Ce MRitEmBUrGH DmbirEEKh 1 g in O Gr eens kijken! 'De Mattemburgh is slechts zelden bewoond. Gelukt het ons den tuinman te spreken, dan zal hij ons wel in de ge legenheid stellen de serre's, met hare prachtige collectie zeldzame planten, eens te bekijken. Voor liejhebbers van jagen is het om te watertanden, als zij uit de bosschen, die de buitenplaats onmiddellijk omgeven, vooral op de wei den even rechts daarvan, met dozijnen konijnen en hazen zich zien vertoonen'. Het landhuis op het landgoed De Mattemburgh is vanaf de Antwerpsestraatweg goed te zien. Een schitterende villa omgeven door prachtige tuinen en hoge bomen. De tuinen schijnen tot een van de mooiste historische tuinen van Nederland te beho ren. Zij zijn een bezoekje meer dan waard! Landhuis De Mattemburgh anno 2005, gezien vanaf de Antwerpsestraatweg. De bakstenen muur rondom de tui nen van De Mattemburgh. Tegen de muur staan de grafzerken van over leden familieleden van de familie Cuijpers. In 1878 werd in de Franse tuin de orangerie gebouwd. Afgelopen winter is de orangerie volledig gerestaureerd. Een kijkje in de orangerie, die 's winters vol staat met tropische plan ten en sinaasappelboompjes. 73 pRRdR L burgh lijkt nog steeds in hun ge nen te zitten: de zwanen bou wen in de winter - als het in Aus tralië zomer is - een nest en leg gen eieren. Ze doen net alsof ze nog aan de andere kant van de wereld ziten! De tuinen van De Mattemburgh staan vol met beelden van histo rische figuren. Ze lijken van mar mer of steen gemaakt te zijn, maar in werkelijkheid zijn ze van beton, De oude beelden waren van klei, maar zijn in de loop van de tijd allemaal gesneuveld en vervangen door betonnen exemplaren. Beton is sterker en goedkoper. Eigenlijk stellen de beelden dus niet veel voor. Ze worden daarom wel eens 'tijd loze kitsch' genoemd. Bijzondere aandacht bij een be zoek aan de tuinen verdient de Franse tuin, Deze tuin ligt vanaf de Antwerpsestraatweg gezien links naast het landhuis. De tuin is aangelegd aan het einde van de 19e eeuw. In die tijd kreeg de mens het 'beheersen van de na- De verschillende tuinen van De Mattemburgh zijn aangelegd tussen 1843 en 1878. Er omheen werd een muur gebouwd, die er nog steeds staat, Tegen deze muur staan grafstenen van de vroegere bewoners. Zij liggen hier echter niet begraven. De zerken zijn afkomstig uit een klein kerkje waar de familie Cuijpers door de eeuwen heen werd be graven. In de Tweede Wereld oorlog werd dit kerkje echter verwoest. De grafstenen zijn toen overgebracht naar De Mat temburgh, Achter het landhuis, bij de hoofdingang, ligt een grote sier- vijver. Deze vijver is eind 19e eeuw aangelegd. Tot die tijd liep er op de plek van de vijver een beekje, dat de Blaffert werd ge noemd. In de siervijver zwem men zwarte zwanen, die oor spronkelijk uit Australië afkomstig zijn, die daar veel voorkomen. De Australische oorsprong van de zwanen van De Mattem- tuur' in de vingers. En dat is goed te zien: de tuin bestaat uit geo metrische patronen en ge snoeide vormen, strakgeknipte heggetjes en bomenlaantjes. Kortom een strak geordende tuin, zoals een echte Franse tuin hoort te zijn. Vergelijk de Franse tuin van het Markiezenhof maar eens: ook hier vind je de strakke, geometrische vormen en patro nen terug. De Franse tuin vormt een groot contrast met de eerder aange legde Engelse tuin, gelegen rond het landhuis, Een Engelse tuin staat wat betreft uiterlijk lijn recht tegenover een Franse tuin. De Engelse tuin is een echte landschapstuin met grote, glooi ende grasvelden, monumentale bomen, een waterpartij, brugge tjes en bloemenperken, In de Franse tuin staat de oran gerie uit 1878. Een orangerie is eigenlijk een soort wintertuin: een verwarmde kas waar tropi sche planten in de winter kun nen overleven. De naam 'oran gerie' is afgeleid van de oranje boompjes en citrusplanten die er oorspronkelijk overwinterden. Op De Mattemburgh worden in de orangerie in de winter planten bewaard, waarvan sommige meer dan een eeuw oud zijn. De afgelopen maanden is de orangerie van De Mattemburgh grondig gerestaureerd: stucwerk moest vervangen worden, er moest een nieuwe vloer gelegd worden en er is een nieuw ver warmingssysteem aangelegd. Tot dan toe werd de orangerie nog op hout gestookt! Komende winter kunnen de tropische plan ten terecht in een vernieuwde orangerie, en in de zomermaan den kunnen wij er terecht! De orangerie is namelijk op zondag 15 mei 2005 geopend als hore cagelegenheid. Na een flinke wandeling door de tuinen van De Mattemburgh kun je er op het terras wat drinken. Ook is het mogelijk er te lunchen of te dine ren. De tuinen van De Mattemburgh zijn geopend voor bezoekers: tussen 1 mei en 31 oktober van dinsdag tot en met zondag; tus sen 1 oktober en 30 april zijn ze geopend van woensdag tot en met zondag. Openingstijden: 10.30 uur - 16.30 uur. De tuinen zijn alleen toegankelijk via de orangerie. Dus: ga deze zomer eens kijken!

De Waterschans | 2005 | | pagina 14