Be^rijdingSrout e Kijk, Ontmoet heden het verleden! [FietSroute ter gelegenheid F-an 60 jaar bevrijding Misschien heb je ze al ergens zien staan. Misschien heb je je afgevraagd wat het waren. En misschien heb je er ook al eens in gekeken: de grote 'kijkdozen' die heden en verleden met elkaar samenbrengen. Heb je vragen of opmerkingen? Stuur je reacties naar: WARdTAAL P/a Potterstraat 38 4611 NK Bergen op Zoom Afb.4: Een kijkkastbij de Lincolnbrug aan de Buitenvest. 1 7O Een hartelijk welkom voor de bevrijders Vanaf de Grote Markt rijd je de Hoogstraat in en ga je de eerste straat linksaf (Kerkstraat). Bij de twee stoplichten rechtdoor, aan het einde linksaf (Erasmuslaan). Bij de rotonde rechtsaf de Pastoor Jutenlaan in. De vierde straat ga je rechtsaf, de Canadalaan in. Aan het einde van de Canadalaan rechtsaf (Parallelweg). Eerste straat rechtsaf (Eikstraat), einde linksaf (Kastanjelaan) en eerste weer rechts af (Piusplein). Deze straat helemaal uitrijden en aan het einde rechtsaf (Gagelboslaan). Eerste straat linksaf (Holleweg). Deze weg blijven volgen totdat je bij de Mastendreef langs de R.K. begraafplaats komt. Na de be graafplaats linksaf de Gareelweg in, met de bocht mee en aan het einde linksaf (Ruyterslioveweg). Rijd een klein stukje terug richting Gareelweg en blijf nu de Ruytersho- veweg langs de A58 volgen richting centrum. Blijf op het fietspad tot aan de Marconilaan. Sla linksaf, eerste straat rechts (Wouwsestraat- weg). Blijf deze straat volgen tot over het spoor, met de bocht mee naar links (Bredasestraat) en ven'ol- gens de tweede straat rechtsaf (Wil- liamstraat), eerste straat rechtsaf (Amoldus Asselbergsstraat). Eerste straat rechtsaf (Lange Park straat) en aan het einde linksaf (Bredasestraat). Je gaat nu niet met de bocht mee, richting spoor, maar steekt voor het spoor de weg over naar de Buitenvest. Net na de brug ga je linksaf (Noordzijde Zoom). Je volgt nu een tijdje de Zoom die links van je stroomt. Je blijft de weg volgen. Aan het einde van de Zoom ga je rechtsaf de Halsterseweg op, de eer ste straat rechtsaf (Florastraat). Ben je moe? Dan rijd je terug naai de Halsterseweg, je slaat linksaf. Via de Burgemeester Stulemeyer- laan, de Steenbergsestraat en de Fortuinstraat kom je weer op de Grote Markt terecht. Wanneer je nog een eindje verder wil fietsen, ga je bij de Halsterseweg niet links maar rechtsaf. Je volgt de weg voor een paar kilometers richting Steen bergen tot aan de afslag Lepel straat. Deze afslag neem je tot aan de kerk. Vanuit Lepelstraat kun je over de zelfde weg terugfietsen. Na de Hal sterseweg steek je over om vervol- gens door de Burgemeester Stule- meyerlaan, de Steenbergsestraat en de Fortuinstraat op de Grote Markt terecht te komen. 171 PJHrEïRRL Ter gelegenheid van 60 jaar bevrijding zijn in opdracht van het 'Comité 60 Jaar Bevrijding' in en rond Bergen op Zoom vijf grote kijkkasten neergezet. Ze staan op plaatsen waar tijdens de bevrijding in oktober 1944 hard om gevochten is (afbeel ding 4). Op de kijkkasten staat: 'Kijk, ontmoet heden het verleden!' En inderdaad, wanneer je in de kijkkasten kijkt ontmoet je het verleden: je ziet een foto van de situatie in oktober 1944 en door middel van spiegels zie je de huidige situatie ernaast. De kijkkasten leren ons een hele boel: wat gebeurde er bij de bevrijding op deze plek? Hoe ziet de plek er nu uit? Wat is er veranderd? Wat is er hetzelfde gebleven? Om alle kijkkasten te bekijken is het verstandig om de fiets te pakken: er staat namelijk één kijkkast in Lepelstraat! Daarom vind je in deze WARdTAAL een speciale fietsroute door Bergen op Zoom en omgeving, die je langs de vijf kijkkasten leidt. Ook komt de route langs alle plaat sen en gedenktekens in Bergen op Zoom die met de bevrijding van de stad te maken hebben en die in deze en de vorige af levering van WARdTAAL zijn be schreven. Aan iedere lantaarnpaal op de Grote Markt hangen ook twee vlaggen. Het zijn de vlaggen van Bergen op Zoom, Nederland en van alle landen die aan de be vrijding van de stad hebben bij gedragen. Zo zul je vlaggen te genkomen van onder andere Canada, Groot Britanniè, de Ver enigde Staten en Polen. Van Rus land is de vlag historisch niet juist: de vlag die er hangt is die van het huidige Rusland. Het geheel van vlaggen en fo to's geeft de Grote Markt een feestelijk tintje in deze periode dat we de bevrijding herdenken, De versieringen zijn te zien tot en met 5 mei 2005, dus: ga eens kij ken! pflREi RRL Begin en eindpunt van de route is de Grote Markt, versierd met foto's en vlaggen. Hier kwamen op 27 oktober 1944 de tanks bij een van de geallieerden, die door de inwoners van Bergen op Zoom luid werden toegejuicht. Hier werd ook koningin Wilhel- mina ontvangen bij haar bezoek aan de stad in maart 1945. Aan de linkerkant kun je tegen de achtermuur van de Sint-Gertrudis- kerk het verzetsmonument en de nieuwe plaquette zien. Aan het begin van de Canada laan staat de eerste kijkkast, op de plek waar op 27 oktober 1944 rond 15.00 uur de eerste Cana dese tanks verschenen. Hiervan daan zijn de tanks vervolgens opgetrokken richting het cen trum. Je bent nu aangekomen bij de twee oorlogsbegraafplaatsen, waarover je in de vorige WARd TAAL kunt lezen. De eerste be graafplaats aan de linkerkant is de 'Bergen-op-Zoom Canadian War Cemetry', de tweede de 'Bergen-op-Zoom War Cemetry'. Hier vind je in het plantsoen aan de rechterkant het beeld dat als bevrijdingsmonument in 1955 is onthuld, Net voor de Lincolnbrug staat aan de linkerkant de tweede kijkkast. Bij de bevrijding is door de geallieerden op deze plek een noodbrug gelegd over de Zoom. in 1945 is deze brug ver vangen door de huidige brug (op de linkerkant van de brug hangt korte uitleg over deze brug). Als je goed kijkt zie je door de takken en struiken heen een lange rij betonnen blokken, Deze blokken zijn in de Tweede We reldoorlog door de Duitse bezet ter geplaatst om de doorgang voor de tanks te verhinderen. Op de hoek van de Noordzijde Zoom en het Tuinderspad zie je de derde kijkkast. Op deze plek lag vroeger een bruggetje over de Zoom. Tijdens de oorlog is dit bruggetje vernield en vervolgens nooit meer opgebouwd. Als ver vanging is een eindje verderop de huidige fietsbrug over de Zoom aangelegd. In de Florastraat staat de vierde kijkkast, tegenover de plek waar vroeger een klooster stond. De vijfde en laatste kijkkast staat in Lepelstraat tegenover de kerk. Lepelstraat werd een aantal da gen na Bergen op Zoom bevrijd, op 31 oktober 1944,

De Waterschans | 2004 | | pagina 13