De Waterschans nr. 4-2004 Het overzicht tot nu toe: Oproep: De Waterschans nr. 4-2004 doden, waaronder vier kinderen jonger dan 10 jaar en er waren ook nog eens vijf ernstig gewonden. De mijnen zouden onlangs pas verwijderd zijn, gewoonweg omdat de sleutels die toegang tot het hek er omheen gaven zich bij de eige naar in Pretoria bevonden! Is dit op zich al verwonderlijk, nieuws gieriger wordt je dan waarom dit stuk 'Bergen op Zoom' heette. Wie denkt er een antwoord op te ge ven? Maar er schijnt ook een aandui ding Bergen op Zoom voor te ko men in Polen. Jan en Flos Wiericx maakten met ereburger Corry van Elzakkers (74 jaar) een liefdadig- heidsreis naar Polen, naar onze zusterstad Szczecinek (zo'n 1060 km. vanaf Bergen op Zoom), om spullen voor de allerarmsten af te geven. In de stad zagen een bord 'Bergen op Zoom'. Nederland 's Heerenberg In Huis Bergh muurankers met de naam Bergen op Zoom. België Torhout Stad ten zuidwesten van Brugge, heeft een wijk en wegrestaurant met de naam Berg-op-Zoom; ook het zijstraatje heet zo. Bouillon Vier verkeersborden wijzen naar de Ruelle Berg op Zoom. Merksem Een wijkje met straatnamen die te maken hebben met Bergen op Zoom, zoals de Bergen op Zoom- laan, het Markiezenhof, de Hen drik van Bouterhemstraat en de Jan van Glymesstraat. Brussel In Mini-Europe staat op de ma quette van de Are de Triomphe ook de naam 'Bergen op Zoom' vermeld. Frankrijk Parijs Are de Triomphe. Boven de rech terflank prijkt de naam Berg-op- Zoom. Primboeuf, bij St. Nazaire Een gehucht met de naam Berg op Zoom. Yvelines Een Maison de Garde met de naam Berg-op-Zoom. Brezolles Normandië, een straat met de naam Berg op Zoom. Coulogne Het leengoed Berg-op-Zoom. Avesnes-le-Comte Plaatsje: Berg-op-Zoom. Vernon Een straat met de naam Ruelle de Bergen op Zoom. Polen Szczecinek In de Stad Szczecinek een bord met de naam Bergen op Zoom. Engeland Canterbury. Kathedraal in Kent. Daarin een gedenksteen met de naam Bergen op Zoom. Londen St. Paul's Cathedral. Monument met namen van twee majoor-gene raals die in de nacht van 8 op 9 maart 1914 om het leven zijn ge komen. West Sussex Ashurst Een cottage met de naam 'Bergen op Zoom'. Australië Binnenlanddistrict New South Wales (800 km van Sydney). Bij een kreek een bord: Bergen op Zoom Creek. Soutern New England Sinds 1990 is een organisatie ac tief onder de naam The Bergen op Zoom Ohio Landcare group. Nieuw Zeeland Kerikeri in de Bay of Islands. Op een wereldkaart wordt Bergen op Zoom als een zeehaven aange duid. Canada Straat in Nanaimo op Vancouver Island, British Columbia: Bergen op Zoom Drive. Suriname Dorp 'Bergen op Zoom', ten zuid oosten van Paramaribo. Omstreeks 1737 is een plantage gekocht door Salomon du Plessis, geboren in Bergen op Zoom. Hij noemde zijn aanwinst naar zijn geboortestad. Afrika Een landerij (met tot ontploffing gebrachte mijnen) met de naam Bergen op Zoom gelegen onder Zimbabwe. Sri Lanka Colombo In een kleine kerk is een grafplaat te zien met de tekst: 'Hier rust Ju dith Charlotte Lever. In leven was zij huisvrouw van Martinus Me- kern, opperkoopman en opper hoofd van Tritrikorijn. Zij is gebo ren op 11 januari 1753 te Bergen op zoom en overleden in Co lombo, de hoofdstad van Sri Lanka, op 11 september 1782. wie ergens ter wereld (of in eigen land) de naam Bergen op Zoom tegen is gekomen, wordt verzocht dit, liefst met illustratie en precieze aandui ding, te bezorgen bij de beide redacties. U kunt ook e-mailen: Bode: bode@internetbode.nl Waterschans: bda@home.nl 188 DOOR DRS. G.A. Huijbregts Grenspark De Zoom-Kalmthoutse Heide Paul Asselbergs, Hedwig Lauriks, Mare Slootmaekers, Grenspark De Zoom - Kalmthoutse Heide Essen 2004. ISBN 90 90 18 28 88 96 blz. Prijs: 11,50 euro Op de grens van het Markiezaat en de provincie Antwerpen ligt een prachtig natuurreservaat. Door dc Kalmthoutse Heide met het aangrenzende Nederlandse natuurgebied samen te voegen is een grensoverschrijdend park ont staan met een oppervlakte van 3.750 ha, waarvan 55% Vlaams en 45% Nederlands. Het ligt in drie gemeenten: Kalmthout, Essen en Woensdrecht. Het Vlaamse deel is al sinds 1941 beschermd gebied, terwijl de bossen en heidevelden in Ossendrecht, Putte en Huijber- gen jarenlang voor een groot deel militair oefenterrein waren. Thans liggen er in het park aan beide zij den van de grens nog enkele parti culiere percelen die niet allemaal vrij toegankelijk zijn. Het is een uniek landschap met een bijzondere flora en fauna. Voor een eerste kennismaking be schikken we sinds kort over het hierboven vermelde boek, samen gesteld door een team van des kundigen met de bekende Berge- naar Paul Asselbergs als coördina tor en voorzitter. Als adviseur van het Grenspark mocht hij het wor dingsproces van nabij volgen. De tekst is van Hedwig Lauriks, voor de foto's zorgde Mare Slootmae kers, terwijl Gilbert Uitdenhouwen de aquarellen en tekeningen op zijn naam heeft staan. Zij werden bijgestaan door meerdere redac tieleden plus nog enkele adviseurs van verschillende discpline. Bij het ter hand nemen van het boek valt meteen de fraaie lay-out op. Schitterende foto's, afgewisseld met verhelderende tekeningen en aquarellen maken alleen het bla deren al tot een genoegen. Dan de tekst. Hedwig Lauriks be schrijft achtereenvolgens de wor ding, de historie, de flora en de fauna alsmede het gebruik van de heide, vennen, bossen en weilan den om te eindigen met het be leid. De schrijfster is erin geslaagd om op een licht verteerbare en tegelijk wetenschappelijk verantwoorde wijze het ontstaan van het land schap, de ontwikkelingen ervan en de rol van de mens daarin uiteen te zetten. In de Late Steentijd, ruw weg zo'n 4.500 jaar geleden, ves tigden zich in deze streek de eer ste landbouwers. Op de Steentijd volgden de Bronstijd en de Ijzer tijd. Waarschijnlijk was toen de streek onbewoond en kon de na tuur zich ongestoord ontwikkelen. Pas omstreeks het begin van onze jaartelling krijgt het gebied weer nederzettingen, deze keer van boe ren van Frankische oorsprong. De gegevens uit die tijd zijn nog schaars en we moeten wachten tot de Middeleeuwen eer de histori sche bronnen wat rijker gaan vloeien. Een dikke veenlaag be dekte toen een uitgestrekt deel van Noord-Vlaanderen en Noordwest- Brabant. De eigenaars van dit ge bied, adellijke heren en kloosters, plukken er de vruchten van, want de turf uit het veen voorzag vijf eeuwen lang (tot circa 1750) de Vlaamse en Brabantse steden van brandstof. Met name de norbertij- ner abdij van Tongerlo voer daar wel bij. De afgegraven stukken werden waar mogelijk weer ont- pppiii® U faèMd mm Heidelandschap, ontstaan en in stand gehouden door toedoen van de mens. 189

De Waterschans | 2004 | | pagina 22