90 De Waterschans nr. 2-2005 1625. M.J.J. van den Maagdenberg is tevens de auteur van de bijdrage Topo niemen met als studieobject de namen "De Bernende Meir" en "Jan Engels Acker". Bernende Meir betekent waar schijnlijk Brandende Akker (p. 48-54). Wouw De Vierschaer, nummer 3 van het jaar 2004, jaargang 22. Kees Hellemons is deze keer In ge sprek metLeen Eist en Willem van Tiggelen van café De Roskam. Al bijna 35 jaar staan Leen en Willem daar achter de toog (p. 12-19). H. Jonckheere schrijft over De toldeuren in de Zoom (p. 28-34). Het is eigenlijk een beknopte geschiedenis van de reeds in de 15^ eeuw gegraven Moer vaart, een kanaal voor de afwatering van het veengebied en voor het ver voer met vletten van turf naar Bergen op Zoom. In de ló1^ eeuw is er op nieuw gegraven, een karwei dat op 15 april 1530 werd opgeleverd. Sinds die tijd kwam de naam Zoom meer in ge bruik. De nieuwe vaart leverde ook water voor de stadsgrachten en voor de brouwerijen en ziederijen (zeep; zout). Een van de middelen om regel matig water in de vaart te houden wa ren toldeuren. Zij deden dienst als stuw. Er kwamen er drie in de Zoom, waarvan twee binnen de grenzen van de gemeente Bergen op Zoom: één bij de Zanderijen en één ten zuiden van de Wouwse Tol. De auteur licht de bouw en de werking van de toldeuren toe. Verder in dit nummer o.m. een auto biografie van Sjef P. Teuns "opgete kend voor kinderen, kleinkinderen, vrienden en kennissen en voor wie daar verder belangstelling voor heb ben". Titel: Kroniek over een lang ver vlogen verleden, deel 1. (p. 40-54). Sjef is geboren in 1925. In deel 1 veel aan dacht voor de crisisjaren en voor de Wouwse scholen, met name de St- Lambertusschool. Nummer 4 (oktober 2004) is gewijd aan 75 jaar plattelandsjeugd in Moer straten, Heerle en Wouw. 1929-2004. Achtereenvolgens passeren de vol gende verenigingen de revue: Rooms- Katholieke Boerenstand Moerstraten 1931-1966, Rooms-Katholieke Boeren stand Heerle 1929-1966, Boerinnen- bond Heerle-Moerstraten 1949-1966, K.P.J. Heerle-Moerstraten 1966-2004 en K.P.J. Wouw 1929-2004. Kees Bovée is de auteur. Oud Gastel In het Jaarboek 2004 van de Heem kundekring Het Land van Gastel, een boek van 166 pagina's met onder meer deel 13 uit: Herinneringen van broeder Theophile Nijman. In dit deel het jaar 1954 met mooie staaltjes van dorpspolitiek uit die tijd. Verder ge deelten uit het Notulenboek van de KA.B. afdeling Oud Gastel, door F. van Merrienboer. Ook worden er herinne ringen opgehaald aan de Water snoodramp 1953-2003, een terugblik op 1-9 februari 1953 en aan De bevrij ding... 60 jaar geleden, respectievelijk door Elly van Sprundel-Perdaems en P. Peeters. De bladzijden 123-156 zijn gevuld door Karin, Liesbeth, Alex, Jelle, Pieter en Leo van Leengoed met deel 2 van 100 Jaar van Leengoed, een familiegeschiedenis. Het verhaal wordt aangevuld met do cumenten (veel brieven) en foto's en geeft een duidelijk beeld van de snelle en vele veranderingen in de twintigste eeuw. Klundert De Overdraght, jaargang 30, nummer 4, 2004. Zestig jaar geleden werd Klundert zoals heel West-Brabant be vrijd. Aan dat feit besteedt dit nummer alle aandacht. De inhoud bestaat dan ook uit twee verhalen van ooggetui gen, namelijk van mevrouw J. Hagt en van de heer K. van Drimmelen. Ook het volgend nummer (jaargang 31, nr. 1, 2005) herdenkt de bevrijding, maar dan door het afdrukken van een aan tal foto's die ons Klundert laten zien vóór 1940, vlak na de bevrijding in 1944 en zoals het thans is. Geertruidenberg De Dongebode, de driemaandelijkse uitgave van de Oudheidkundige Kring 'Geertruidenberghe' jaargang 30, nummer 4, december 2004, is deze keer een éénmansprestatie. Bas Zijl mans vult het blad met een artikel over Oude en bijna vergeten Geertrui- denbergse bodemvondsten (1). Het bo demarchief is een dankbare bron voor de kennis van het verre verleden, zeker in een oude plaats als Geertruiden berg dat al in 1213 stadsrechten kreeg van graaf Willem I van Holland. v/h Nieuw-Ginneken (Ulvenhout en Bavel) "Brieven van Paulus" nr. 152, jaargang 30, 15 wintermaand 2004. Tweemaan delijkse periodiek van de heemkunde kring "Paulus van Daesdonck", waarin onder andere een historisch overzicht van De Oude Hof van Ulvenhout door Ria Berkvens. Ad Jansen doet het zelfde, maar dan over '1 Lindehuijs te Ulvenhout. Het veelbewogen leven van een 160-jarig monument. Jeanne de Potter vertelt over 't Reilen en zeilen op de pastorie. Het zijn herinneringen aan de tijd dat pastoor Vermunt, pastoor Eppings en pastoor Baeten daar woonden. Eppings volgde in 1958 Ver munt op als herder van de St.-Lauren- tiusparochie in Ulvenhout. Baeten volgde Eppings op in 1977. Willemstad Ravelyn. Jrg. 23, nr.l, februari 2005. C. van Mastrigt vervolgt zijn geschiedenis van Willemstad in de BataafslFranse Tijd 1795-1813 (IV) en Geert van Uyt- hoven zijn artikel over Het Staatse le ger in de periode 1793-1795, deel 2 C. van Mastrigt schrijft verder over Feest in Willemstad ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina en over de ijsboot in Schippersleed. Er was ook boerenleed zoals blijkt uit de bijdrage van Johan Schot over het onkruid Wilde Peen en de bestrijding ervan. Merksem De Kijkuit, Merksems Heemkundig Tijd schrift nr. 128-412004, 32e jaargang, or gaan van de Koninklijke Kring voor Heemkunde Merksem. In dit deel aandacht voor de suikerindustrie van Merksem in een bijdrage van Modest van Camp, genaamd Hel seute Merxem (p. 2-10). In haar glorietijd vóór 1585 was Antwerpen een echte suikerstad met veel raffinaderijen. Denk aan de Suikerrui. In de tijd van Napoleon ver vangt de bietsuiker de rietsuiker en leeft de suikerindustrie weer op in de Scheldestad. In 1809 waren er al 31 raffinaderijen. Koning Willem 1 hield met hoge invoerrechten de suikerraffi naderijen in België overeind, maar na de afscheiding in 1830 volgde een ern stige crisis. Vanuit Antwerpen verrezen er in de omgeving suikerraffinaderijen, ook in Merksem, maar alleen in Ant werpen en Merksem zou de suikerin dustrie blijven voortbestaan tot in de 20ste eeuw. En thans? Thans alleen nog in Merksem. Een interessant arti kel. Verder vervolgt Ronny de Kinde ren in dit nummer zijn artikel: Merk sem in de Tweede Wereldoorlog (2). Merksem is bij de bevrijding zwaar ge teisterd. In nummer 129 (33e jaar- gang-1-2005) vormen de Ferdinan- dusdijkstraat, Ferdinandusdijk en Fer- dinanduspolder, alle drie op het grondgebied van Merksem gelegen, voor Modest van Camp de aanleiding om studie te maken van het leven van Ferdinand van Oostenrijk 1609-164, De Waterschans nr. 2-2005 Een Canadese trekker met een kanon en muni tiewagen rijdt door Puntte, richting Putse Duin, op 6 okto ber 1945. Op 7 oktober 1994 keerden veteranen van het Canadese Essex Scot- tisch Regiment terug naar Putte en Ossendrecht, twee plaatsen die ze vijftig jaa>' daarvoor bevrijdden. Deze groepsfoto is gemaakt op het bordes van het gemeentehuis van Ossendrecht. kende de jury toe aan de Citadel van 's-Hertogenbosch. Zuidwesthoek The Essex Scottish Regiment. Het feit dat zestig jaar geleden de gemeente Woensdrecht werd bevrijd, was voor de heemkundekring Het Zuidkwartier aanleiding om de Tijding van 2004, nr. 3 in zijn geheel te wijden aan die ge beurtenis. Daarbij gaat de meeste aan dacht uit naar een regiment dat nauw betrokken was bij de strijd om de Zuidwesthoek. Onder de titel The Es sex Scottish Regiment beschrijft C. van Beeck de opmars van dit Canadese re giment, legeronderdeel van de vierde brigade van de tweede Canadese divi sie, vanaf het vertrek uit het vaderland in juni 1940 tot de terugkeer uit Eu ropa in de zomer van 1945. Het regi ment ging al in augustus 1942 aan land in Frankrijk, want het was betrok ken bij de raid op Dieppe. Zoals be kend mislukte deze eerste 'invasie'. Met zware verliezen - 30 officieren en 501 andere soldaten - keerde het Es- sexregiment terug in Engeland. Een Canadees regiment telt circa 850 man. In Engeland werd het regiment weer op sterkte gebracht. Het boek bevat een schat aan gege vens, is fraai verlucht zelfs met foto's in kleur, maar het valt niet mee om zich door de brij van krijgsverrichtin gen. legersamenstellingen, vaktermen enz. heen te worstelen. Het geeft wel een goed idee van de in gewikkeldheid van een moderne krijgsmacht en van de geweldige in spanningen die onze bevrijders in 1945 hebben geleverd. Q In nr. 4 van dit blad wederom een re censie over de "Geschiedenis van Bra bant", maar nu door Nico Arts. In zijn recensie Het is niet alles goud wat er blinkt. De eenzijdige wisselwerking tus sen historici en archeologen" maakt Arts duidelijk dat hij over het boek minder is te spreken dan Cor van der Heijden. Wat Arts vooral dwars zit, is dat de redactie zo weinig aandacht heeft voor de wetenschappelijke ont dekkingen en verworvenheden van de Brabantse archeologie. De recensent heeft het over gemiste kansen en vraagt zich af of historici eenkennig zijn. Brabants Heem, jaargang 56, nr. 4- 2004; uitgegeven door de Stichting Brabants Heem en de Stichting Bra bantse Regionale Geschiedbeoefe ning. Twee interessante artikelen: Elly van Loon-van de Moosdijk bestu deerde de oude Brabantse klokken en doet verslag in haar: Tussen hemel en aarde. Decoraties op klokken uit de Middeleeuwen en Renaissance in en om het hertogdom Brabant (p. 129-146) en KAH.W. Leenders gaat nader in op de problemen rond het ontstaan van een heerlijkheid in de Middeleeuwen met als voorbeeld Moergestel tussen 1147 en 1392. De vorming van een Brabantse heerlijkheid (p. 147-161). Juryrapport 2004 van de Brabantse monumentenprijs, uitgave van de Stichting Monumentenprijs Noord- Brabant. Het jaar 2004 was het jaar van de herdenking van de beroemde vestingbouwer Menno van Coehoorn. De jury nodigde daarom alle plaatsen met verdedigingswerken of restanten daarvan uit om mede te dingen. Ber gen op Zoom schreef in met Fort De Roovere (Halsteren). De eerste prijs pseudo-geestelijke.... Kardinaal - In fant, naar wie de verdwenen polder werd genoemd (p. 2-16). Ferdinand was de derde zoon van koning Filips III (1598-1621) van Spanje en werd door zijn vader in 1631 naar de Zui delijke Nederlanden gestuurd als lui tenant-gouverneur-generaal. De au teur somt een groot aantal wetens waardigheden op uit de eerste helft van de zestiende eeuw, onder meer met betrekking tot Merksem. Ook heel wat feiten met betrekking tot Pieter Paul Rubens. Zevenbergen Oud Nieuws, nr. 75, jrg. 25, nr. 1, 1 februari 2005. De gilden doen denken aan de Mid deleeuwen, maar ook in de eeuwen daarna bleven zij tot de Franse Tijd in de steden een rol van betekenis spe len. Zo ook in Zevenbergen zoals blijkt uit de geschiedenis van Het kleermakersgilde in Zevenbergen van de hand van Paul van Gooi. En verder Noordbrabants Historisch Nieuwsblad, jrg. 18, nr.3, november 2004, een uit gave van de stichting Brabantse Re gionale Geschiedbeoefening en de Historische Vereniging Brabant. Deze keer met o.a. een uitvoerige recensie van Cor van der Heijden over het vuistdukke standaardwerk Geschiede nis van Brabant van het hertogdom tot heden. In weerwil van zijn kritische kanttekeningen is de recensent toch vol lof over deze "prestatie van for maat" Hij ziet alleen nog uit naar ie mand die het aandurft 'een écht inte grale synthese van het hertogdom te schrijven'. \K-,

De Waterschans | 2005 | | pagina 23