Bij een portret van De Waterschans nr. 1-2005 De Waterschans nr. 1-2005 Jan Peeters 41 De rijkskeuken in Bergen op Zoom en de Volksabdij Onze Lieve Vrouwe ter Duinen bleken daarbij onmisbaar; het tehuis had in de eerste maanden geen eigen keuken en de aardappelvoorraad van de abdij werd meerdere malen aangesproken. Na een tijdje werd het stro waarop de kinderen slie pen, vervangen door echte bed den. Het bleef schipperen: twee douches voor alle kinderen, toch tige slaapzalen, verzorgers vol goede bedoelingen in plaats van de eigen ouders. Het kwam vooral aan op het im provisatievermogen van het perso neel wat betreft het onderhoud van het enorme pand, de adminis tratie en het opvolgen van de or ders in brandbrieven van Jeugd zorg waarin bezorgdheid werd ge uit over de kwaliteit van de opvang voor de kinderen. Dat maakte het werk voor het verzorgend perso neel zwaar en het verloop onder de stafleden was dan ook hoog. De verzorgers maakten lange da gen die door de aard van het werk veel energie kostten en dat alles tegen een zeer bescheiden loon. Het continue komen en gaan van kinderen maakte het werk ook zwaarder. De nadruk in de benadering van de kinderen lag op heropvoeding. De overheid zag in deze kinderen een potentieel gevaar voor de sa menleving. Als zij - en dat gold ook voor hun ouders in de interne ringskampen - niet zouden leren van de fouten van het nationaal- socialisme, zouden zij altijd een mogelijke prooi voor extreme ide ologieën blijven. Onderwijs, gods dienstige vorming en een nuttige besteding van de vrije tijd stonden de leiders en leidsters hiervoor ter beschikking. De kinderen kregen intern onderwijs en gingen later in de stad naar school. Ze moesten gevormd worden tot verantwoorde lijke, vaderlandslievende mensen. Contact met de geïnterneerde ou ders werd zo goed en zo kwaad als het ging, door de staf onderhou den. Af en toe mochten de kinde ren op bezoek, al was dit vooral voor de ouders een emotionele er varing omdat die korte tijd van contact het gemis van hun kroost zo pijnlijk duidelijk maakte. Voor kinderen was het vaak een avon tuurlijke tocht, zeker als vader in Vught zat en moeder in Amers foort, want dergelijke reizen waren toen een enorme onderneming. Onder het toeziend oog van bewa kers moesten ouder en kind in amper 15 minuten elkaar begroe ten, ervaringen uitwisselen, teke ningen en rapporten laten zien. Naarmate de internering langer duurde was het vooral voor kleine kinderen een hernieuwde kennis making. Kinderen en ouders raak ten van elkaar vervreemd en vaak werd er dan beslist dat kleintjes niet meer meekwamen. Foto's moesten dan het gemis aan con tact opvullen. In 1946 liep het aantal kinderen dat was toevertrouwd aan de zorg van de leiding van Lievenshove rap terug. De "lichte gevallen" wa ren in groten getale vrijgekomen en als de vaders vast bleven zitten, waren het in ieder geval de moe ders die de zorg weer op zich kon den nemen. Andere tehuizen in de omgeving werden opgeheven en de kinderen die daar nog vertoef den, werden overgeplaatst naar Lievenshove. De noodzaak om het tehuis open te houden, werd steeds minder groot. Vanaf 1 fe bruari 1947 was het niet langer in gebruik als tehuis van het Ministe rie van Justitie en kreeg het een andere bestemming. In Lievenshove werd - evenals in alle andere tehuizen voor kinde ren van foute ouders - geroeid met de riemen die men had. Met veel gevoel voor improvisatie, geplaagd door schaarste, probeerde de lei ding de kinderen die het door hun afkomst en ervaringen toch al moeilijk hadden, zo liefdevol mo gelijk op te vangen. Maar daarna moesten de kinderen de boze bui tenwereld weer in. Terug naar het dorp of de stad waar iedereen wist van hun NSB-verleden. niet we tend dat die confrontatie nog die pere wonden zou slaan. Literatuur: 40 Zeer recent is Historisch Centrum Het Markiezenhof in het bezit ge komen van een fraai portret van de verzetsman Dees Imandt. (Ber gen op Zoom 1919 - Neuengamme 1945) Het betreft een tekening in houtskool en zwart krijt die post- huum is vervaardigd door broer Charles Imandt. De zoon van Charles, de heer Jos Imandt te As ten, heeft de tekening aan het mu seum geschonken. (Zie illustratie) Dees (Désiré Antoine Leonard) Désiré Antoine Leonard Imandt Imandt werd geboren als op één na oudste zoon in een gezin van elf kinderen. Vader Leonard was naar onze stad gekomen als be roepsmilitair. De familie Imandt was gezegend met veel talent op het gebied van beeldende kunst; behalve achteroom Willem teken den en schilderden ook vader Le onard en zoon Charles. Dees groeide op als een degelijke en sportieve jongen; hij was zowel lid van MOC als van de turnvereni ging Rapid. In september 1939, hij was toen bijna twintig jaar, werd hij opgeroepen voor militaire dienst. Dees heeft de inval van de Duitsers in de lente van 1940 en de overgave van het Nederlandse leger als militair ondergaan. Enkele jaren later treffen we hem aan als ambtenaar op het distribu tiekantoor. Vanwege de oorlog en de bezetting was er niet genoeg voedsel meer; het werd gerantsoe neerd en het was alleen nog mo gelijk om eten te kopen met bon nen van het distributiekantoor. De bonnen waren persoonsgebonden AJb.2. Leidsters en kinderen één in het spel; in het wit de kokkin, die, als ze even tijd had, ook graag meespeelde. Bas Kromhout, Fout geboren. Het verhaal van kinderen van foute ouders, Amsterdam 2004 J. van der Meulen, Uit nood geboren. Lie venshove 1945 - 1948. Daeter, Bergen op Zoom 1992 M. Wilbrink en K. Huygen, Dagboeken en correspondentie van C.J. Huygen. Particu lier bezit. Dees Imandt INFORMATIEBUREAU VAN HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS Afd.4' dooa.1911 Onderwerp: Kennisgeving vermoedelijk overlijden. 3-GRAVENHAGE, 22 IToV, GEBOUW PETROLEA BENOORDENHOUTSCHEWEG 7 TEL. 183450* Ten behoeve van Uw administratie deel ik U mede, dat volgens bij mijn bureau binnengekomen gegevens (land Duitsland zou zijn overleden: Ddeird Antolna Beonord IITAHEÜ» K°t>oron 5 Hpvoiabor 1919 to Barden jjjs Zoop Bijzonderheden: ovorloclen, hetzij tijdens hot ovaciiatia-tranopor t uit Koppon/Vexaes naax IJouonsanoohetzij to Itauancamjaa., hetzij tijdena de evaouQtlo naar de Lttbeokorboclithetzij op do schepen ln do Lttbookorbocht en wel op zijn vroöGQt op 25 Hoort 1945 en op zijn laatst op 5 ITol 1945. Voor absolute betrouwbaarheid dezer gegevens kan niet ten volle worden ingestaan. Ze werden verkregen door. feiton on onotondighedon tijdens hot onderzoek vorkragon. Directeur, J. VAN DE VOSSE Aan: Het Gemeentebestuur van. ,9P. ü00[fl Afd. Bevolking. I3/JQR Na 5 jaren van bange onzekerheid, ontvingen wy heden vla het Rode Kruis het droeve bericht, dat onze zeer beminde zoon, broeder, kleinzoon, schoonbroeder, oom en neef in de leeftijd van 25 jaar, in het begin 1945 in een Duits concentratiekamp (vermoedelijk Neuengamme) zijn jonge leven gaf voor God, Koningin en Vaderland Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene ln Uwe godvruchtige ge beden aan. De bedroefde Ouders, L. G. Imandt-van Herck, Norbertus, echtgenote en kinderen. Charles en verloofde. Louisa en verloofde. Frans en verloofde. Louis. Clement en verloofde Zus. Leo. Gustaaf Willy. Mierlohout-Helmond: Mevr. Wed. Imandt-Besouw. Ooms, tantes, neven en nichten. Bergen op Zoom, 29 November 1949. Koning Willem II-straat 19. Zaterdag 3 December om 9 uur gezongen Requiemmis in de kerk van O. L. Vr. v. Lourdes. Rozenkransgebed Donderdag en Vrijdag om 19.30 uur in de kerk van O. L. Vr. v. Lourdes.

De Waterschans | 2005 | | pagina 21