak en andere koloniale waren. In beslag genomen goederen werden vaak in het openbaar verbrand. 5. Het bestuur van La Ville de Bergen op Zoom Volgens de Franse wet had Bergen op Zoom als stad met meer dan 6.000 inwoners recht op één bur gemeester, twee wethouders en een municipaliteit gemeente raad) van dertig leden. Het was de keizer die al deze mannen be noemde. De burgemeester had als zetbaas van de keizer de meeste bevoegdheden. Zijn raad had niet veel in te brengen. De Bergse raad vergaderde dan ook maar zelden; totaal twaalf keer tijdens de Inlij ving (1810-1814). De lijnen vanuit Parijs liepen langs de prefect en de sous-prefect. De burgemeester 1 1 2 De Waterschans nr. 3-2004 Oranje Boven Holland is vrij. De Bondgenooten trekken op Ui recht. De Engelsehen worden geroepen. De Fransehen vlugten aan alle kanten. De zee is open. De koophandel herleeft. Alle partyschap heeft opgehouden Al het geledene is vergeeten En ver gee ven. Alle de aanzienlijken komen in de regeering. De regeering roept den Prins uit Tot hooge Overheid. Wij voegen ons bij de Bondgenooten En dwingen den vijand tot vrede. Het volk krijgt een vrolijken dag Op gemeene kosten Zonder plundering noch mishandeling. Elk dankt GOD. De ouden tijden komen wederom. Oranje Boven! Afb.7. Het strooibiljet van 17 november 1813, waarin de 'drie van 1813' de on afhankelijkheid van Nederland proclameren. mocht niet rechtstreeks contact opnemen met het landsbestuur. Het voornaamste werk van de bur gervader was het uitvoeren van de opdrachten die hem via de prefect en/of de sous-prefect bereikten. De raad hield zich in hoofdzaak bezig met het controleren van de financiën. Het was nog altijd de gewoonte dat de raadsleden onbe zoldigd waren. Lid zijn van de mu nicipaliteit gold als een maat schappelijke plicht. Aan het hoofd van de stadspolitie stond de poli- tie-commissaris, vaak een Frans man of Belg. In Bergen op Zoom was dat in 1812 H. Donny, afkom stig uit Brugge. Hij had een groot gezin en een mager inko men. Eigenlijk had hij een dub bel salaris hard nodig, maar een verzoek daartoe werd afgewezen. Een vestingstad had naast het bur gerlijk bestuur ook een militair be stuur met een gouverneur aan het hoofd. Tijdens de staat van beleg had de gouverneur de hoogste macht. Dat was sinds de Engelse invasie permanent het geval. De keizer benoemde het nieuwe stadsbestuur en herstelde daarbij Gerard Vermeulen in het ambt van burgemeester. Op 30 oktober kwam Peppe naar Bergen op Zoom om hem en de overige le den van het nieuwe stadsbestuur officieel te installeren. Frans werd natuurlijk de voor naamste taal, maar alle bekend makingen en ook de kranten ver schenen in beide talen. In Ber gen op Zoom kenden heel wat burgers Frans. De gemeentese cretaris schreef zijn verslagen van de bestuursvergaderingen in het Frans en de notabelen gingen zelfs hun voornaam vertalen. Dus niet langer Willem of Jan. maar Guillaume en Jean. Van fel verzet of van een ondergrondse was geen sprake, van landverraders even min. Wie zich minder schikten, dat waren de dienstweigeraars en de smokkelaars. De annexatie deed even de hoop herleven op wat meer welvaart, wat meer han del, want Bergen op Zoom kwam immers in een veel groter land te liggen met meer afzetmogelijkhe den. In feite viel dat tegen, want de grens Maas-Hollands Diep bleef ook na 1 juli als douane- grens tot 1812 intact. Dat was een rem op de uitvoer van aardewerk naar Holland, omdat Holland vijf tien procent invoerrechten hief. En juist daar woonden de meeste klanten. Het enige middel van be staan dat een zekere bloei kende, was de landbouw. De vele rekwisi ties en het gedwongen vrachtrij den voor het leger waren evenwel weer nadelig voor de boeren. De oorlogen van Napoleon putten Europa steeds meer uit, waardoor de malaise algemeen werd. 6. De keizer op bezoek in Bergen op Zoom? In april 1810 wilde Napoleon aan Marie Louise zijn jongste aan winst, het gebied tussen Maas en Schelde, laten zien. De plaatselijke autoriteiten werden tijdig gewaar schuwd, want de keizer hield van pracht en praal, natuurlijk op kos ten van de gastheren. Zou hij ook Bergen op Zoom aandoen? Het stadsbestuur wist het niet zeker, maar wilde er wel op voorbereid zijn. Er werden al lovende en vlei ende teksten bedacht om daarmee erebogen te sieren. Op 30 april deelde Laurent het stadsbestuur mee dat de keizer die dag in Ant werpen arriveerde en misschien van daaruit Bergen op Zoom zou bezoeken. Jammer voor Vermeu len dat hij nog altijd geschorst was en dus geen rol zou spelen. Zijn plaatsvervanger Vergroesen riep de volgende dag een vergadering bij een van wethouders, hoge vier schaar, civiele rechtbank en vroed schap voor het opstellen van een petitie. Het verzoekschrift geeft een goed beeld van de problemen waarmee de stad worstelde. Ze zijn vooral van economische aard. We 1 1 3 JT.-jJmarl 'SOuer&rt cLr.-. Ku/ndrti cPavA jf.iü n'ud «r-y ::.c ~'r i mEK:At*s

De Waterschans | 2004 | | pagina 5