PIRNEELING D°z De Waterschans nr. 2-2005 Onze kaart geeft als beginpunt de zer wandeling aan de Fianestraat. Dat is de weg, dien men op de Ant- werpschen straatweg aan de rechter hand heeft, als men even voorbij te lefoonpaal 40 is gekomen en dus recht tegenover de Zuidgeesterbaan, waarvan in een vorige wandeling sprake was. Deze "straat" langzaam dalende, is door het haar omge vende hoogopgaand hakhout en de forsclre eikeboomen aan de linker zijde, een pracht van een weg. Hij loopt langs de hofstede Den Berg en een paar honderd schreden verder komt er links een pad op uit, het Vossenwegje genaamd. (Recht door gaande komt men over de spoor- Mèeve" ffouf'kênf Hor te ven Schaft t 2SOOO -Mc/en Woensofrechk S/a//on. Plattegrond bij de wandeling uit de Gids voor Bergen op Zoom en Omstreken uit 1900. 74 Foto uit het begin van de 20e eeuw van de Beukendreef op landgoed De Mattemburgh. baan en langs den voet van den Kraaiberg, aan den Scheldekant.) Het Vossenwegje, gedeeltelijk in het hooge terrein, dat als een voortzet ting van den Kraaiberg is te be schouwen, uitgegraven, klimt zacht jes aan, en doet ons langs een hoefje en tusschen kreupelhout door, ten slotte uitkomen aan een viersprong. Van dezen is de linker arm een der wegen van de Dubbele Dreef en de rechter loopt naar de Schelde. Wij volgen echter den af loopenden weg rechtdoor, die links voor een groot deel door bosschen van het buitengoed Mattemburgh (van den heer Knijpers) begrensd wordt. Weer komen wij op een vier sprong uit, vanwaar wij rechtdoor op cle hooggelegen hofstede Lindonk en rechts aan den Scheldekant kun nen komen, (voorbij het gehucht Hoekslaag), waar wij een rij lage duinen aantreffen. De weg links wordt door ons gekozen; hij heet de Beukendreef die daar ter plaatse echter een Eikendreef is. Zij bestaat uit een breeden hoofdweg, met aan weerskanten een voetpad, ieder op zichzelf, door de vier rijen boomen, een dreef vormend. Verderop is zij op dezelfde wijze met beukeboomen beplant, vandaar den naam. Wij volgen dien weg tot den Ant- werpschen straatweg en hebben dan links eerst een hoogen akkerrand met kreupelhout, waartusschen de blauwbes groeit en verder een heer lijk dennenbosch, achter het buiten goed Mattemburgh, waarin het mos op sommige plaatsen zoo 'n dicht ta pijt vormt, dat de voet er in weg zinkt, en kunnen langs deze huis waarts keeren. Wilt gij de wandeling nog wat verder uitstrekken, volgt ons dan een eindje verder den Anhverpschen straatweg op, tot bij een steenbakkerij. Schuin daar tegenover is een hofstede gele gen, Lange Teen genaamd en een weinig vóór langs deze is een zand weg, die met den straatweg een scherpen hoek vormt, en welken wij inslaan. Deze weg is de Oude Postweg, zijnde voorheen in gebruik voor de post verbinding tusschen Antwerpen en Bergen op Zoom. De bosschen waar wij langs komen of die wij in de verte zien, behooren tot het buitengoed Mattemburgh. Vooral trekt aan den eersten vier sprong, dien wij bereiken, onze aan dacht een 1 KM. lange laan, om geven door hoog en dicht naald hout. Aan dien viersprong gaan wij even linksaf, om haast direct daarna weer rechts te wenden. Een 300 M. verder staan wij dan weer op een punt, waar eenige boschwegen en dreven samenkomen, recht te genover het op niet verren afstand gelegen Mattemburgh ook wel Mus- schenpot genoemd. Nog een 500 M. verder op onzen weg, komen wij aan het Meeven. Aardiger meertje, lieflijk gelegen als het is, kan men zich haast niet den ken. Langwerpig rond van vorm, ligt het geheel omgeven door dennen- bosschen, die in het heldere water hunne kruinen weerspiegelen. In het vennetje zijn drie eilandjes opgewor pen, die met houtgewas zijn be groeid. Gedeeltelijk is het met rijen paaltjes in vakken verdeeld, waarin men afgeschilde boomen te 'date ren legt. Als er een hut of een blok huis bij stond, leek het een neder zetting, zooals men zich die voor stelt in de bosschen van Amerika. In het water groeien de witte en gele waterlelie (plompen) en langs den oever twee soorten der Zonnedauw of Drosera, het bekende vleesche- tende plantje, welks ronde of lang werpige bladeren met kleverige haartjes bezet zijn, die ombuigen als zich een klein insect er op neerzet, dat daarna als voedsel wordt ver teerd. Noode verlaten wij deze heerlijke plek van rust. Wij bereiken weldra een breeden zandweg, dien wij links kunnen volgen naar den straatweg; doch wij kunnen even links van den zandweg ook weer onze wandeling door den Postweg voortzetten. Tus schen hoog en laag dennenhout, bij afwisseling, komen wij eindelijk weer, nabij de tramhalte Oude Tol, op den straatweg uit. PRrEtRHL In de Gids voor Bergen op Zoom en Omstreken, die rond 1900 verscheen, staat de volgende wandeling over het grondge bied van De Mattemburgh ver meld. In de zomermaanden is het heerlijk wandelen in de uit gestrekte bossen en velden, dus: veel wandelplezier! Wandeling door de Beukendreef en naar het Meeven Hildp. - r>t Hoeks W H.tS» «- UUK'UKN Of ZOöV ttïi '«aat i Succes met het volgen van de route, want in de afgelopen 100 jaar zal er wellicht een en ander veranderd zijn...!

De Waterschans | 2005 | | pagina 15