buiten de Heerlijkheid 3 ~jw£jT4 De Waterschans nr. 4-2004 log vocht hij als reserve le Luite nant bij het Maas-Waalkanaal en raakte daar gewond. Hij werd over gebracht naar een Duits zieken huis in Keulen en vandaar naar een krijgsgevangenkamp te Weins- berg. Sabotage-acties In mei 1941 keerde hij terug naar Bergen op Zoom, waar hij in dienst kwam bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. In die periode be gon hij al met sabotagedaden te gen de Duitse bezetter. Eind 1942 kwam er meer lijn in het verzet. De Bergse ambtenaar had het commando over tal van sabotage acties. Medio 1943 moest hij on derduiken, omdat de grond te heet onder zijn voeten werd. Na de be vrijding van Eindhoven in septem ber 1944, werd Borghouts opgeno men in de staf van Prins Bernhard, de opperbevelhebber van de Bin nenlandse Strijdkrachten. Van de Prins kreeg hij opdracht om in de zuidelijke provincies stoottroepen uit het verzet te formeren, waar over hij het commando kreeg. Zijn codenaam werd Peter Zuid, ana loog aan een Peter Noord die in het nog niet-bevrijde deel van Ne derland opereerde. Parachutist In januari 1945 ging hij in Enge land een parachutistenopleiding volgen. In de hoofdstad werd hij benoemd tot lid van de Krijgsraad en gedetacheerd bij het bureau Bijzondere Opdrachten. Twee maanden later werd Borghouts ge dropt tussen Benthuizen en Zoe- termeer. In april 1945 was hij in Den Haag. In het hol van de leeuw voerde hij besprekingen met en- Militaire Willems-Orde. kele Duitse generaals. Ook bij de capitulatie-onderhandelingen was Peter Zuid nauw betrokken. Op 5 mei reed hij met de generaals Blaskowitz en Reichelt naar Hotel 'De Wereld' in Wageningen, waar in het bijzijn van Prins Bernhard en geallieerde officieren de capi tulatie door de Duitsers werd on dertekend. Onderscheidingen Na de oorlog kreeg Jan Borghouts verschillende onderscheidingen. Achtereenvolgens ontving hij de Amerikaanse Legion of Meritde Engelse Member of British Empire en van H.M.Koningin Wilhelmina de hoogste Nederlandse onder scheiding het Ridderschap in de Militaire Willemsorde. Nog in 1945 vertrok Jan Borg houts als reserve-officier naar Ne- derlands-Indië. Enkele jaren later maakte hij als commandant van het regiment speciale troepen (rode en groene baretten) diverse acties mee. In april 1950 kwam aan die periode een einde, toen hij een funktie aanvaardde bij de Psychologische Dienst van de Ko ninklijke Landmacht. Hij bleef in het leger, waarin hij het tot de rang van kolonel bracht, en was hij tot 1965 in diverse funkties actief. In dat jaar werd hij door minister De Jong gevraagd staatssecretaris voor luchtmachtzaken te worden. In juni werd hij daartoe beëedigd. Nog voor het einde van het jaar moest hij vanwege hartklachten stoppen en op 5 februari 1966 overleed hij op 55-jarige leeftijd. De onthulling van het straatnaam bord in Bergen op Zoom is niet de eerste tastbare herinnering aan het actieve leven van Jan Borghouts, alias Peter Zuid. Reeds in 1967 werd in Veldhoven het 'Peter Zuid Legerkamp' en de 'Borghoutsweg' naar hem genoemd; in 1986 ge volgd door een woonwijk 'Borg- houtspark'. In 1989 is in dit park een borstbeeld van hem onthuld door Prins Bernhard, die in zijn toespraak onder meer zei trots te zijn dat Jan Borghouts zijn vriend is geweest. Het bronzen beeld her innert aan de donkere periode van onderdrukking en verzet tijdens de oorlogsjaren. Hij sprak de hoop uit dat de naam Borghouts, ver bonden aan het nieuwe park, en zijn borstbeeld ons allen zullen oproepen tot het streven naar vrede en vrijheid. Ook in het Na tionaal Oorlogs- en Verzetsmu seum te Overloon bevindt zich een borstbeeld als tastbare herin nering aan de Tweede Wereldoor log. 186 De Waterschans nr. 4-2004 Ben Daeter Er zijn sinds het verschijnen van Waterschans 3 weer enige vond sten binnen gekomen van 'Bergen op Zooms buiten de Heerlijkheid'. We besteden daar nu aandacht aan en bewaren een totaalover zicht tot een volgende aflevering van de Waterschans. Allereerst een Bergen op Zoom in ons land. De heer Bas Verbiest ontdekte in de Achterhoek (bijna Duitsland) op het voorplein van het Huis Bergh in 's Heerenberg een aantal zeer grote 'letter' muur ankers met de letters: MGZDB- MZBOZ. Op een andere gevel zag hij: HGZDBMMVB. Het leek wel een geheimschrift. Een rondleid- ster gaf een toelichting en plotse ling viel het de heer Verbiest op dat het woord 'Bergen op Zoom' viel. Wat bleek nu? In de loop der tijd was Huis Bergh onbewoon baar geworden. Graaf Herman van den Bergh (1558-1611) liet het her stellen en uitbreiden. Daar waren toen muurankers voor nodig. Hierin liet hij de namen van de bouwheer en zijn gemalin vereeu wigen: Herman Graf Zu Dem Bergh Maria Mencia Von Bergen (Op Zoom) (HGZDBMMVB); De O en Z zitten verstopt achter een latere aanbouw. Toen Herman in 1611 gestorven was, heeft zijn echtgenote nog voor een verdere uitbreiding gezorgd. Er werd op een andere vleugel een verdieping aangebracht en weer waren er muurankers nodig. Deze kregen de namen: MGZDBMZBOZ: Ma ria Grafin Zu Dem Bergh Markgrafin Zu Bergen op Zoom. Het Bergse echtpaar De Wit ont dekte in Mini-Europa te Brussel de Are de Triomphe waarop ook, zoals op de echte Are, de naam 'Bergen op Zoom' vernield staat. Yolande Kortlever wees ons erop dat ze twee jaar geleden twee brie ven uit Engeland kreeg met het verzoek iets te vertellen over een cottage genaamd 'Bergen op Zoom' in het dorpje Ashurst in West Sussex. De berichten spreken elkaar tegen: volgens de een is het gebouwd in 1674, maar een ander spreekt over de 18de eeuw. De lo kale traditie vermeldt dat dit huis gebouwd is voor een Nederlandse ingenieur die betrokken was bij het beter bevaarbaar maken van de rivier de Adur, die 1 km van het dorp stroomt. Zeer waarschijnlijk kwam die ingenieur uit Bergen op Zoom. In ieder geval wordt het huis 'Bergen op Zoom' vermeld in de Engelse volkstelling van 1841. De volgende 'Bergen op Zoom' werd wat verderop gevonden. In 1984 brachten de heer Willy Mol en zijn vrouw een bezoek aan Ha milton in Nieuw Zeeland. Van- daaruit maakten ze een trip door het noorderdeiland naar het noor delijkste punt. namelijk Cape Reigna, waar de Tasmanzee en Pa cific oceaan elkaar ontmoeten. Ze passeerden de plaats Kerikeri in de Bay of Islands. In deze plaats staat het oudste stenen gebouw van Nieuw Zeeland, gebouwd in 1833. Het is nu als museum inge richt. Op een bepaald moment stonden ze voor een grote land kaart, een wereldkaart uit 1836. Ook Nederland staat daarop, maar zonder plaatsnamen. Wel staan er enige zeehavens op vermeld, zoals Amsterdam, Rotterdam, Harlin- gen, Texel, Vlissingen en.... Bergen op Zoom! Maar wie had ooit gedacht dat de naam Bergen op Zoom ook ten zuiden van Zimbabwe in Afrika voorkomt? De heer Westerhof ont dekte een krantenberichtje uit 1985 met een illustratie over een 'Bergen op Zoom' daar. Niet ge heel duidelijk is waar het precies omgaat. Ik vermoed dat het gaat om een grote boerderij met een boerenland met landmijnen, dat aangeduid werd met Bergen op Zoom. Er zou een aanslag op die boerderij gepleegd zijn en daarna zou men in het gebied rondom mijnen gelegd hebben. Een tra gisch ongeluk zou er gebeurd zijn toen er auto's met twee gezinnen met die mijnen in aanraking wa ren gekomen: daarbij vielen zes f/\y 0VtR VLAKTE ZIMBABWE LATEST BLAST Boerderij en landgoed 'Bergen op Zoomin Afrika. 1 8 7 Bergen op Zoom (r~

De Waterschans | 2004 | | pagina 21