De Waterschans nr. 1-2005 OFIICE OF THE MILITARY attache :.'r. Htrv.i.- ;rjT.;z::o, t July me AJb.3. Dankbetuiging. cherheitsdienst gesloten en Juten werd diezelfde middag in het ge bouw van de Rijks HBS gearres teerd en tot 15 maart 1943 in het Huis van Bewaring te Den Bosch opgesloten. Een van de belangrijkste taken van de OD was het verspreiden van al lerlei anti-Duitse en pro-Neder landse lectuur. Te denken valt daarbij aan uit vliegtuigen ge strooide biljetten zoals "De Lucht post", portretten van de konink lijke familie, algemene convoca ties van Radio Oranje en kerke lijke brieven. Al deze berichten werden vermenigvuldigd en via koeriers verspreid. Ook landelijke, inmiddels illegale kranten, werden verspreid. Aan vankelijk was dat "Vrij Nederland", maar al snel stapte men onder lei ding van Jan Dercks en Piet van Gils, zwager van Mientje Proost, over op "Trouw". De katholieke achtergrond van een meerderheid van de lezers heeft in de beslissing tot deze overstap een grote rol ge speeld. Gesprekspartner Piet Huij- gens heeft zich vanaf winter 1943 in toenemende mate beziggehou den met het schrijven alsmede de verspreiding van illegale kranten en berichten, zoals "The London News" en "De Stem". Jan Dercks en Piet van Gils waren toen al ge arresteerd. Beiden hebben de oor log niet overleefd. De Inlichtingendienst Voortdurend werden van Willem stad tot Ossendrecht gegevens ver zameld die van nut zouden kun nen zijn voor de geallieerden. Te denken valt daarbij aan uitermate gedetailleerde overzichten be treffende de militaire bezettings toestand, die maandelijks werden bijgesteld. In eerste instantie werd deze informatie via het Algemene Hoofdkwartier doorgespeeld naar Engeland. Men was echter van mening dat er weinig met deze ge gevens werd gedaan. Vandaar dat besloten werd tot de oprichting van een Inlichtingendienst onder leiding van J. B. Vermeulen (Ome Henk). Toen de naar Engeland ge vluchte dr. J. Somer begin 1943 benoemd werd tot Hoofd Inlich tingen ontstond er een directe ver binding met Londen. De Inlichtingendienst van Ome Henk maakte gebruik van corres pondenten ter plaatse. De door hen verzamelde gegevens werden door koeriers opgehaald en verder gedistribueerd. De toen 23-jarige leerling-ver pleegster Mientje Proost was zo'n koerierster. Vele enveloppen met microfilms, berichten en distribu tiebonnen werden door haar naar bestemmingen in en buiten Bra bant gebracht. De inhoud van de enveloppen was haar niet bekend. Om in hun eigen vaktermen te blijven: de koeriers vervoerden al tijd "kaas". Hulp aan onderduikers Over de specifieke hulp aan on derduikers is in de geraadpleegde bronnen vrijwel niets te vinden. Duidelijk is dat er enige malen pogingen zijn geweest deze hulp te organiseren via de Landelijke Organisatie voor onderduikers (LO). Verhoogd risico en diverse arrestaties hebben dit echter on mogelijk gemaakt. Georganiseerde hulp in het grotere kader van de LO is dus nooit daadwerkelijk tot stand gekomen. Dat wil echter niet zeggen dat op individuele basis geen hulp aan onderduikers is ge boden. Zonder anderen tekort te willen doen, mag in dit kader de naam van de familie Van de Boom zeker niet ontbreken. Maanden lang hebben zij, met gevaar voor eigen leven, vele voortvluchtigen een schuilplaats geboden. Ook bij anderen werd niet tevergeefs aan geklopt. In januari 1943 waren de Bergse Ordedienst en Inlichtingendienst op zijn sterkst. Beide diensten wa ren uitgebouwd en goed georgani- 8 De Waterschans nr. 1-2005 Ajb.5. Mientje Houtman (midden) voor het Academisch Ziekenhuis te Leiden, april 1942. Afb.4. Dankbetuiging. seerd. Taken zijn verdeeld en de contacten met Engeland meer dan goed. Op dat moment legt "Piet van der Velde" (schuilnaam van SD-man Anton van der Waals) contact met Ir. Juten. Met gezond wantrouwen werd deze vreemde ling in eerste instantie tegemoet getreden. Hij weet Juten en later ook Ome Henk echter te overtui gen van zijn goede bedoelingen door codeberichten via Radio Oranje, meegebrachte Engelse si garetten en chocola en een portret van dr. Somer. In de maanden die daarop volgden werd Piet van der Velde ingewijd in de geheimen van vooral de Inlichtingendienst, want vooral de spionage had zijn grote interesse. Als Van der Vel de Wan der Waals in juli 1943 aankondigt dat hij weer naar Engeland moet, wekt dat geen argwaan bij de inmiddels overtuigde heren. De introductie van zijn opvolger pakt echter heel anders uit. Op 21 juli 1943 keert Van der Waals terug met twee, naar later bleek, SD-mannen. Als eerste wordt Ir. Juten gearresteerd. De Sicherheitsdienst posteert zich enkele dagen in zijn huis aan de Noordsingel en arresteert iedereen die daar aanbelt. Ook onschuldige passanten worden aangehouden. Op deze manier wordt voorkomen dat het nieuws over de arrestatie zich verspreidt, zodat geen van de verzetsmensen de gelegenheid krijgt te vluchten. Vrijwel de hele kern van het verzet in Bergen op Zoom wordt op deze zwarte dag gearresteerd. Bovendien worden ook in andere plaatsen als Arn hem. Amersfoort (Ome Henk) en Roosendaal mensen uit dit net werk opgepakt. De hele groep werd in eerste instantie vervoerd naar de gevangenis te Schevenin- gen, waar Jan Dercks, Ir. Juten en Ome Henk Vermeulen als kop stukken een "speciale" behande ling kregen, hetgeen ondermeer neerkomt op eenzame opsluiting. Na overplaatsing naar de gevange nis te Haaren werden de ID-men- sen in een collectief proces van 54 personen op 23 juni 1944 op één na allemaal ter dood veroordeeld. De vonnissen zijn echter nooit voltrokken. Als gevolg van de na dering van de geallieerden zijn al len inderhaast op transport ge steld naar Duitsland. Daar kwa men zij onder andere terecht in 9 TO THE NETHERLANDS EMBASSY OF THE UNITED STATES OF AMERICA The Hague, The Netherlands Dear I wish to express to you the gratitude ot the people of the United States of America for your aid to our airmen who fell in the Netherlands during the period of hostile occupation. Your admirable and effective cooperation in lending a helping hand to men of our country during, a moment ot crisis, and your loyalty to the cause of freedom, have yarned for you both our respect and our grateful recognition. O Sincerely, W 'Av, OHNSON Col. GSC Milicarv Attache i. s. 9 (awards bureau) Welland Petrus KUSSENS 9 have the honour and pleasure lo thanf2 you for services rendered to Sdhllied CSer vice ^Personnel during the fferman occupation. 1940—1945 9TLajor Officer (commanding

De Waterschans | 2005 | | pagina 5