Mededelingen VAN HET BESTUUR De Geschiedenis van Jaarlijkse Excursie 2005 De Waterschans nr. 4-2004 In dit laatste nummer van het jaar blikt het bestuur graag vooruit naar 2005. Het ziet er naar uit dat het komende jaar behoorlijk druk zal worden. Naast de gebruikelijke excursies en lezingen staan er twee extra evenementen gepland. Samen met de heemkundekringen van Ossendrecht en Huijbergen zal het bestuur de organisatie van de Heentdagen 2005 op zich ne men. Gedurende twee dagen in augustus ontvangen wij een hon derdtal liefhebbers van heem kunde en historie. Wij houden u natuurlijk op de hoogte. De reisclub heeft het plan opgevat in april/mei een meerdaagse reis naar Normandië te organiseren. Hiermee komt de gewone jaarexcur sie te vervallen. Nadere info hierbij. Wegens te drukke werkzaamheden is bestuurslid Jac Backx tussen tijds teruggetreden. Hij blijft nog wel lid van de redactie. Het be stuur heeft een vervanger gevon den in de persoon van mevrouw Kiekie Peijs. Op de jaarvergadering in april zal deze bestuurswisseling formeel worden vastgesteld. Jac Backx zal op korte termijn op pas sende wijze bedankt worden voor zijn inzet. Bestuur en redactie zijn druk bezig met een themanummer over de Bergse Haven. Rondom dit thema nummer wil het bestuur ook een speciale ledenwervingsactie orga niseren. Rest mij niets anders dan u na mens het bestuur prettige feestda gen te wensen. Voor 2005 wensen wij u allen geluk, liefde en vooral gezondheid! Namens het bestuur, Irene van Kemenade Secretaris. In Waterschans nr 2 van 2004 (p. 60 en 61) beschreef ons lid, Nic Grosfeld, zijn plan om voor onze leden een driedaagse excursie naar Normandië te organiseren in het kader van de landing van de Ge allieerden in juni 1944, gevolgd door de tocht van het Canadese Lincoln and Welland Regiment De bepalingen voor eventuele deel name luiden als volgt: - Eén introducé(e) per lid is toege staan. - Uw telefonische opgave voor deel name wordt van 3 tm 23 januari '05 ingewacht door Wim van Nieuwenhuijzen (tel: 0164-238835). - De individuele deelnemersprijs be draagt 190, Voor een desge- wenste 1 persoons-kamer geldt een toeslag van 60, - Het bedrag dient onmiddellijk na telefonische aanmelding te worden gestort op bankrekeningnr. 54.46.57.551 t.n.v. J.C. Klaassen te Halsteren, onder vermelding van "Nonnandië-reis 10-12 mei "05". - Pas na ontvangst van het bedrag wordt Uw aanmelding als defini tief beschouwd en ontvangt U schriftelijk nadere details over deze reis. 1 5 O door Frankrijk, België en Neder land en eindigend met de bevrij ding van Bergen op Zoom. De daarin in principe geïnteres- serde leden konden zich bij hem opgeven. Helaas bleek daarvoor niet vol doende belangstelling te bestaan om een enigszins betaalbare reis te kunnen organiseren. Ditmaal heeft de Activiteitencom missie van de Kring echter op nieuw haar schouders gezet onder dit uiterst aantrekkelijke idee en heeft inmiddels al een aantal voor bereidingen getroffen voor: Een driedaagse reis met hetzelfde doel en wel van 10 tm 12 mei 2005 Het minimum aantal deelnemers is gesteld op 36 personen. Ditmaal hopen wij dit fantastische plan wèl tot uitvoering te kunnen brengen. De Activiteitencommissie. De Waterschans nr. 4-2004 Onder koning Willem I 1813-1840 DRS. G.A. Huijbregts 1. Het afscheid van burgemeester Gerard Vermeulen 1814 Eindelijk waren de Fransen ver trokken en kon Bergen op Zoom vrijuit jubelen: "Oranje boven!". Er kwam geen bijltjesdag, er volgden geen arrestaties wegens heulen met de vijand. Wel verloor de bur gemeester zijn baan, niet omdat hij Fransgezind zou zijn of ge weest was, maar omdat zijn boek houding en vergaderverslagen niet in orde waren. Het ging met name om het bedrag dat de 168 rijkste burgers kort voor de bevrijding aan de Fransen hadden moeten lenen, 53.000 francs. Vermeulen had 51.251 francs bij elkaar kun nen schrapen. Daarmee kon Bizet zijn manschappen weer soldij uit keren, zodat die zich gediscipli neerd bleven gedragen. De grote vraag was natuurlijk: "Is het geld op of is er nog wat in de krijgskas en, zo ja, hoeveel?". Aan de ge dwongen geldschieters was be loofd: "Jullie krijgen je geld terug. Het kan enige tijd duren, maar de stad stelt zich garant voor vier pro cent rente tot de lening is afge lost." Op 6 mei riep Vermeulen zijn raad bijeen. Stadssecretaris Ulens ging weer in het Nederlands notuleren. Het eerste besluit dat de voltallige raad nam, was het vormen van een delegatie van drie personen voor het overbrengen van de compli menten van Bergen op Zoom aan de Soevereine Vorst Willem I en tevens "om deze stad te bevestigen in de protectie en bescherming van Hoogstdenzelven". De uitver korenen waren N. van Cuylen- borch, wethouder G.F Mirou en raadslid J. Eerens. De heren Van Hoek, Drabbe, Augustijn en Huart stelden een brief op voor de Soe vereine Vorst om hem op de hoogte te brengen van de situatie in de stad. Ook God werd niet ver- AJb. I. Willem l van Oranje-Nassau wordt als soeverein vorst ingehuldigd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op 30 maart 1814. Gravure van Reinier Vinkeles. geten. In de kerk klonk weer het Te Deum, nu om de Heer te danken voor het verlost zijn van de Fran sen, terwijl dezelfde Bergenaren op 2 december 1813 de Heer had den geprezen voor het 'geschenk Napoleon'. Op de raadsvergadering van 20 mei was er geen reden tot vreugde. De raadsleden wilden wel eens weten, hoe het met die lening van 53.000 francs stond. En waarom er geen verslag was van de vergade ring van 13 mei? "Eerst dat verslag klaar, dan gaan we pas verder", verklaarden de heren. Vermeulen gaf te kennen, dat hij niet aan de eis kon voldoen en sloot daarop de vergadering. Een week later kwamen de raadsleden opnieuw bij elkaar, nu op initiatief van EN. Beels en RJ. Auwers. Als voorzitter trad G.J. Mirou op. De burge meester was er niet bij. De aanwe zigen besloten om zelf maar het ontbrekende verslag op te stellen en de gouverneur van de provincie Brabant ntr. C.G. Hultman van de kwestie op de hoogte te stellen. Van Cuylenborch, Beels en Cle ment stelden de brief op. Die kwam 1 juni in de raad en werd met algemene stemmen goedge keurd. Naast de kwestie van de le ning en de ontbrekende notulen, merkten de schrijvers ook nog op dat de jaarrekeningen over 1809, 1810 en 1812 nog steeds niet wa ren gecontroleerd. De gouverneur droeg de heer J.H. Isings, commis saris van het arrondissement Breda, op om in Bergen orde op zaken te gaan stellen. En Vermeu len? Hij verhuisde in alle stilte naar Antwerpen. Lange tijd was niet eens bekend, waar en wan neer hij overleed, totdat enkele ja ren geleden de heer P. Leijdekkers uit Breda op zijn speurtocht naar genealogische gegevens over de fa milie Vermeulen de overlijdens akte ontdekte in Antwerpen. Ge- rardus Vermeulen overleed in de Scheldestad op 2 juni 1823 op de leeftijd van 62 jaar en 9 maanden. Zijn echtgenote Maria Theresia 151 Bergen op Zoom XXIII

De Waterschans | 2004 | | pagina 3