'Wij zullen dezen strijd winnen PROCLAMATIE VAN H. M. DE KONINGIN, UITGESPROKEN DOOR ZIJNE EXCELLENTIE PROF. P. S. 6ERBRANDY OP 8 DECEMBER 1941 6 HET NIEUWE OORLOGS TERREIN De Waterschans nr. 1-2005 Breda worden aangezocht om in deze regio de krachten te bunde len. Doel van de OD was de op bouw van een organisatie die de orde en rust zou handhaven in de verwarde periode die zou ontstaan tussen de aftocht van de Duitsers en de komst van de geallieerden. Reserve-majoor Ir. A. Juten, tevens hoofdredacteur van "De Avond ster", wordt belast met de functie van districtscommandant. Onder het district Bergen op Zoom wordt verstaan: ten noorden het Hol lands Diep, ten oosten een lijn van Moerdijk over Etten en Rucp- hen, ten zuiden de Nederlands- Belgische grens en ten westen de provinciale grens met Zeeland. Ju ten bouwde al snel een netwerk van betrouwbare plaatselijke com mandanten en ondercommandan ten op. Voor Bergen op Zoom was dat de heer G. Hofmans, admini strateur van het bureau Openbare Werken. De stad was verdeeld in vier vakken en vier ondercomman danten: Halsterseweg, Moerstraat- sebaan, Antwerpseweg en Wouw- seweg. Taken van de ondercom mandanten waren: - de stadsuitgang afsluiten voor alle verkeer - de aan deze uitgangen door de Duitsers gebruikte belangrijke ge bouwen bezetten - een oven'al op de bevrijde stad door mogelijke vijandige verzetsker- nen tegen gaan. Niet alleen de aanwezigheid van veel officieren heeft het verzet in Bergen op Zoom in de hand ge werkt. Ook de nabijheid van de Belgische grens heeft hierin een grote rol gespeeld. Gaandeweg 1940-1941 ontstond de beroemde vluchtweg "Zwitserse Weg A", ook wel genoemd de "lijn-Putte" via België en Frankrijk naar Zwitser land. In Putte woonde het echt paar Job en Betty van Niftrik-Ge- vers, eigenaren van een plasticfa- briek. De voorkant van hun huis lag in Nederland, de achterkant op Belgisch grondgebied. Het huis werd een hoofdkwartier voor de Inlichtingendienst. Zogeheten "passeurs" werden hier opgevan gen en voorzien van de benodigde papieren, vluchtroutes werden ge organiseerd en geheime berichten van Radio Oranje werden door Betty gedecodeerd en per koerier doorgezonden. Vooral in de winter LVLPJL van 1941-1942 is de "Zwitserse Weg A" veelvuldig gebruikt. Be halve veel berichten zijn er via deze lijn uiteindelijk 120 militai ren, kadetten van de KMA en jo den op weg naar Zwitserland ge holpen. Helaas krijgen ook de Duitsers lucht van de activiteiten van dit moedige echtpaar. In au gustus 1942 vluchten de Van Nift- riks richting Zwitserland. De inval lende Sicherheitsdienst vist enige uren later gelukkig net achter het net. Vanuit Zwitserland blijft de fa milie van Niftrik tot aan de bevrij ding nuttig werk voor de Inlichtin gendienst verrichten. Alle activiteiten die door de Orde dienst tijdens de bezettingsjaren werden opgezet, hadden als uitein delijk en primair doel ordehandha ving direct na de Duitse aftocht. Tal van zeer uiteenlopende initiatieven werden voor dit doel ontplooid. Te denken valt daarbij aan: Grensbewaking Doel was de volledige afsluiting van de grens met België om bij voorbeeld deviezensmokkel te voorkomen. Daartoe is vanaf 1941 regelmatig contact geweest met de plaatselijk commandant Dorre man. Onderbemanning bij de commiezendienst en de opmars van de geallieerden vanuit het zui den, hebben een totale afsluiting van de grens echter onmogelijk gemaakt. De Waterschans nr. 1-2005 Politiegroep Een aparte politiegroep werd op geleid voor het arresteren van NSB-ers direct na de bevrijding. Andere taken waren het onschade lijk maken van de Orstkommanda- tur en het bezetten van comman doposten. De kern van deze groep werd gevormd door de verzets groep van Piet van Lammeren. Ook verzetsheld Jan Dercks heeft deze groep gedurende een langere periode geleid. Tijdens de bezet tingsjaren beperkten hun werk zaamheden zich tot het observe ren van NSB-ers en Duitse com mandanten. Zo nu en dan werd bovendien getracht aan wapens te komen. Ordonnansendienst Bij hun terugtocht zouden de Duitsers volgens verwachting alle telefoonlijnen onklaar maken. De enige mogelijkheid om de com municatie gaande te houden was de oprichting van een ordonnan sendienst. Willy Aarnoudse werd hoofd van deze dienst, als com mandopost in de stad werd de Ge vangenpoort aangewezen. In het het buitengebied kwam er een commandopost op de boerderij van Suus Franken aan de Moer- straatsebaan. De kern van deze dienst oefende vanaf medio mei 1942 regelmatig. Leden brachten aanwijzingen en bevelen van de distictcommandant over naar de plaatselijke en ondercommandan- Afb.2. Pamjlet boven bezet gebied ge dropt. ten. Voor hun optreden na de Duitse aftocht lag in mei 1942 al een draaiboek klaar. Gaandeweg de oorlog werd de ordonnansen- dienst uitgebreid in de richting van ondermeer Roosendaal en Huijbergen/Ossendrecht. De meeste leden van deze dienst zijn na 21 juli 1943 ondergedoken of gevangen genomen. Na de arresta tie van Willy Aarnoudse op 10 fe bruari 1944 is de dienst onder steeds moeilijker wordende om standigheden voortgezet door Jo- han Boschman en Annie Kemper man. Radio- en Codeafdeling Aangezien de ordonnansendienst alleen functioneel kon opereren in de nabije omgeving van Bergen op Zoom (zij moesten immers alles lopend of in een enkel geval met de fiets doen) werd er in de winter van 1942/1943 vanuit het hoofd kwartier bevel gegeven tot het op richten van een radioverbinding tussen Bergen op Zoom en Breda en tussen Bergen op Zoom en Goes. Dit zendtoestel werd ge bouwd door Touw uit Princen- hage. In delen werd alle appara tuur per fiets naar Bergen op Zoom vervoerd door Jan Sloff. Vervoer per trein was te gevaarlijk vanwege de vele Duitse controles. Uiteindelijk werd het toestel ge plaatst op het terrein van de firma De Meulemeester aan de Moere- grebstraat. Telegrafisten en co- deurs werden opgeleid. Diverse proefuitzendingen en een groot scheepse gezamenlijke oefening met de verbindingsdienst werden op touw gezet om de radiodienst startklaar te maken. De illegale pers Aan het begin van de oorlog kon de reguliere dagbladpers nog een rol spelen in de algemene strijd te gen de Duitsers. Het dagblad "De Avondster" liet tot december 1940 regelmatig van zich horen. Be faamd zijn de artikelen van hoofd redacteur A. Juten, waarin hij on der andere ageerde tegen een WA- optocht op 15 december 1940. De drukkerij werd vervolgens op 17 december 1940 op last van de Si- 7 RIJKSGENOOTEN, HET Koninkrijk der Nederlanden acht zich in staat van oorlog met Japan. Terwijl onderhandelingen, die gaande waren tusschen de Regeer ingen van de Vereenigde Staten van Amerika en van Japan nog niet beëindigd waren, terwijl President Roosevelt zich met het grootste geduld de uiterste moeite heeft gegeven tot het bewaren van den vrede in de Stille Zuidzeëen en een van het Amerikaansch staatshoofd uitgegaan beroeo op den Keizer van Japan, nog onbeant- woor.dwas. hebben Japansche zee- en luchtstrijd krachten. zonder voorafgaande oorlogsverklar ing, onverhoedsche aanvallen uitgevoerd op Amerikaansch en Britsch gebied. Aan de Republiek der Vereenigde Staten van Amerika en het Britsche D;A is daardoor de oorlog opgedrongen. Gij weel, hoe Duitschland op dezelfde wijze, welke Japan nu in Azië volgt, tal van landen in Europa, het een na hel ander, overviel. Japan, vervuld van denzelfden geest van agressie en van minachting voor het recht, volgt ook hierin het spoor van zijn Duitschen asgenoot. Wij hebben geleerd Noch de veiligheid van het grondgebied des Rijks in het Oosten, noch de band. die ons bindt aan onze Britsche bondgenooten, noch de bijzondere betrekkingen, die bestaan tusschen Nederland en de Vereenigde Staten, veroorloven de Regeering van het Koninkrijk thans werkeloos toe te zien. Het Koninkrijk acht zich met Japan in staat van oorlog, omdat de agressie, welke het er op voorzien heeft, de landen, die den vrede willen, een voor een buiten gevecht te stellen, alleen in hecht bondgenootschap, kan, moet en zal worden gekeerd. Nu de met ons bevriende Amerikaansche en Britsche volkeren worden aangevallen, stelt het Koninkrijk der Nederlanden al zijn strijdkrach ten en al zijn hulpbronnen ter beschikking van de gemeenschappelijke oorlogvoering. Een eeuwenlange lotsverbinding beheerschte de ontwikkeling van ons Koninkrijk; in den orkaan, die deze ontwikkeling bedreigt, richt het zich op om in vastberaden eenheid zijn plaats te handhaven in de wereld. Nederland heeft niet geaarzeld, zich onmiddel lijk met moed te weren, toen het in Europa boosaardig werd overvallen; Indië zal niet wankelen, nu zulk een overval het in Azië bedreigt. Indië was Nederland nabij in het uur der beproeving; Nederland en onze West zullen met indië zijn, nu het de agressie weerstaat. ik reken op vloot, op leger en luchtmacht, op alle ambtenaren en op alle burgerdiensten, wier oorlogstaak begint. Ik en al mijn onderdanen rekenen op den moed, de vastberadenheid en de volharding van allen in Indië. In vertrouwen op God, Dien al Mijn onder danen in vrijheid willen dienen, en Die weet. dat onze zaak rechtvaardig en ons geweten rein is, aanvaarden wij met machtige bondgenooten den strijd. Wij zullen dezen strijd winnen En ons Koninkrijk, beproefd maar gelouterd en gestaald tegelijk, zal krachtiger en meer dan ooit één onder onze vrije vlag in een van agressie verloste wereld in onaantastbare fierheid staan. Geteekend: Wjlhelmina Gecontrasigneerd door alle te London aanwezige Ministers.

De Waterschans | 2005 | | pagina 4