Het verhaal van De Waterschans nr. 1-2005 De Waterschans nr. 1-2005 J.M. Backx Anrath en Lütringhausen waar zij op 15 april 1945 door de Amerika nen werden bevrijd. Jan Dercks heeft het niet overleefd. Uitgeput, ondervoed en ziek overleed hij op 3 april 1945 te Hameln. Mientje Proost was op 21 juli de dans ontsprongen. Zij was zich er van bewust dat ook zij nu groot gevaar liep en plannen om te vluchten werden gemaakt. Daar is het echter nooit van gekomen, want op 5 augustus 1943 werd ook zij opgepakt door Anton van der Waals en naar Scheveningen over gebracht. Haar verhaal is haast te veelomvattend om in enkele zin nen weer te geven. Gedurende ze ven maanden zat zij in eenzame opsluiting in de gevangenis van Scheveningen. Regelmatig werd zij daar verhoord door één van de topmannen van de SD, Joseph Schreieder. Op hem moet zij een diepe indruk gemaakt hebben, want in zijn memoires noemt hij haar "een pienter meisje met een grote tegenwoordigheid van geest". Vanuit Scheveningen wordt zij overgebracht naar Haaren, waar ook zij in voornoemd proces ter dood veroordeeld wordt. Via drie dagen Vught (Nacht-und-Nebel- gevangene), Ravensbrtick, Dachau en een dodenmars richting Inns bruck wordt zij uiteindelijk op 30 april 1945 door de Amerikanen bevrijd. Hoewel de OD en de ID een ge voelige slag was toegebracht pro beerde men in Bergen op Zoom toch de draad weer op te pakken. Verzetsactiviteiten als het versprei den van illegale bladen en hulp aan onderduikers werden voortge zet door achterblijvers als Willy Aarnoudse, Jan Sloff en Cor Wagtho. Dat zinde de SD natuur lijk niet. Bergen op Zoom bleef de speciale aandacht van deze dienst houden en een tweede en derde reeks arrestaties volgden op 28/29 januari 1944 en op 10 februari 1944. De veerkracht van de Berge- naren is verbazingwekkend, want ook na deze arrestaties staan er Bergenaren op die het verzetswerk voortzetten. Hun werk werd echter bemoeilijkt door het feit dat vrij wel de gehele Ordedienst opge doekt was. Van een goed geoliede organisatie was na 10 februari 1944 geen sprake meer. Tot aan de bevrijding van Bergen op Zoom en vaak met gevaar voor eigen leven blijven deze mensen echter vech ten voor de goede zaak. Zelfs als de geallieerden al in Huijbergen en Ossendrecht staan, breken zij door de vechtende linies heen om de geallieerden van nuttige infor matie te voorzien. Het verzet in Bergen op Zoom in al zijn gradaties heeft aan het "Merck toch hoe sterck" een die pere betekenis gegeven. Vooral de zin "Bergen op Zoom, houdt u vroom. Stut de Spaensche scha ren" krijgt een extra dimensie door het werk van al deze dappere mannen en vrouwen in de Duitse bezettingstijd. Geraadpleegde literatuur ÏO Hans Huijsman, geboren in 1920 te Bergen op Zoom, was de oudste zoon van M. Huijsman, die in Bergen op Zoom als apotheker werkzaam was.' Tijdens de Duitse bezetting studeerde hij diergeneeskunde (vee artsenij) aan de Universiteit van Utrecht en als zodanig heeft hij aan den lijve ondervonden hoe de repressie van de Duitsers gaandeweg de oorlog toenam. Na de capitulatie van het Duitse zesde leger bij Stalingrad (2 febru ari 1943) werd dit al snel merk baar. Toen er kort daarna in Ne derland ook nog twee hoogge plaatste personen die met de Duitsers samenwerkten, waren ge liquideerd, werden ook studenten het doelwit van allerlei strenge maatregelen. Als reactie op de beide liquidaties (gezegd werd dat een van deze aanslagen gepleegd was door ie mand die eruit zag als een stu dent) lieten de Duitsers een aantal studenten oppakken en werden de Universiteiten gesloten.2 Hans Huijsman heeft in deze tijd met enkele medestudenten enkele dagen ondergedoken gezeten te Vleuten, maar keerde na een paar dagen terug naar Bergen op Zoom. Ondertussen kwamen de Duitsers enigszins terug op hun maatrege len betreffende het hoger onder wijs. Naar het idee van de pro- Duitse secretaris-generaal van on derwijs, kunsten en wetenschap pen (Van Dam), zou het hoger on derwijs weer op gang kunnen ko men, mits de studenten een loyali teitsverklaring zouden onderteke nen.3 De betreffende verordening ver scheen op 13 maart 1943 ook in het Brabants Nieuwsblad.4 De kwestie van wel of niet tekenen beroerde ook de Bergse studenten. Volgens Hans Huijsman kwam hij met enkele medestudenten bijeen in het café van Van Loenhout in de Steenbergsestraat (nu café 't Slik). Ze besloten gezamenlijk om niet te tekenen. Hij geeft achteraf toe, dat men geen idee had van de consequenties en dat men er vrij gemakkelijk over dacht.5 Overi gens, volgens de illegale krant "Het Parool" van 10 mei 1943 heeft niet meer dan 10 tot 15% van de studenten uiteindelijk gete kend. Al snel bleek dat het niet tekenen van de verklaring wel degelijk grote gevolgen had. Op 5 mei 1943 verscheen er in de kranten een be schikking, ondertekend door de "Höhere SS- und Polizeiführer" Rauter, waarin stond dat studen ten die niet hadden getekend, zich moesten melden voor de arbeids inzet. Voor studenten uit de pro vincie Zeeland en Noord-Brabant was de Willem II- kazerne in Til burg aangewezen als verzamel plaats. Tevens werd er gedreigd met strenge maatregelen tegen diegenen die de verordening niet zouden nakomen. Hans Huijsman is meteen na deze oproep samen met de meeste Bergse studenten op weg gegaan met de trein naar Tilburg. Er is volgens hem geen georganiseerde actie geweest om bijvoorbeeld niet te gaan of onder te duiken.6 In de Tilburgse kazerne werd men opge wacht door militairen van de Ne derlandse SS, die de aangekomen studenten een aantal uren zonder eten of drinken op appèl lieten staan, voordat ze weer naar het station moesten lopen. Daar aan gekomen werden ze in de trein ge dirigeerd en verder getranspor- Ondergeteekende V geboren te wonende verklaart hiermede plechtig, dat hij de in het bezette Neder-1' landsche gebied geldende wetten, verordeningen en andere beschikkingen naar eer en geweten zal nakomen en zich zal onthouden van iedere tegen het iDuitsche Rijk, de Duitsche weermacht, of de Nederlandsche autoriteiten gerichte handeling, zoomede van handelingen of gedragingen welke de openbare orde aan de inrichtingen van hoogër onderwijs, gezien de vigeerende omstandigheden, in gevaar brengen. 1 1 AJb. 6. Mientje Houtman voor haar afdeling Oogheelkundemet zr. Hoek, april 1942. Juten, Verzet in het Markiezaat (niet gepu bliceerd). J. Schreieder, Het Englandspiel, 1948. J. Buitenkamp, Verzet in West-Brabant, deel 3, 1998. Interview M. Houtman-Proost en P. Huij- gens d.d. 3 november 2004. Hans Huijsman - 3 - 6 - '43 - K 983 Afh. 1. De loyaliyteistverklaring die veertien procent van de studenten tekende.

De Waterschans | 2005 | | pagina 6