Leesportefeuille De Waterschans nr. 4 2004 Van en over verwante tijdschriften DOOR DRS. G.A. Huijbregts In Nieuwsbrief nr. 24 (juni 2004) van Stichting In den Scherniinckel een artikel van Ank van der Kallen over Glas. Het oudste in Bergen op Zoom gevonden complete glas is van ca. 1390-1410. (p. 2-7). Van de Heemkundige Kring Breda ontvingen we de nummers 2004-2 en 2004-3 van Engelbrecht van Nas sau. In nummer 2 wordt stilgestaan bij de herdenking van de bevrijding van Breda, nu zestig jaar geleden. Frans Roelvink schrijft over de Bre dase gijzelaars die in Haaren (N-Br.) en/of St. Michielsgestel een bange tijd beleefden onder de titel: Blok III, nummer 87. Daar zat zijn vader in Sint Michielsgestel opgesloten. Alle gijzelaars uit Breda, 33 totaal, overleefden het gijzelaarskamp. In hetzelfde nummer herdenkt Frie van der Heijden het drama van de Vloeiweide op 4 en 5 oktober 1944 in Leed rondom de bevrijdings vreugde. In nummer 3 aandacht voor een ander historisch feit; op 24 augus tus 1404 werden Engelbrecht van Nassau en Johanna van Polanen in Breda ingehuldigd als heer en vrouwe van Stad en Land van Breda. Een dergelijke plechtigheid noemde men de Blijde Inkomste (Joyeuse Entrée) en ook het daarbij beho rende document heet zo. In dat do cument erkenden de nieuwe heer en vrouwe de rechten van hun onder danen. Alle eerder verstrekte privile ges werden nog eens bekrachtigd en soms ook nog uitgebreid. Ook het hertogdom Brabant kent zijn Blyde Incomsten. AM. Goossens behan delt er vier in zijn artikel: Blyde In- comste, te weten het charter van Zoutleeuw, de "Keure van Brussel", het charter van Kortenberg en de "Blijde Inkomst" van 3 januari 1356. Ook in dit nummer weer herinne ringen aan de bevrijding. Jacques Jespers doet dat in: De Poolse kapel in het Brabantpark Het waren Poolse soldaten die Breda bevrijdden en uit dankbaarheid verrees er in het Bre dase Brabantpark een kapel, toege wijd aan Onze Lieve Vrouw Van Czestochowa. Van de Oudheidkundige Kring "Geertruydenberghe" ontvingen we van de 30e jaargang van De Donge- bode de nummers 2 (juni 2004) en 3 (sept. 2004). In nummer 2 schrijft J.C. Thijssen uitvoerig over Keizers- veer. De verlegging van de Maasmond, de eerste jaren van een vrijvarend veer. In nummer 3 het derde artikel van Len G. Kooiman over Militaire ge bouwen in Geertruidenberg. In De Overdraght, het blad van de heemkundekring van Klundert, sept. 2004, nummer 3, vervolgt Joost Knook zijn Klundert in prent met praat. III met als oudste document een prent uit 1687 en als jongste plaat een luchtfoto uit 2003. 'Brieven van Paulus" nr. 150, (15 Hooimaand 2004) In dit nummer van de heemkundekring "Paulus van Daesdonck" (vh Nieuw-Ginneken) beschrijft Ad Jansen de geschiedenis van het Ginnekense touringcarbe- drijf De Pelikaan met als titel: Hurkx en de Pelikaan te Ginneken. Van stal houderij naar touringcarbedrijf. Het was Johannes Hurkx die in 1916 de basis legde van dit bekende bedrijf door in de Raadhuisstraat een woonhuis (nr. 30) te kopen met ruimte voor een stalhouderij. De paarden moesten al gauw wijken voor automobielen en omnibussen. In 1990 was het een groot bedrijf on der de naam De Pelikaan. In dat jaar verdween het uit de Raadhuisstraat na overname door een andere firma. De Heemkundekring De Willem stad herinnert in Ravelyn (nr. 3 van juni 2004) aan De schipbreuk van de raderstoomboot Telegraaf IV. C. van Mastrigt vertelt de geschiedenis van het schip en de ondergang ervan in 1872. Dezelfde auteur vervolgt in dit nummer zijn artikel oven Willemstad in de Bataafs-Franse Tijd 1795-1813 (II). In Ravelyn nr. 4 (september 2004) staat deel III over Willemstad in de Bataafs-Franse Tijd. Verder een bij drage van Simon Nieuwkoop: De be vrijding van Willemstad op 6 novem ber 1944; en een uiteenzetting van Geert van Uythoven over Het Staatse Leger, deel 1. Heemkundekring De Vierschaer uit Wouw komt deze keer uit met een themanummer (2004-2), geheel ge wijd aan het ondeiwijs in Wouwse Plantage onder de titel: Naar school op de Pin. Honderdvijfentwintig jaar onderwijs in Wouwse Plantage 1878- 2003, geschreven doorWim Groffen. Een interessant verhaal, zeker voor de velen die er nauw bij betrokken zijn geweest. Tijding is het blad van de heemkun dekring Het Zuiderkwartier. In num mer 2004-2 (augustus (2004) vraagt J. van den Bussche aandacht voor het verleden van de cafés in Ossen- drecht in Een dorp vol cafeetjes (deel 1). Verder o.m. een beknopte biogra fie van M. Rosskamp, gewijd aan Dien Mous en een artikel van E Meeus over Landgoederen in Putte. Van de Koninklijke Kring voor Heemkunde Merksem ontvingen we de Kijkuit, nr. 127-3/2004. Ronny de Kinderen staat stil bij Merksem in de Tweede Wereldoorlog. Verder o.a. een artikel van de bekende Antwerpse ar chivaris Floris Prims, door de redac tie opgediept uit een oude krant, over Het land van Ryen en de Ekrene. Waar lag de grens van Rijen? En van Strijen? Wat was het verschil tussen de markies van Antwerpen en de markgraaf van Antwerpen? Interes sante vragen, maar niet zo eenvou dig te beantwoorden. Tenslotte twee nummers van de pe riodiek van de Heemkundekring Willem van Strijen uit Zevenber gen: Oud Nieuws, de nummers 73 en 74 (juni 2004 en oktober 2004). In het juninummer schrijft Geert van Uythoven over De verdediging van Brabants Westhoek, 1794-'95 en publiceert GJ.M. Mol in Huizenon- derzoek in Zevenbergen zijn bevin dingen inzake het Huis 'De Swaen'. Dit jaar bestaat de Zevenbergse heemkundekring 50 jaar. Oud Nieuws grijpt deze gelegeheid aan om met een soort themanummer te komen. Jan C.D. Barel is er de auteur van. en hij vult het hele blad met zijn herinneringen aan het Ze venbergen van de jaren vijftig van de vorige eeuw. Op weg naar de Oudheidkamer noemt hij zijn bij drage. De ondertitel zou kunnen luiden: 'Wandelen door het oude Zevenbergse centrum in het jaar 1951". 'Nog even melding maken van de Nieuwsbrief van juli 2004 van de Monumentenwacht Noord-Brabant. Jaap Burger stelde namens deze dienst een onderzoek in naar het onderhoud en beheer van de stijlka mers in het Markiezenhof en dat le verde weer de stof en de foto's voor een, een leerzaam verslag.

De Waterschans | 2004 | | pagina 24