De Waterschans nr. 2-2005 De Waterschans nr. 2-2005 ter grotendeels. Het feit dat de cij fers I tot en met IV ontbreken duidt erop dat we hier te maken hebben met hergebruikt materiaal. Ook het feit dat de telmerken op de spantbenen niet doornumme ren duidt daarop. Vermoedelijk is gebruik gemaakt van de draagconstructie van een groter gebouw en zijn bij de bouw van de hier onderzochte schuur de gebinten I tot en met IV niet gebaiikt. Alleen de twee meest zuidoostelijke stijlen zijn van ei ken en zullen vermoedelijk niet uit de voorganger zijn gehaald. De draagconstructie is deels gepend en deels gespijkerd. Interieur Zoals gezegd is de schuur opge bouwd uit vier beuken. Opvallend is, dat de meest noor delijke beuk naar verhouding smal is. De reden hiervoor is niet dui delijk. (zie afb. pagina 65). De meest zuidelijke beuk deed oorspronkelijk dienst als stal, in de naastgelegen beuk bevond zich de deel. Van de oude stalindeling rest nog maar zeer weinig. Alleen de nrestdeuren en de ramen in de langsgevel aan deze kant wijzen erop dat de stal zich aan deze zijde bevond. De twee noordelijke beuken dienden waarschijnlijk voor opslag. Op de dekbalken lagen oorspron kelijke slieten. Inkepingen in de dekbalken herinneren hier nog aan. De slieten dienden als vloer voor de zolder, die tevens voor op slag diende. Opvallend zijn de houten wand stijlen (zie foto 3). Waarom een deel van deze stijlen voorzien is van driehoekige en U-vormige in kepingen is niet duidelijk. De in kepingen lijken voor de schuur geen functie te hebben maar dui den eerder op balken waarop vloerdelen hebben gelegen. Ze hebben daarmee een andere func tie gehad: we hebben hier te ma ken met hergebruikt materiaal. In de tijd dat de schuur dienst deed als manege zijn in de west zijde ruimtes gebouwd, zoals een kantine en ruimte voor opslag. De overgebleven open ruimte in de schuur functioneerde als manege bak. Voor een manegebak is een grote open ruimte nodig. Om deze ruimte te creëren zijn, vermoede lijk tijdens de verbouwing tot ma- Foto 3: Wat overbleef na de storm in 2002. Foto 4: De zuidelijke gevel is van steen. Foto 5: De dubbele deur in de zuidgevel. nege, de middenstijlen verwijderd. Wat uiteraard duidt op zeer on deskundig omgaan met de con structie van de schuur! Niet be kend is of de eigenaar van de schuur hiervan op de hoogte was. Exterieur De rechthoekige schuur wordt af gedekt door een dak van rode kruispannen. Het dak wordt aan beide kopse zijden beëindigd door een wolfseind. Zowel de west-, de noord-, als de oostgevel zijn voorzien van een zwarte, gepotdekselde houten wand boven een voetmuur van metselwerk. Alleen de zuidelijke gevel is geheel opgetrokken in metselwerk (zie foto 4). De inde ling van deze gevel laat zien dat zich hierachter de stal bevond. In deze bakstenen buitenmuur zijn zes mestdeuren, acht stalramen en een dubbele deur aanwezig. Al deze gevelopeningen zijn oor spronkelijk. Aan deze gevel heeft slechts enig reparatiewerk plaats gevonden dat netjes in verband is uitgevoerd. Het linker gedeelte van deze gevel bevat achtereenvolgens twee stalramen en een dubbele deur. De rest van de gevel bevat om en om een stalraam en een mestdeur. De dubbele deur wijst erop dat hier een inrit heeft geze ten. (zie foto 5). Omdat zich ge heel links geen mestdeuren bevin den, zal achter dit deel van de ge vel vermoedelijk stalling voor paarden hebben plaatsgehad. In de west- en tevens voorgevel be vinden zich rechts van het mid den, ter hoogte van de zuidelijke middenbeuk, de deeldeuren (zie foto 8). De deuren aan weerszijde daarvan zijn latere toevoegingen, die vermoedelijk geplaatst zijn toen achter deze gevel verschil lende ruimtes werden ingebouwd. Het rechter venster is gezien de profilering en de plaats, naast de voormalige paardenstal, oorspron kelijk. Links zijn in de voetmuur de gemetselde poeren, waarop ge bintstijlen staan, zichtbaar. Bove nin bevindt zich een klein zolder venster. Net als in de westgevel bevindt zich boven in de gevel een klein venster. De noordgevel bevat alleen in het rechter gedeelte twee vensterope ningen. Het linker raam is later ge plaatst, waarschijnlijk ter verlich- Foto 6: Eigentijdse oplossingen voor het her-gebruik van Hof van Ram. Foto 7: De constructie is weer volwaardig. 1-11 »J

De Waterschans | 2005 | | pagina 11