De Waterschans nr. 2-2005 De Waterschans nr. 2-2005 ting van de kantine van de ma nege. Het rechter venster is qua profilering hetzelfde als het ven ster in de voorgevel en is vermoe delijk oorspronkelijk. Reconstructie Hof van Ram Ondanks de deplorabele bouw kundige toestand, werd de cul tuur-historische waarde wel dege lijk onderkend. Er werd derhalve afgezien van amovering en bewust gekozen voor behoud, herstel en reconstructie van de schuur. De monumentencommissie van de gemeente Bergen op Zoom advi seerde positief op het verzoek van de Heemkunde kring Halchterth om het Hof van Ram op de ge meentelijke monumentenlijst te plaatsen. Het college van Burge meester en Wethouders nam het advies over en het Hof van Ram werd gemeentelijk monument. De schuur "Hof van Ram" werd daarbij herbestemd voor de huis vesting van de Heemkundekring Halchterth. De inkt van dit besluit was nog niet droog toen de krachten van de oktoberstormen van 2002 de constructie voor een belangrijk deel deden bezwijken, (zie foto 3). Onbeschadigd bleven de noord en westgevel; de zuidgevel werd wel plaatselijk ontzet maar bleef eveneens behouden. Van de hout constructie bleef alleen de meest westelijke travee geheel onbescha digd; van de overige spanten wer den alleen de portalen gespaard, bestaande uit de gebintstijlen, dekbalken en schoren, gespaard. Al met al werd er genoeg materiaal om de voorgenomen reconstructie door te zetten, hoewel de voorge stane werkwijze aan de nieuw ont stane situatie moest worden aan gepast. De Stichting Historisch Boerderij Onderzoek (SHBO) had de schuur weliswaar voldoende gedocumen teerd voor een bouwhistorische verkenning, maar dit bleek onvol doende gebleken om een verant woorde reconstructie. De basis van deze gegevens moest gemeenteraad, in zijn vergadering van 31 oktober 2002 een verant woord besluit nemen. Moest men overgaan tot reconstructie of tot volledige sloop? Visueel werd de bestaande schuur als verloren be schouwd. Daar waren de meeste raadsleden het wel over eens toen men, een week voor de commis sievergadering, ter plaatse ging kij ken. Maar door het feit dat de cul tuurhistorie van Halsteren we derom op de tocht stond en dat het Hof een prima nieuw onder komen zou zijn voor de Heem kundekring werd besloten dat het Hof van Ram gereconstrueerd kon worden. Het was een dubbeltje op z'n kant. Van belang hierbij was zeker dat de kosten voor de recon structie voor een groot deel wer den gedekt door de verkoop van het onderkomen van de Heem kundekring aan de Jannelandse- weg, door subsidies op het gebied van restauratie en door een restau ratiehypotheek. Aannemersbedrijf Cauwenborgh kreeg daarom opdracht van de ei genaar om de bouwval te ontman telen en de uit het puin gerecupe reerde bouwonderdelen te mer ken, te documenteren en op te slaan. Dit was nodig om een verant woorde reconstructie mogelijk te maken, al dan niet met hergebruik van deze materialen. Deze werkzaamheden waren in volle uitvoering toen het architec tenbureau Wierikx Onrust in ja nuari 2003 de opdracht kreeg om een reconstructieplan uit te wer ken binnen de financiële kaders zoals in het raadsbesluit aangege ven, met als uitgangspunt zo veel als mogelijk gebruik te maken van de vrijgekomen materialen. Aanvullend aan de opnames van Cauwenborgh werd gestart met het in detail inmeten van het ge bouw. Tevens werden de eisen en wensen van Heemkundekring Halchterth als zijnde toekomstig gebruiker geïnventariseerd. Een hergebruikplan werd opge steld. Dit plan bestond uit de res tauratie en reconstructie van de schuur en het toekomstig gebruik. Hierbij heeft de architect bewust gekozen voor eigentijdse oplossin gen voor die bouwdelen, die de schuur in haar oude vorm niet kende. We moeten hierbij denken aan de sanitairoplossing, de keu ken, trap, enz. (zie foto 6). Het restauratieplan werd, na te zijn getoetst aan de financiële ka ders, gegund aan aannemersbe drijf Cauwenborgh, dat op deze manier bij het werk betrokken bleef. In het hergebruik-, reconstructie plan zijn de navolgende aspecten vermeldenswaardig. 68 Buitenschil Ontwerp Om "Hof van Ram" geschikt te maken voor een functie als bijeen komstgebouw was het allereerst noodzakelijk om de buitenschil van het gebouw voldoende warmte-isolerend te maken. Ze diende dubbelwandig te worden gemaakt. Waar normaal de buitenzijde van de gevels het meest belangwek kend is en er daarom aan de bin nenzijde extra isolatie wordt aan gebracht, is in dit geval de ge spaard gebleven noordgevel aan de binnenzijde bijzonder interes sant. De constructie van deze wand bestaat uit hergebruikte wandstijlen voorzien van veelsoor tige inkepingen die verwijzen naar die vorige functie. Ten einde deze bouwsporen in het zicht te houden, is ervoor gekozen om deze wand langs de buiten zijde te isoleren. De oostgevel is inclusief de funde ring volledig dubbelwandig ver nieuwd. De oorspronkelijk positie van de buitenzijde is gelijk geble ven. De draagconstructie van de gevel is ten opzichte van de origi nele situatie verder naar binnen opnieuw opgetrokken met, zoveel als mogelijk, gebruikmaking van het oorspronkelijke materiaal. Aan de westgevel kwamen bij de ontmanteling nog aardige bouw sporen aan het licht, die vermoe delijk verwijzen naar het vroegere bestaan van een melkhok. Deze sporen zijn in het zicht gebleven door op die plaats een ongeïso leerde berging annex ketelhuis te maken. Voor het dak werden geïsoleerde dakplaten toegepast. De constructie Een tweede punt van aandacht was de constructieve veiligheid. Als constructieadviseur werd aan getrokken Adviesburo voor Bouw- konstrukties Roosendaal (ABR), een bureau dat beschikt over een uitgebreide ervaring op het gebied van historische bouwconstructies. De sterkte van de houtconstructie werd nagerekend, ervan uitgaande dat deze opnieuw hersteld zou worden in zijn oorspronkelijke vorm, onder meer door het terug aanbrengen van alle ontbrekende schoren, (zie foto 7). De krachten uit het windverband. benodigd voor de noodzakelijke stabiliteit, werden overgebracht naar de nieuw te maken buiten schil. De oude constructie werd daardoor zodanig ontlast dal deze nu, zonder verder verstorende in grepen, voldoet aan de tegenwoor dige eisen. Voor zover bij de heropbouw van de houtconstructie geen oor spronkelijke of her-te-gebruiken onderdelen beschikbaar waren, zijn deze samengesteld uit in op dracht gezaagd bestekhout. Doel bewust is gekozen voor het ge bruik van inlands hout. De funderingen van de gemet selde poeren van de gebintstijlen waren naar huidige maatstaven onvoldoende en zijn derhalve suc cessievelijk vernieuwd. De interactie tussen de theoreti sche kennis van de constructeur en het uitvoerend vakmanschap van de aannemer, heeft in voorko mende probleemgevallen steeds tot overtuigende oplossingen ge leid. Zo werd het metselwerk van de zuidgevel, in fasen, door het aan draaien van de schroefstempels weer te lood gesteld; door het op nieuw aanbrengen van de trekbal- ken in de zuidelijke zijbeuk werd de positie van de muurplaat ge fixeerd. De inrichting Het programma van eisen van de Heemkundekring kon in een aantal onderdelen worden opgesplitst. Te weten een grote expositieruimte, een grote vergaderruimte, een ruimte voor de werkgroep archeo logie en een drietal kleinere werk en vergaderruimten, (zie foto 6). Om al deze wensen te kunnen ho noreren was het nodig een verdie pingsvloer aan te brengen over drie traveeën. De hoogte tot de jukbalk gaf nog juist voldoende doorloophoogte. Zo ontstond op de verdieping één grote werkruimte. De verdiepingsvloer deelt samen met het trappenhuis de schuur in twee delen. Het deel onder de vloer werd bestemd voor de grote verga derruimte, waarbij de wand van het trappenhuis straks als projectie scherm zou kunnen functioneren. In de zuidelijke zijbeuk zijn vervol gens drie kleinere ruimten bedacht. Het niet bevloerde gedeelte is de ruimte waar de wisseltentoonstel lingen kunnen worden opge bouwd. In deze expositieruimte kan de bezoeker de volledige ruimte ervaren. Materialen Bij het ontwerp, alsmede de mate rialisering en detaillering ervan, is steeds stilgestaan bij de gedachte 'hoe zou de boer hiermee zijn om gesprongen?'. Die bekijkt de zaak immers niet als architect of aannemer maar ge woon op de voor hem meest prak tische manier met gebruikmaking van de voor hem voorhanden zijnde materialen. De keuzes van de toegepaste de tails en materialen laten zich hier door verklaren. Bij te nemen beslissingen werd ook steeds de vraag gesteld, op welke wijze details en materialen zouden worden toegepast en op welke wijze aansluiting gevonden kan worden bij het oorspronke lijke karakter van een agrarische schuur. De sanitaire unit is misschien nog het meest sprekend voor het ont werpuitgangspunt: de unit ziet eruit als een fruit- of aardappelkist die per ongeluk bij de verhuizing is blijven staan en elk moment als nog kan worden opgehaald. Samenvattend Hel tot stand gekomen ontwerp sloot naadloos aan bij het gedach tegoed van de Heemkundekring. Indien "Hof van Ram" een andere herbestemming had gekregen, bij voorbeeld als woning, dan waren de hierboven geschetste oplossin gen niet mogelijk geweest. Het project was een goed voor beeld van samenwerking tussen gemeente, Heemkundekring, ar chitect en aannemer, waardoor een gebouw, dat bijna afgeschre ven was, weer tot leven is gebracht. Noten: 69 SBHO 2001 no. 83 drs Feyoena Grovestins i.s.m. ir. Andre Viersen. Architect C. Wierikx tekst voor Hof van Ram 2004. Foto's sectie WAM gem. Bergen op Zoom.

De Waterschans | 2005 | | pagina 12