*nte Marie tijdenS de Begetting eenS kijken! Afb.2. Ansichtkaart van het Instituut Sainte Marie in Huijbergen zoals dat er na de herbouw na de Tweede Wereld oorlog uitzag. Van Leer's fotodrukindus- trie Amsterdam. 2 8 Ajb.3. Het broederhuis Sainte Marie van de Broeders van Huijbergen. In deze vleugel zijn nu appartementen gevestigd. Aan het ui terlijk van het gebouw is echter weinig veranderd: ga maar eens kijken! Foto Segers, Bergen op Zoom. 2 9 PHrCtRRL Ie ongeveer 100 jaren na de oprichting van de Congregatie van de Broeders van Huijbergen was er een flink complex van kloostergebouwen ontstaan. Met de oplevering van (weer) een nieuw schoolgebouw bereikte het complex, ook wel Instituut Sainte Marie genoemd, in 1940 zijn grootste omvang. Het kloos ter omvatte toen onder andere een kloosterkerk, toneelzalen, ziekenkamers, een bibliotheek en spreekkamers. Om nog maar te zwijgen van de talloze klaslokalen en slaapzalen van de ver schillende internaten en scholen die in de loop der tijd aan het klooster waren toegevoegd, Dit enorme kloostercomplex zou de Tweede Wereldoorlog niet doorstaan. Kort na de bezetting door de Duitsers in 1940 werden enkele honderden Duitse soldaten in het klooster van de Broeders van Huijbergen ingekwartierd. De broeders hadden weinig hinder van hen, het kloostercomplex was immers groot genoeg om el kaar niet in de weg te hoeven lo pen. De Duitse bezetter had het klooster natuurlijk niet voor niets uitgekozen; het was een aantrek kelijke post, omdat het vlakbij het vliegveld Woensdrecht lag. Ge durende het eerste jaar van de Tweede Wereldoorlog leefden de broeders en de militairen in zekere zin Vredig' samen in het zelfde gebouw. In november 1941 kwam daar echter veran dering in, toen door de Duitse bevelhebbers werd besloten dat de broeders het klooster binnen een week moesten verlaten. De bevelhebbers hadden bedacht dat de broeders gemakkelijk naar Bergen op Zoom konden verhuizen, want daar stond toch op iedere hoek van de straat een klooster. En zo geschiedde: na een week waren de gebouwen ontruimd, de leerlingen waren onderge bracht op diverse scholen in West Brabant en de broeders kwamen onder andere terecht in Bergen op Zoom, Zeven broeders bleven achter in Huijbergen, on der wie enkelen die verstand hadden van de kloostergebou wen en dus technisch onder houd moesten verrichten. Ook een broeder die Duits doceerde moest achterblijven; hij functio neerde als tolk voor de Duitse be zetters. Het Instituut Sainte Marie was niet het enige klooster van de Broe ders van Huijbergen dat door de Duitsers in beslag genomen werd. Ook andere kloosters moesten worden ontruimd en plaats maken voor de inkwartie ring van Duitse soldaten. Voor de vele 'dakloze' broeders bleef er weinig anders over dan verhui zen, inschikken en improviseren. De zolders van het klooster en van de Sint Franciscusschool in de Hoogstraat in Bergen op Zoom werden ingericht als slaap zalen. De Sint Franciscusschool was het enige katholieke school gebouw in de stad dat nog niet door de Duitsers was gevorderd. Zij vonden het complex in de Hoogstraat namelijk te sober; het had moeilijke toegangen, het had geen centrale verwarming en er was geen badgelegen heid. De broeders konden dus zelf in dit sobere gebouw in de Hoog straat blijven wonen en dat de den ze dan ook. Maar in de nacht van maandag 4 op dins dag 5 september 1944 gebeurde er iets verschrikkelijks. Radio Oranje verspreide het bericht dat Breda door de geallieerden bevrijd was. De Duitse troepen rond Bergen op Zoom raakten in paniek en vluchtten oostwaarts. De militairen die in Huijbergen gelegerd waren, raakten echter niet zo erg in paniek dat ze de geplande verwoesting van Sainte Marie achterwege lieten. Ze staken het gehele klooster complex van de Broeders van Huijbergen in brand. De brand weer uit Bergen op Zoom kon weinig doen tegen de vernieti gende kracht van de vuurzee. Alsof dit nog niet genoeg was, werd Huijbergen 17 dagen lang door geallieerde troepen be schoten. Bij de bevrijding van Huijbergen eind oktober 1944 was van het klooster nog maar weinig over. Het enige dat nog overeind stond, was een flink ver woest poortgebouw en het ge bouw 'Alverno', dat in 1933 ge bouwd was als noviciaat van de congregatie. Zo werd in enkele dagen honderd jaar zwoegen vernietigd. pffRnPl RRL Ook vandaag de dag zijn er in Huijbergen nog genoeg gebou wen die wijzen op het 'broederlijke' verleden van Huijbergen. Na de Tweede Wereldoorlog was er nog maar weinig over van het enorme complex dat de Broe ders van Huijbergen in honderd jaar hadden opgebouwd. Kort na de oorlog vond een provis orisch herstel plaats. In 1945 wer den het gebouw 'Alverno' en het poortgebouw bewoonbaar gemaakt, Ruïnes werden over dekt en konden zodoende tijde lijk als slaapzalen functioneren. In 1946 werd op de fundamenten van de vroegere kapel een noodgebouw geplaatst met en kele slaapzalen voor de vele leerlingen. Voor hen werden twee lokalen bijgebouwd: één onder de poort van het poortge bouw en één in de voormalige smederij. De lokalen waren niet erg comfortabel. Doordat de da ken waren gelegd met verschil lende soorten pannen hadden regen, wind en kou vrij spel. In de winter moesten de jongens 's morgens zelfs eerst met emmers naar de zolders om daar sneeuw te ruimen. In 1949 begon de wederopbouw van een 'nieuw' Sainte Marie, De bouw werd bekostigd met subsi die van de overheid en de hulp van andere congregaties en weldoeners. Twee jaar later was de bouw klaar: eetzalen, recre atiezalen, een moderne keuken, een pensionaatsgebouw met schoolklassen, een gloednieuwe refter en slaapzalen. In de loop van de jaren vijftig en zestig volg den nog meer gebouwen, waar onder een kapel en een aula. Met deze nieuwbouw konden de broeders weer aan de slag met het werk waarmee ze zich tot op de dag van vandaag bezighou den: onderwijzen en opvoeden, maar tegenwoordig in Indonesië en Brazilië. In de jaren tachtig werden kort na elkaar de internaten voor voortgezet onderwijs en basison derwijs gesloten. Het klooster complex werd al gauw veel te groot en er werd besloten in de Boomstraat een nieuw huis voor de broeders te bouwen. De eer ste broeders betrokken in okto ber 1990 het 'derde' Sainte Ma rie. Twee jaar later werd het 'tweede' Sainte Marie verkocht, De afgelopen jaren zijn in een gedeelte van dit voormalige klooster- en scholen complex spl internieuwe appartementen en woningen gevestigd, waarbij men de originele bouw van het klooster zoveel mogelijk in stand gehouden heeft. En inderdaad, wanneer je tegenwoordig in Huij bergen door de nieuwbouwwijk rond Sainte Marie loopt, herken je al snel de kloostergebouwen die na de Tweede Wereldoorlog zijn gebouwd. Met name de ui vormige torentjes springen in het oog. De grond rond de nieuw bouw hoorde ooit in zijn geheel bij het klooster van de broeders, maar is nu voor een gedeelte heringericht als park, dat voor ie dereen toegankelijk is, In dit bos achtige park vind je her en der

De Waterschans | 2005 | | pagina 15