Leesportefeuille De Waterschans nr. 2-2005 Van en over vÏRwante tijdschriften 88 DOOR DRS. G.A. Huijbregts 8 9 De Waterschans nr. 2-2005 Afb. 14. Het pand rechts Blauwehandstraat 32 was het protestantse weeshuis. Het volgende pand nr. 34 was enige tijd het katholieke jongensweeshuis. weeshuis in 1812 onder het beheer van de Algemene Commissie der Godsdienstige Gestichten die deel uitmaakte van de zogenaamde Bu reaux de bienfaisance. Het wees huis nam toen ook kinderen op van andere gezindten. Dat bleef zo tot 1857. In dat jaar nam de ge meenteraad een voorstel aan waarbij het weeshuis werd ge splitst in een protestants weeshuis en een katholiek weeshuis, maar onder toezicht van het stadsbe stuur dat als een soort centrale de fondsen van beide huizen be heerde, regels voor de toelating opstelde en de beschikbare gelden verdeelde naar rato van het aantal wezen in elk huis. De francisca nessen van het St.-Catharinage- sticht namen de katholieke wezen onder hun hoede. Die bleven voorlopig in de Geweldigerstraat gehuisvest. Het protestantse wees huis kwam op de Vischmarkt (St.- Catharinaplein), op de plaats waar eens de St.-Jacobskapel stond. Ook bejaarden werden daarin op genomen. Dat alles onder leiding van de diaconie. In 1907 verhuis den de protestantse wezen naar het pand Blauwehandstraat 32. Naast hen in het pand "'t Swaan- tje", huisnummer 34, hadden de katholieke weesjongens sinds de jaren tachtig onderdak, maar op 28 januari 1906 verhuisden de laatste zes naar de Hoogstraat 21, waar ze onder de hoede van de Broeders van Huijbergen kwamen. Sinds 1854 hadden die al een weeshuis in Huijbergen. Na de Tweede Wereldoorlog raakten weeshuizen uit de tijd. Men gaf toen de voorkeur aan plaatsing in een gezin. De katholieke wees meisjes werden in de negentiende eeuw en ook nog een groot deel van de twintigste net als de bejaar den en de zieken door zusters op gevangen. Het bejaardenhuis van de Diaconie der Nederlands Her vormde Gemeente verhuisde in 1929 van de 'Vischmarkt' naar huize "Avondvrede" aan het Bol werk. LITERATUUR: Genealogie Bergen op Zoom Breda Sprundel Bidprentje voor de vijf kinderen van het gezin De Jongh. samen met de vijf kinderen uit het gezin Van Dijk werden ze op 22 januari 1945, 's morgens vroeg het slachtoffer van een V-l die op de boerderij viel waar deze kinderen waren ondergebracht. Hun ouders overleefden de ramp. Over de opkomende industrie in Bergen op Zoom heb ik veel ontleend aan de vol gende artikelen in De Waterschans: Cees Vanwesenbeeck: IJzer en suiker, ingre diënten van een nieuwe industrie in Bergen op Zoom in de 19c eeuw. Nr. 1 van 1996, p. 15-21; N. Grosfeld: Mannen in ijzer, nr. 2 -1990, p. 22-27, gaat in het bijzonder over de rol van de familie Asselbergs in de ijzer en machineïndustrie; M.C.J. Broos; Rails in en om Bergen op Zoom I, II. Ill en IV in respectievelijk de nummers 4-1994. 122-131; 2-1995, 62-68; 3-1995, 93-102 en 4-95, 113-123. Veel gege vens, niet alleen over de infrastructuur, maar ook over de fabrieken, met name de suikerfabrieken. In de serie Ach lieve tijd, 700 jaar West-Bra bant is nummer 10 gewijd aan De Westbra banders en hun verkeer en vervoer en num mer II aan De Westbrabanders en hun am bachten en industrie. Verder: C. Slootmans: Arnoldus Asselbergs 1811-1880 in De Glad den Roos 1969, p. 108-152; M.S.C. Bakker: Het begin van de suikerindustrie in West-Bra bant. Aspecten van industrialisatie en onder nemerschap in: Noordbrabants Historisch Jaarboek 4, p. 63-81 (1987). Over de wees huizen en de Vincentiusvereniging heb ik de meeste gegevens geput uit twee jubi leumboeken van Ben Daeter, namelijk Het Bergs Protestants Weeshuis 1597-1997. Vier eeuwen wezenzorg en hulpverlening met name in Bergen op Zoom, Bergen op Zoom 1998 en Vincentiusvereniging Bergen op Zoom 1849-1999. Anderhalve eeuw zorg voor de medemens, met name in Bergen op Zoom. Bergen op Zoom 1999. Over de Sint Josephgezellen schreef ik eerder in: Met de muziek mee. De historie van Harmonie Kol- ping's zonen 1871-1996. Bergen op Zoom 1996. In 1999 bestond de Nedalco honderd jaar, reden voor een jubileumboek: Bram Bouwens: Alcohol in beweging. Nedalco honderd jaar. Den Haag 1999. Het is een fraai boek geworden; tevens degelijk van in houd. J.G.L. Theunisse schreef een biogra fie over een sociaal voelende suikerfabri kant: Jan Frederik Vlekke, 1849-1903; ethiek en rentabiliteit in een ondernemersleven. Til burg 1966. Wie meer wil weten over de industrialisatie van Nederland kan terecht in hel stan daardwerk van JA de Jonge: De industriali satie in Nederland tussen 1850 en 1914. Nij megen 1976. Dit jaar kwam een boek uit over de fabriek van Rogier Nerincx Richter onder de titel Zand erover, geschreven door Paul van Kalmthout. De schrijver is een afstamme ling van de Rogierfamilie. Zijn vader was erfgenaam van de fabriek. Zeer interessant boek. Zie ook de boekbespreking in dit nummer. Er zijn weer interessante publicaties binnengekomen. Zo ontvingen we deel 58 van het Jaarboek van het Cen traal Bureau voor Genealogie, 2004. Den Haag, 2004. ISBN 90-5802-043-6 Wat de lezer in dit genealogiejaarboek niet vindt, zijn familiestambomen. Elk jaarboek werkt een bepaald thema uit. Deze keer is dat 'Vrouwen, familie en maatschappij'. Maar liefst negen ex perts benaderen dit onderwerp vanuit een eigen gezichtshoek. Twee voor beelden: Els Kloek onderzoekt waar het beeld van de Hollandse vrouwen als zijnde harde werksters, onderne mend, zelfstandig, bazig en behept met een tomeloze schoonmaakwoede vandaan komt en hoe de werkelijk heid in het verleden was. De bekende Brabantse historicus AC.M. Kappel- hof richt zich meer speciaal op de po sitie van de vrouwen in Breda. Uit pro tocollen van schepenen en notarissen blijkt hoe actief zij ook buiten het ge zin waren in de jaren 1550-1650 (p. 45-67). Behalve het jaarboek geeft het Cen traal Bureau voor Genealogie nog een kwartaalblad uit. Ook hierin artikelen over de genealogie zelf en geen kwar tierstaten. In het laatste nummer van jaargang 10 (2004) onder andere een interessante bijdrage van mevrouw Noor Schreuder over De goederen van het Huis van Oranje en de Nassause Do- meinraad met de toevoeging: "Voor wie in bepaalde plaatsen en streken op zoek gaat naar de geschiedenis van zijn voorouders en hun woonplaatsen, kan het archief van de Nassause Do- nteinraad uitkomst bieden". Het huis Oranje-Nassau bezat veel goederen in West-Brabant (o.a. Breda, Roosendaal en Steenbergen) en de Domeinraad was het bureau dat die bezittingen be heerde. Vandaar dat het archief van de Raad voor de periode 1581-1811 ook voor genealogen een uitermate rijke bron is. Dat geldt eveneens voor de ar chieven van de gasthuizen, waarover Marie-Christine schrijft. Het eerste nummer van Jaargang 11 (2005) biedt naast enkele artikelen een uitgebreide lijst Nieuwe boeken (p. 24-35). Wel vee! genealogieën en kwartierstaten in het Genealogisch Tijdschrift voor Midden- en West-N oord-Brabant en de Bomme- lerwaard. Noord-Brabant 28e jaargang 2004, nummer 4 en 29e jaargang 2005, nummer 1. Nieuwsbrief 26, december 2004 van de Stichting In Den Scherminckel met een enthousiast verslag over een ex cursie naar Tongeren. Gegraven wordt er thans op Kijk-in-de-Pot en de Cort Heijligerskazerne. Op het programma staat een kleine opgraving in de Ge weldigerstraat. Nieuwsbrief 27 (maart 2005) vertelt iets meer over dit karwei (p. 18-19). In deze brief doet Marco Vermunt verslag van de vond sten op het terrein van Kiek in de Pot onder de titel Romeinen op de Kiek (p. 2-5). De spade heeft andermaal bewe zen dat de Romeinen in deze streek actief zijn geweest met als verrassend ste vondst een vingerhoed van gegoten brons. TER GEDACHTENIS AAN DE KINDEREN DE JONGH, Johanna, geb. 22 Mei 1931 Anna, geb. 9 Augustus 1932 Adriana, gQb. 14 juü 1934 Cornelia, geb- 9 Januari 1935 Josephus, geb. 13 Juni 1937 Allen geboren te Oosterhout en over leden te Breda 22 Jan. 1945, voorzien van de Genademiddelen cier H. Kerk. Joke en Annie waren als oudsten reeds de hoop en de trots van vader en moeder. Bij het Meisjes-jeugd werk zullen jullie niet gemakkelijk worden vergeten en leidster en kin deren vertrouwen op jullie gebed en voorspraak bij hun streven orn iets moois te maken van hun leven.. Sjaantje en Correke zullen zich aan sluiten mei hun oudera zusjes bij het koor der Engelen om den Heer een nieuw loflied te zingen en om genade te vragen voor vader en moeder om het kruis der zware beproeving in onderwerping 33n Gods beslissin gen te dragen. Alle kinderen waren hun dierbaar, zeker; maar Jos bezonderwant zelfs in de eerste oogenbiikken van het ongeluk kwam de voorliefde voor hun eenigsieri jongen naar voren toen ze fiepen en vroegen naar Josko", Geen menschelijke daden of woor den kunnen de beproefde ouders heipen in hun plotselinge eenzaam heid; hier helpt alleen geloof, gods dienst <m een vasthouden aan God. Zoet Hart van Jesas, wij blijven ons vertrouwen stellen op U. In nummer 4 van 2004 (jaargang 23) van Engelbrecht van Nassau een herin nering aan een trieste gebeurtenis kort na de bevrijding van de stad in 1944. Frits van der Heijden vertelt in zijn bij drage: Leed rondom de bevrijdings vreugde II. Een V-l op de Molen- grachtsestraat, 22 januari 1945 hoe het projectiel terechtkwam op de boerde rij van De Jongh. In het woonhuis be vonden zich het gezin De Jongh en het gezin Dielemans, elk met vijf kin deren. De tien kinderen die boven sliepen kwamen om evenals een on gehuwde, inwonende tante. De ouders en de knecht overleefden nagenoeg ongedeerd de ramp. Verder een interessant artikel van Gerard Otten: De Bredase boulevards, Brussel als voorbeeld van Breda. (p. 227-262) Nispen Jaarboek 2004 van de heemkunde kring De Heerlijckheid Nispen. Daarin onder meer twee kronieken, 1903 en 2003, resspectievelijk van J. Kerstens en M. Verbraak-van Eekelen. Op naam van laatstgenoemde staat ook het artikel De klant was koning over uit Nispen verdwenen winkels. Jaarboek 2004 van de heemkunde kring "Onder Baronie en Markiezaaf' M.J.J. van den Maagdenberg schrijft al weer voor de zesde keer over De pas toors van Sprundel en hun vervangers (p.15-21). Ditmaal is pastoor Francis- cus de Verme (ook wel geschreven als Vermens en Vroeme) aan de beurt. We hebben het dan over de jaren 1606-

De Waterschans | 2005 | | pagina 22