LEZINGEN OVER DE OORLOG N W Met gev\ar voor eigen leven Het verzet in Bergen op Zoom 1940-1945 De Waterschans nr. 1-2005 De Waterschans nr. 1-2005 Vraag en aanbod Een Canadees verzoek Irene van Kemenade De redactie is er altijd in geïnte resseerd als u een artikel voor de Waterschans wilt aanbieden. Het is ook mogelijk dat u aan de redactie een verzoek richt om over een bepaald onderwerp een artikel te laten schrijven. Wij zoeken daarvoor dan een auteur. In beide gevallen wordt u verzocht contact op te nemen met het redactie secretariaat. De Canadese schrijver Blake Heathcote verdiept zich al vele ja ren in de beweegredenen en erva ringen van de Canadezen, die aan de bevrijding van Europa en ons land hebben deelgenomen in 1944 en 1945. Hij schreef daar eer der een boek over en wil nu ant woord proberen te krijgen op de vraag hoe het respect, dat vele Ne derlanders voor hun Canadese be vrijders hebben, te verklaren is. Daartoe wil hij in contact komen met mensen, die de bevrijding meemaakten en in een interview hem willen vertellen wat daarvan de invloed op hun houding tegen over de Canadese bevrijders is ge weest en gebleven. Blake Heathcote wil de eerste twee weken van mei naar ons land ko men. Hij hoopt op vele reacties. U kunt u aanmelden voor een ge- Hierbij wordt u van harte uitgenodigd voor de lezingenserie van het sei zoen 2004-2005 met als thema Oorlog in België en Nederland. De lezin genserie wordt afgesloten met een symposium. De organisatie is in han den van: Cultuurhistorisch Netwerk Roosendaal - Essen - Kalmthout en Werkgroep Voortouw. Donderdag 21 april 2005 om 20.00 uur 'De Tiendaagse Veldtocht' door Winr Klinkert, docent aan de Koninklijke Militaire Academie te Den Haag. Locatie: De Suite, Burgerhoutsestraat 23 te Roosendaal. Vrijdagmiddag 3 juni 2005 om 14.00 uur Syposium: '1945 Bevrijding, en toen? 2005 heeft de Benelux nog toe komst?' Locatie: Cultureel Centrum De Oude Pastorij, Essendonk 3 te Essen. De toegang tot de lezingen is vrij, voor deelname aan het symposium zal een bijdrage verschuldigd zijn. Inlichtingen: Gemeentearchief Roosendaal 0165-579500 of gemeentearchief® roosendaal zal sprek met hem op de volgende tel. nummers of e-mail adressen: Drs. N. Grosfeld, tel. 0164-235938, e-mail n.grosfeld@uwnet.nl Blake Heathcote, tel. 001-416-4881963, e-mail bheathcote@sympatico.ca Of fax. 001-416-4882914. PS.: U kunt in het Nederlands vertellen, voor vertaling wordt ge zorgd. De Geschiedkundige Kring op Internet Bezoek eens de fraaie website van de Kring: WWW.gCSChi6dkundig6krillgbOZ.nl Als web master functioneert de heer F. Evers. Zie colofon hoe u hem kunt bereiken. ACTUALITEITEN VAN DE WEBSITE www.geschiedkundigekringboz.nl e-mail: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Uit het groeiend aantal bezoeken blijkt dat we met onze site in een behoefte voorzien. Web master 4 Toen op 14 mei 1940 om ongeveer 19.00 uur generaal H.G. Winkelman, opperbe velhebber der Nederlandse Strijdkrachten, officieel de strijd staakte, waren in enkele dagen bijna 2200 soldaten gesneuveld. Onge veer 2700 man raakte zwaar gewond, van wie er zo'n 850 blijvend invalide raakten. Vanaf dat moment was Nederland officieel bezet door de Duitsers, een beproeving die uiteindelijk 5 jaar zou duren. Ook Bergen op Zoom ontkwam uiteraard niet aan de last van het Duitse juk en de recente aandacht in de media in het kader van de 60-jarige bevrijding doet je afvra gen hoe de Bergse bevolking op deze bezetting heeft gereageerd. Het blijkt al gauw geen gemakke lijke opgave daar informatie over te vinden, want het enige over zichtswerk dat exclusief over het verzet in Bergen op Zoom han delt, is nooit gepubliceerd. Dan ook maar te rade gegaan bij twee mensen die deze zwarte bladzijde in de Nederlandse geschiedenis aan den lijve hebben ondervon den. Ik maak een afspraak met Piet Huijgens (88) en Mientje Houtman-Proost (85). Hun beleve nissen en herinneringen vormen, samen met de karige schriftelijke bronnen, de basis voor dit artikel. Daarbij dient vooraf te worden op gemerkt, dat in dit artikel slechts een algemeen beeld van het verzet in Bergen op Zoom wordt ge schetst. Het is te betreuren dat mij hier de ruimte ontbreekt individu ele aandacht te geven aan al die heldhaftige Bergse mannen en vrouwen die hun leven in de waag schaal hebben gesteld voor hun stad en hun vaderland. Van het begin af aan heeft de Bergse bevolking zich gemanifes teerd in de strijd tegen de Duitse bezetter. Volgens de heer Huijgens een logisch gevolg van het feit dat Bergen op Zoom reeds lang garni zoensstad is. De stad herbergde een relatief groot aantal beroeps- en reserve-officieren en onder hen was de verbittering over de snelle nederlaag vanzelfsprekend groot. Vanaf juni 1940 werd de hand schoen opgepakt door kleine, ver spreide groepjes mensen die zich voornamelijk richtten op sabota- gewerkzaamheden en de overtocht naar Engeland. Van een overkoe pelende organisatie van de ver- zetswerkzaamheden is sprake vanaf zomer 1941 als de lucht machtofficieren Lodewijk Proost, Frans Brejaart en Pieter de Kort door de gewestelijk commandant van de Ordedienst (OD) Somer uit AJb.l. Foto door de geallieerden bovenbezet gebied gedropt. 5 O

De Waterschans | 2005 | | pagina 3