v Ö5Ï439 ■HU De Waterschans nr. 1-2005 teerd, naar later bleek richting Kamp Ommen. Hier aangekomen, liet men hen onder allerlei bedrei gingen uitstappen en naar een ne venkamp te Junne lopen. Hier kwamen alle Bergse studenten in dezelfde barak terecht. De volgende dag werden ze verder vervoerd naar Duitsland. Volgens Hans Huijsman kregen de studen ten in Hannover twee uur de tijd om de stad te bekijken en te aan schouwen wat de "Angelsaksische terreur" had aangericht.7 Uiteinde lijk kwamen ze aan in een kampe ment te Watenstedt (in de buurt van Braunschweig). Hier vond een selectie en keuring plaats. Studen ten uit de niet-medische sector verdwenen vlot in het arbeidspro ces, terwijl medische studenten konden kiezen uit een lijst van be nodigd personeel. Verscheidene Bergenaren lieten de keuze vallen op ziekenhuizen in en rond Mün chen. Hans denkt dat er sprake was van ca. vijftien Bergenaren. Ondanks het feit dat hij (als enige) een student veeartsenij was, kwam hij toch terecht in een gewoon zie kenhuis met de naam "Rechts der Isar". De leiding daar was in han den van nonnen, die volgens Hans goed voor het personeel zorgden. Men had goed te eten en kreeg al lerlei faciliteiten. De keerzijde van dit alles was, dat men steeds meer te maken kreeg met geallieerde bombardementen. In het najaar van 1943 raakte het ziekenhuis zwaar beschadigd, waardoor patiënten verplaatst wer den naar rusthuizen in de bergen. Enkele Bergse studenten gingen mee, maar Hans bleef in het zie kenhuis, waar er naast verpleging van zieken ook ander, zeer onaan genaam werk gedaan moest wor den. In deze tijd leerde hij ook Russische vrouwen kennen, die waren meegevoerd en als poets vrouwen dienden. De menson waardige behandeling van deze vrouwen maakte veel indruk op hem. Zij werden 's avonds opge sloten, sliepen boven een varkens stal en waren herkenbaar aan een teken met "ost" erop. Hoewel contact met thuis via brie ven mogelijk was, brak er rond de feestdagen van december 1943 toch een moeilijke tijd aan voor Hans. Mogelijk heeft dit bijgedra gen tot de problemen die hij kreeg met de directie over zijn werk zaamheden. In januari 1944 werd hij dan ook overgeplaatst naar Idaroberstein (in de buurt van Trier) om te werken als assistent van een dierenarts, die een felle nationaal-socialist was. In februari 1944 volgde wederom een over plaatsing naar Löbau (het tegen woordige Lubawa in Polen). Ook hier kwam hij in dienst van een dierenarts. Deze baas bleek een Oostenrijker, die volgens Hans op allerlei manieren sjoemelde, maar die hem ook heeft geholpen. Inmiddels was in Bergen op Zoom de vader van Hans opgepakt. Op 23 juli 1943 schreef Mej. Van Die- rendonck in haar dagboek: "Eergi steren is Ir. Juten opgehaald, even eens Jan Dercks, Maris, Weijt, Piet Weyts, apotheker Huijsman, dro gist Verpalen, Mv. Juten",8 Ook het wel gedrukte, maar niet gepubliceerde exemplaar van "De geschiedenis van het verzet in het Markiezaat van Bergen op Zoom" door A.J.L. Juten en J.G. Sloff ver meldt de arrestaties van juli 1943 door de Sicherheitsdienst en wel als volgt: "Diezelfde donderdag werden in de stad ook gearresteerd George Montré, laboratorium-as sistent, M. Huijsman, apotheker en A.M.P. Verpalen, drogist, allen te Bergen op Zoom woonachtig, die alle drie een en ander te rna- De Waterschans nr. 1-2005 ken hadden met de spionagewerk- zaamheden van Jan Dercks".9 Verderop in het boek staat dat een aantal mensen, waaronder apothe ker Huijsman ter dood is veroor deeld. Uiteindelijk is de doodstraf niet voltrokken, maar vader Huijs man kwam wel terecht in een tuchthuis te Lüttringhausen, al waar hij op 15 april 1945 is bevrijd door de Amerikanen. Hans kreeg het nieuws over zijn vader en met name diens dood vonnis halverwege 1944 te horen via een brief van zijn moeder. Zo als gezegd heeft zijn baas hem toen geholpen door met behulp van de brief voor Hans enkele we ken verlof te regelen bij de Duitse autoriteiten. Dit onder het voor wendsel dat vader was overleden en dat Hans zakelijke dingen moest regelen. Door middel van allerlei stempels in zijn pas en een begeleidende brief kon Hans in augustus 1944 ongehinderd naar huis terugkeren. Vrij snel daarna belandde hij in het ziekenhuis (te Leiden) vanwege een opgelopen infectie aan zijn hand (varkens vlekziekte). Een dag vóór Dolle Dinsdag, op 4 september 1944, kwam hij weer in Bergen op Zoom aan. Omdat de omgeving van Ber gen op Zoom al snel frontgebied werd en Hans een (tijdelijke) "Aus- weis" had, keerde hij niet meer te rug naar Duitsland. Hij weet zich nog te herinneren, dat hij op de dag van de bevrijding van Bergen op Zoom op de Vismarkt liep en daar door iemand gewaarschuwd werd dat de Duitsers mensen op pakten om graafwerkzaamheden te verrichten. Hans maakte zich snel uit de voeten richting Grote Markt alwaar hij hoorde dat de Ca nadezen al aan de Huijbergsebaan stonden. Daarop snelde hij naar huis om dit nieuws te vertellen. Hans heeft dus de bevrijding van Bergen op Zoom zelf kunnen meemaken en zoals vermeld, keerde ook vader Huijsman heel- huis terug uit de Duitse gevangen schap. Kort nadat de heer Hans Huijs man de redactie van De Water- schans zijn verhaal verteld had, is hij overleden. Fijn dat hij dit voor ons nog heeft kunnen en willen doen. De nabestaanden wenst de redactie veel sterkte bij dit verlies toe. Noten Afb.2. Het ziekenhuis te München waar Hans werkte. Ajb.3. Hans, staande derde links, met het overig medisch personeel. Afb.4. Persoonsbewijs van Hans Huijsman. 1. Apotheek 'Coronae', destijds gevestigd in de Zuivelstraat. 2. De genoemde aanslagen betroffen de bevelhebber van het Nederlandse vrijwil ligerslegioen Seyfifardt op 5 februari 1943 en dr. H. Kastein, de pas benoemde se cretaris-generaal van volksvoorlichting en kunsten, op 9 februari 1943. 3. 'Verordening nopens hoogescholen. Nu merus clausus. Arbeitseinsatz en loyau- teitsverklaring'. 4. Brabants Nieuwsblad van woensdag 5 mei 1943, 2^e jaargang, nr. 169. 5. Een aantal studenten is met name ge noemd door de heer Huijsman. Zij zijn bij de auteur bekend. 6. In het dagboek van mej. van Dieren- donck staat als aantekening bij 29 april 1943: 'Studenten weg! Radio's inleveren! Jongelui weg!'. Dit gegeven correspon deert niet met de datum van het vertrek van de studenten volgens Hans Huijs man. 7. Dit was de Duitse benaming voor geal lieerde bombardementen. 8. 'Een Bergse in oorlogstijd'. Dagboek M. van Dierendonck', In: De Waterschans nr. 3, oktober 1984. 9. A..I.L. Juten en J.G. Sloff. De geschiedenis van het verzet in het markiezaat van Ber gen op Zoom'. Blz. 62. Niet uitgegeven, wel gedrukt en aanwezig in het RHC te Bergen op Zoom. O

De Waterschans | 2005 | | pagina 7