BERGENOPZOOM, De Waterschans nr. 4-2004 Verhaal van de verrassing van Bergen op Zoom De Waterschans nr. 4-2004 VERHAAL 164 op den Se" en ge» Maart 18145 D oor Le G R A N D. Te BBEDAi, bij W. van BERGEN en Comb, 1817. 165 aarzelend, aandacht voor achter gebleven documenten. - Dan krijgen we Oscar Julius Schwarz, een jonge artillerie of ficier, wiens leven na de kennis making met het 'Journal du Siege' van Von Eggers totaal ver anderde. Hij moet zijn studie met veel plezier gemaakt hebben, ge tuige de minutieuze weergave van zijn onderzoek. - Mr. J. Belonje kwam naar het on bekende Halsteren in het verre Brabant om het een en ander met eigen ogen te gaan zien. - In Bergen op Zoom is er Albert van Rijckevorsel, die gaat na speuren waarom er op de kaart van Blaeu bootjes staan afge beeld. Hij bracht ons bij Frederik Hendrik en wat er echt ge beurde. Ze zijn er altijd geweest en ze zul len er altijd wel blijven. Mensen die vanaf een onverwachte plaats en een onverwacht moment het landschap daadwerkelijk komen 'lezen'. En nu, heel recent, ontmoetten we weer een soortgelijk figuur. Dit maal een Fransman, waarvan we de voornaam niet kennen maar wel de staat van dienst. Deze Le Grand was Kolonel van het ko ninklijk korps der genie, Directeur der fortificaties, Kommandeur van het Legioen van Eer, Ridder van de Koninklijke en Militaire Orde van St. Louis en St. Henri de Saxe, enz.. Een man van het kaliber van Von Eggers. Hij brengt het verhaal. op den 8en en 9en Maart 1814 met een kort bericht van deszelfs insluiting, en de gebeurtenissen, welke tot dezelve aanleiding gegeven hebben De beschrijving van de gevechten om de stad Bergen op Zoom, meer dan 50 jaar na de inname van de stad door Löwenthal. Het behandelt de terugtocht van de troepen van Napoleon, Veteranen, die van geen wijken willen weten en nog fel terugslaan. Hoe interes sant dit ook moge zijn, dit valt niet onder ons aandachtsgebied. Het gaat ons meer om de met kleine letters toegevoegde aanvulling.'Be- nevens een Historische en Krijgs kundige plaatsbepaling dezer ves ting'. Dit onderdeel belicht hij op een wel zo aparte wijze, dat menig strateeg het in die tijd als afdwalen van het onderwerp beleefd moet hebben.... Eerst een algemeen stukje. Over bergen en rivieren Ofschoon de naam van Bergenop- zoom eenen berg aan den zoom be tekent, ziet men op deze plaats noch bergen noch rivieren; ondertus- schen, gelijk alles gelijkenderwijze moet beoordeeld worden, konden de overblijfsels der duinen, waarop de stad gebouwd is, welke niet dan slechts weinige voeten boven de vloed verheven zijn, ligtelijk als ber gen beschouwd worden door de be woners der omstreken, wier huizen zeker twee maal in de vier-en-twin- tig uren door de zee zouden over stroomd worden, wanneer zij daar voor door de dijken niet behoed werden. De Oosterscheid, zoo breed als het gezigt reiken kan, en waar van de vloed tot aan den voet van het glacis opklimt, is veel meer een arm van de zee dan een rivier. Wat den Zoom betreft, deze is slechts een kanaal, oudtijds gegraven, om de poelen van regenwater, welke er ten noordoosten gevonden worden, te ontlasten, en tegenwoordig is het, op de plaats zelve, een moeijelijk werk deze voorgewende rivier te ont dekken in het midden van een groot getal gragten en kreken, waarmede zij overeenkomst heef. Mooi toch, die 'Bergen op de Zoom' en de nauwelijks te ontdek ken Zoom en dan het ontzag voor de Oosterschelde? Een stelsel van Verdediging In het jaar 1628 deden de Hollan ders aan de zuidzijde van de stad de verschanste legerplaats (camp retranché) aanleggen, zoodanig als zij tegenwoordig nog is. Zij was naauwelijks gereed, of de Spanjaar den tastten haar aan. Zij hoopten, dat zij, door de vermeeste ring van dezelve, zeer ligt tot in de stad waarin zij verstandhouding hadden, zouden kunnen doordringen; dan de samenzwering werd ontdekt, de verraders werden gevat en de Span jaarden genoodzaakt hun plan te laten varen. Het was in dat zelfde jaar, dat de Staten Generaal, door middel van moerassen, welke er tussen Steen bergen en Bergenopzoom gevonden worden, deze twee plaatsen tot een stelsel van verdediging deden veree nigen, en, met hetzelfde doel, drie afzonderlijke forten aanleggen: Moermond, Pinsen en de Roover- schans, welke de hoogste punten van tusschen beide liggend terrein bezetteden. Eindelijk werd, in het jaar 1688, de vermaarde Baron VAN KOEHOORN belast met het verbete ren van de vestingwerken van Berge nopzoom, hetwelk hij in de volgende jaren ten einde bragt. De Linie van Steenbergen Het was niet voor het jaar 1727 dat men door aaneengeschakelde en bebolwerkte liniën de moerassen in sloot, welke, sedert eene eeuw met Steenbergen en de drie forten Moer mond, Pinsen en Rooverschans, reeds uitgebreide verschanste leger plaats, bekend onder den naam van de liniën van Steenbergen, uitmaak ten. Aldus was en is nog heden de geheele ruimte tusschen Bergenop zoom en Steenbergen verdedigd; ten oosten door de liniën en moerassen; ten noorden, door de vesting Steen bergen en door de streken, welke men wil, onder water zetten kan; ten westen door eenen grond, die ook geinudeerd kan worden; en eindelijk ten zuiden, door Bergenopzoom, hetwelk, gebouwd aan de landengte YAN DE VERRASSING VAN ME T EEN KORT BERIGT VAN DESZELES INSLUITINGEN DE GEBEURTENISSEN, WELKE TOT DEZEL VE AANLEIDING GEGEVEN HEBBEN j Kolonel van het Koninklijk korps der genieDirecteur der fortificatiënKommandant van het Legioen van eerRidder van de Koninklijke en militaire orde van Sl. Louis en Sc. Henri de Saxe enz. uit het Fransch vertaald. (met eene nieuwe kaart van de vestingwerken der stad). Afb. 2. Voorblad uit het boekje van Le Grand. zelve van dit schiereiland, daarvan de ingang toesluit. Twee voorname middelen van gemeenschap waren, en zijn er nog, tusschen Holland en Bergenopzoom; het eerste door Zee land, (waarvan bovendien deze ves ting de sleutel is) door middel van den post van Tholen, op het eiland van dien naam; het tweede ten noorden, door het fort de Leur, na bij Steenbergen, een bruggenhoofd makende aan de rivier de Dintel, en meer noordwaarts door de Willem stad aan het Hollandsch-diep een stroom, welke Braband en Holland scheidt. De Hollanders hebben ten overvloede, aan deze zijde van een ander riviertje, de Eendracht ge naamd, hetwelk het eiland van Tho len van het vaste land afscheidt, nog drie bruggenhoofden aangelegd, hetzij om hun intogt in de Neder landen of naar den kant van Frank rijk, gemakkelijker te maken, hetzij om hunnen terugtogt te dekken. Op deze wijze zouden de liniën van Steenbergen, wanneer Bergenop zoom door de Belgische of Fransche mogendheden was ingenomen, in derdaad omgetrokken zijn; maar de vijanden van Holland zouden on- dertusschen, na een verovering, wel ke zo moeilijk ten uitvoer is te bren gen, aan die zijde, geen duim gronds gewonnen hebben, naardien zij nog te nemen hadden, ten noorden, de drie forten, Moermond, Pinsen en Rooverschans, Steenbergen, het fort de Leur, de Willemstad en zelfs Klundert, en ten westen moesten zij nog den overtogt van de vaart van Tholen (de Eendragt) oversteken, waarvan de stroom zeer snel gaat, en welke verdedigd wordt door drie bruggenhoofden; eindelijk moesten zich de overwinnaars ook nog meester maken van den post van Violen. Daarentegen, zoolang de Hollanders meester waren van dit versterkte gewest, konde Bergenop zoom niet volkomen geblokkeerd worden; naardien eene Belgische of Fransche armée, hoe sterk ook, de Hollanders niet zoude kunnen ver hinderen, om met deze vesting ge meenschap te houden, te land, door de Willemstad, het fort de Leur en Steenbergen, en ter zee, door mid del van de vaart van Tholen, en alle de uitwateringen van de Schelde. De Oostenrijkse Successieoorlog 1747 Aldus was Bergenopzoom, met alles, wat er tot lietzeve behoorde, ver sterkt, toen de graaf de Lowendal, aan het hoofd van eene Fransche armée, daar aankwam en deszelfs belegering aanving, den 12 Julij 1747. De gehele wereld weet, dat twee maanden, nadat de loopgraven geopend waren, de vesting zelve en de halve-maanen nog onaange roerd waren. Heeft Le grand het Journal du Siège gekend? Zo begint toch ook het 'Chapitre du Rovers'? Inderdaad, op het ogenblik dal de Graaf Löwendal voor Bergenop zoom aankwam, werd er menig maal in de krijgsraad onderzocht, of het, in plaats van deze vesting aan de sterkste zijde, die van het zuiden namelijk, aan te tasten, niet BENEVENS EENE HISTORISCHE EN KRIJGSKUNDIGE PLAATSBESCHRIJVING DEZER VESTING.

De Waterschans | 2004 | | pagina 10