2È3 -3? De Waterschans nr. 4-2004 De Waterschans nr. 4-2004 in de Lievevrouwestraat gewogen, waar in 1629 een nieuw Waagge bouw gebouwd werd op de plaats van de Lievevrouwekapel. In 1514 is er een geheel nieuw ge bouw opgericht. Het gevelwerk van dit gebouw bestaat nog gro tendeels. De plattegrondvonn en het gevelwerk maken duidelijk, dat het gebouw weer op de hoek van twee straten gebouwd werd. De trapeziumvormige plattegrond is ontstaan door het volgen van de rooilijnen van de Zuivelstraat en Kerkhofstraat, nu Zuivelplein. Drie gevels zijn rijkelijk gedeco reerd met gobertanger hoekblokk- ken, speklagen en rudimenten van waterslagen. Alleen de westgevel is uitsluitend in bakstenen uitge voerd, doch wel in schoon metsel werk Duidelijk is derhalve, dat deze gevel wel vrij stond, doch niet aan een straat. Wellicht dus aan een open gang van of naast het buurhuis De Slang. De heer kocht dat pand in 15ll,4 waarna hij een flinke verbouwing uit voerde. Het lijkt er het meest op, dat het hoofdgebouw bleef be staan en ernaast en erachter een winkelontwikkeling plaatsgreep, enigszins lijkend op de ontwikke ling van de St. Annastraat. De win kels werden daarna verhuurd, met name tijdens de jaarmarkten. In 1521/22 was de Oude Slange wel verhuurd,5 doch de nieuwe win kels stonden leeg. Naast het eco nomisch verslechterende tij waren winkels daar ook in het nadeel, omdat er vele wagens af en aan re den naar de Waag voor het wegen van goederen. Een koopman wil daar dan liever zijn goederen niet te koop leggen. In 1522/23 lukt het zelfs niet de Waag te verpach ten. In 1527/28 zijn de huizen af gebroken bij gebrek aan huurders en om de ruimte naast de Waag te vergroten. De materialen werden aan de kerk geschonken. Toen is het bestaande Zuivelplein ont staan, zij het iets kleiner dan thans. Opmerkelijk is, dat in de kelder een muur gemetseld is on der de zijgevel van de Waag. Blijk baar was de Waag in 1514 vergroot ten koste van een deel van de Slange. Het lijkt erop, dat het straatje naast de Waag aan voor- en achterzijde met een poort of iets dergelijks afgesloten was. Na de sloop van de Slange moeten namelijk de hoeken van de Waag bijgemetseld worden. De gevel is toen ook "gepenseeld en bezet".6 De voormelde kelder onder de Waag is in de jaren 50 van de 20ste eeuw volgestort. In de 80-jarige oorlog werd de zolder verhuurd voor de opslag van munitie. Op de maquette van de stad uit 1750 is ook de Waag zichtbaar (afb. 1 en 2). De noordgevel ver toont een symmetrische indeling met op de begane grond een poort en aan weerszijden een ven ster. Op de verdieping zijn twee vensters aangegeven. In de oostge vel is, asymmetrisch, ook een poort aanwezig, met benoorden daarvan een deur en bezuiden een venster. Op de verdieping zijn en kele vensters aangegeven. De zuid gevel vertoont ook symmetrisch M S T 1 1 I m 1. 'Cl Jl LLSL t - A l A A Pgpi'KSS' 'D i p-/-D AfÜarl - f "8i &AL.5, «ju al/w Sritix-xi Afb. 4. Opname van de bouwsporen door Gemeentewerken. bergen op Aoom Ajb. 3. Zuivelstraat omstreeks 1900. een poort met aan weerszijden vensters. Op de verdieping zijn er twee aangegeven. Deze gegevens komen redelijk overeen met de ge vonden en geregistreerde bouw sporen., m.u.v. de aantallen ven sters. De asymmetrische poort- plaatsing in de oostgevel past in het balkenstramien; de poortplaat sing in de zuidgevel is nog her kenbaar geweest in de doorbre king van de plint. De aangegeven mansardekap is de voorganger van de huidige. In 1747 is het gebouw zwaar be schadigd. Al het houtwerk is toen verloren gegaan. In bestaande go bertanger vensterneggen zijn de sporen van de brand nog goed zichtbaar. Bij de herstellingen in 1751, voor de som van/2.866,- zijn nieuwe moer- en kinderbalken en de bestaande kap aangebracht. Als dakbedekking werden leien ver werkt.7 Boven de Waagruimte is een woning gemaakt. Een van de vertrekken daarin werd na 1782 verhuurd aan Joodse kooplieden om daar godsdienstoefeningen te houden. In 1832 kwam daar dooi de bouw van de nieuwe synagoge een eind aan. In 1827 is het ge bouw verkocht. De boteiwaag werd verplaatst naar Blauwehand- straat 3, waar deze tot 1891 geves tigd bleef. 182 Afb. 5. De zuidoosthoek in 1990. Aan het eind van de 19de eeuw wa ren er twee winkels in het pand ondergebracht. Daarvoor werd waarschijnlijk in 1893 een nieuwe monumentale houten pui aange bracht (afb. 3). Die besloeg de ge hele gevel van de Zuivelstraat en ging op beide hoeken, waar toe gangsdeuren waren, met één eta lage de hoek om. Die pui, met in het midden een toegangsdeur voor een bovenwoning, werd in 1957 vervangen door een toen moderne pui. Wellicht ook in 1893 zijn de gevels gepleisterd en is er o.a. aan de Zuivelstraatzijde één venster in de bovengevel toege voegd. De vensters in de west- en zuidgevel zullen uit het begin van de 19de eeuw dateren, in mogelijk uit 1750 daterende kozijnen. In 1982 werden ingrijpende werk zaamheden aan de gevels uitge voerd. Het geheel werd ontpleis- terd, waarna de bouwsporen gedo cumenteerd werden door de dienst Gemeentewerken (afb. 4). De voormelde gobertanger para- mentwerken zijn toen zichtbaar geweest. Het baksteenmetselwerk is overwegend uitgevoerd in geel genuanceerde stenen van formaat 17x8x4 cm. Op de zuid-westhoek was een groot gedeelte van het metselwerk in later tijden ver nieuwd. Kort na de ontpleistering zijn de gevels opnieuw bepleisterd. Gebruikmakend van de vastge legde gegevens is in 1990 een vrij kleine verbouwing uitgevoerd t.b.v. een aparte opgang naar de eerste verdieping, waarbij het onderge deelte van de zuid-oosthoek weer vrijgelegd is (afb. 5). Teruggevon den is toen ook een nisje, waarin een dook aanwezig was voor een vroeger beeldmerk, mogelijk een figuur met weegschaal. Ter plaatse van een oorspronkelijk venster is toen een deur gemaakt, met be houd van oude neggingen. Gecon stateerd is toen ook, dat de huidige verdiepingsbalklaag van moerbalk 30x30 cm en kinderbalken 9,5x9,5 cm (45 cm half om half) lager ligt dan de oorspronkelijke: de boven dorpeldag correspondeert vrijwel met de bovenzijde van de vloer. Bij de in 2003 uitgevoerde verbou- wings- en restauratiewerkzaamhe den zijn nog enkele interessante gegevens tevoorschijn gekomen. Van de verdiepingsbalklaag waren alle moerbalken (32x37 cm) in goede staat; de oorspronkelijke kinderbalken (9x9,5 cm, 56 cm half om half) zijn slechts in één travee van het westelijke comparti ment aanwezig. De overige zijn blijkbaar in de jaren tachtig ver vangen. De moerbalken van de zolderbalklaag (26x37 cm) zijn lichter dan die van de verdieping en hebben een andere verdeling (afb. 7). De scheidingsmuur tussen het oostelijk en westelijk compar timent, die op de begane grond grotendeels verdwenen is, is eerder of tegelijk met het herstel van de schade in 1747 gebouwd, wellicht ter afscheiding van een "nieuwe Ajb. 6. Plattegrond van het Waaggebouw. Afb. 7. Doorsnede van het Waaggebouw. JL..IM-l ,m.er ^>Lse_ LA.l.ü[ 2557 Boekh.G.Janssen. Fortuinstr.Bergen op Z Zuivelstraat met

De Waterschans | 2004 | | pagina 19