Mini-excursie P-I W O De Waterschans nr. 4-2004 ACTUALITEITEN VAN DE WEB SITE Waterschans De Waterschans nr. 4-2004 Zondag 6 maart 2 00 5 co Cultuurhistorie rond Bergen op Zoom Welkom in KLEUR Lezingen over 148 149 reldoorlog hebben meegemaakt. Via dit artikel zorgt de heer Jac ques van Gastel er voor dat Jan Borghouts terecht voor iedereen een bekende wordt en blijft. En zo is er weer een Waterschans ontstaan met vele onderwerpen uit de geschiedenis van Bergen op Zoom: hoe we het waagden ons te verdedigden, streden en bevrijd werden, hoe we bestuurden, en dat alles zo dat onze stad tot ver over de grenzen bekend werd en bleef. Drs. B. Daeter Hoofdredacteur De Geschiedkundige Kring op Internet Bezoek eens de fraaie website van de Kring: WWW.geSChiedklindigekringb0Z.lll Als web master functioneert de heer F Evers. Zie colofon hoe u hem kunt bereiken. www.geschiedkundigekringboz.nl e-mail webteam@geschiedkundigekringboz.nl Uit onze recente ledenenquête bleek dat leden ook graag actief en inter actief zouden willen communiceren via het web. Aan die wens is inmiddels tegemoetgekomen. Daarvoor hebben we de site uitgebreid met een Gastenboek, Forum en Uw Mening; al deze pagi na's zijn via de navigatiebalk bereikbaar. Ook erg handig is dat nieuwe leden snel en gemakkelijk kunnen worden aangemeld. Daarvoor is een speciaal aanmeldingsformulier ontworpen dat te berei ken is via de pagina Lidmaatschap. Dankzij de stand van de techniek kunnen we onze leden dus nu meer faciliteiten bieden om over en weer, maar ook onderling te communice ren. Wij hopen dat er veel gebruik van wordt gemaakt. Bovendien is WARDTAAL verder uitgewerkt en ook voorzien van een eigen vragenformulier om rechtstreeks met Ward zelf te communiceren over zijn publicaties in De Waterschans. Het informatiegehalte van onze site is ondertussen ook verder uitgebreid met een complete lijst van titels van alle artikelen die ooit in De Water schans werden gepubliceerd. Deze informatie is te raadplegen via de pagina Mededelingen. Uit het groeiend aantal bezoeken blijkt dat we met onze site in een behoefte voorzien. Web master. De volgende personen hebben zich de afgelopen tijd aangemeld als lid van de Kring. Van harte wel kom: mevrouw M. Nipius-Bakker en de heren K. Saman, A. Kil, P. van der Velden, L. Tebbens, C. Havermans, L. Gabriëlse en de fa milie de Waard-Kriele, allen uit Bergen op Zoom. In het algemeen is er zeer positief gereageerd op het feit dat de Waterschans in een duo-kleur is verschenen. Schriftelijk kwamen er drie negatieve beoordelingen bin nen. Uitgaande van het feit dat we met ongeveer 1200 leden te ma ken, is besloten op de ingeslagen weg door te gaan. de OORLOG Hierbij wordt u van harte uitgeno digd voor de lezingenserie van het seizoen 2004-2005 met als thema Oorlog in België en Nederland. De lezingenserie wordt afgesloten met een symposium. De organisatie is in handen van: Cultuurhistorisch Netwerk Roosendaal-Essen-Kalmt- hout en Werkgroep Voortouw. Donderdag 24 februari 2005 om 20.00 uur 'De Eerste Wereldoorlog in de provincie Antwerpen en de Belgische vluchtelingen', door Sam van Clemen, historicus. Locatie: Dorpshuis Nispia, Bergsebaan 8 te Nispen. Donderdag 21 april 2005 om 20.00 uur 'De Tiendaagse Veldtocht' door Wim Klinkert, docent aan de Koninklijke Militaire Academie te Den Haag. Locatie: DeSuite, Burgerhout- sestraat 23 te Roosendaal. Vrijdagmiddag 3 juni 2005 om 14.00 uur Syposium: '1945 Bevrijding, en toen? 2005 heeft de Benelux nog toekomst?' Locatie: Cultureel Centrum De Oude Pastorij, Essendonk 3 te Essen. De toegang tot de lezingen is vrij, voor deelname aan het sympo sium zal een bijdrage verschul digd zijn. Inlichtingen: Gemeentearchief Roosendaal 0165-579500 of gemeentearchief® roosendaal Na de buitengewoon interessante lezing eind 2003 van Ir. Jan Weijts over de Bergse Watermolen, kunnen we U nu melden dat de restauratie werk zaamheden zover gevorderd zijn dat we een bezoek aan dit prachtige pand kunnen brengen. De watermolen is zoals u weet gelegen aan de oude Bergse schippershaven, ingang net naast de gemeentewerf. Zoals gebruikelijk staat deze mini-excursie onder leiding van Ir. J. Weijts die opnieuw vakkundig toelichting zal geven. Gezien de verwachte belangstelling is het aanvangstijdstip om twee mo menten. Om 12.00 uur voor de eerste ong. 30 belangstellenden en om 12.45 uur voor de tweede groep. Wij verzoeken u telefonisch in te schrij ven bij Ron van Tilborg, tel. 0164-255427 zodat u meteen doorkrijgt in welke groep u kunt deelnemen. De mini-excursie zal ongeveer 1 tot 1 V2 uur duren. Gezien het feit dat het pand via trappen toegankelijk is, maken wij u erop attent dat bezichtiging lastig is voor leden die slecht ter been zijn. Succesvolle lezingenreeks Op verschillende plaatsen in de provincie hebben honderden mensen lo kale lezingenreeksen bijgewoond waarin aspecten van de plaatselijke ge schiedenis door deskundigen werden toegelicht. Op 22 februari 2005 start weer een reeks van vier lezingen over de boei ende geschiedenis van Bergen op Zoom. De lezingen worden gehouden op de dinsdagavond van 20.00-22.00 uur in Het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de Stichting Bra bantse Regionale Geschiedbeoefening (BRG). Deelname aan de lezin genreeks kost 22,50. Tijdige aanmelding wordt aangeraden. Het programma: 22 februari 2005: De Grebbe in Bergen op Zoom: van turfvaart tot riolering iVeel actuele ontwikkelingen in de archeologie van Bergen op Zoom en de serie lezingen over de ge schiedenis van deze plaats wordt dan ook geopend met een presen tatie door stadsarcheoloog Marco Vermunt over de Grebbe in Ber gen op Zoom: van turfVaart tot rio lering. 1 maart 2005: De jaarmarkten van Bergen op Zoom Bergen op Zoom was in de Mid deleeuwen een handelscentrum van internationaal belang. De Bergse jaarmarkten zijn gedurende de veertiende eeuw ontstaan en trokken kooplieden van heinde en ver. Na de zestiende eeuw liep het belang van deze markten terug, maar ze bleven tot 1910 bestaan en hadden vooral een regionale func tie. Stadshistorica Yolande Kortle ver zal deze ontwikkeling van be gin tot eind schetsen. 8 maart 2005: 150 jaar Bergen op Zoomse ijzergieterijen De verwoestende beschieting van de vesting in 1747, het beëindigen van de Belgische opstand tegen Koning Willem I in 1839, het her stel van de kerkelijke hiërarchie in 1853, het opheffen van de be scherming van de meekrapteelt in 1845, de opkomst van de suiker bieten: het zijn allemaal factoren die, verrassend genoeg, te maken hebben met de opkomst en ont wikkeling van de ijzergieterij-in dustrie in Bergen op Zoom. Ing. C. Boerhout zal schetsen hoe het de ijzergieterij-industrie in Bergen op Zoom is vergaan. 15 maart 2005: Bergsch bier en caféleven door de eeuwen heen. Een constante factor in de Bergse economie is het bier: de con sumptie ervan en lange tijd ook het brouwen. Marc van der Steen en Henk Franken zullen de resul taten presenteren van hun onder zoek naar de biergilden van Ber gen op Zoom en het caféleven in de stad. Dankzij de medewerking van het Bergsche Bierbrouwers Gilde wordt de lezing afgesloten met een proeverij van middeleeuws bier. De lezingenreeks Cultuurhistorie rond Bergen op Zoom wordt geor ganiseerd door de Stichting BRG in samenwerking met het Regio naal Historisch Centrum Bergen op Zoom, de archeologische dienst van de gemeente Bergen op Zoom, Bibliotheek Het Markie- zaat, Heemkundige studiekring Halchterth en Geschiedkundige Kling van Stad en Land van Ber gen op Zoom. Locatie Bergen op Zoom, Het Markiezenhof Data en tijdstip Dinsdag van 20.00 tot 22.00 uur Kosten 22,50 voor vier lezingen (inclusief koffie/thee) Aanmelding zo spoedig mogelijk bij Stichting BRG, tel.: (073 615 6 2 62, fax: (073) - 615 62 63, E-mail: brg@erfgoedbrabant.nl O w

De Waterschans | 2004 | | pagina 2