Historische Quiz MARKTPLAATSEN EN HANDELSHUIZEN TE BERGEN OP ZOOM TIJDENS DE JAARMARKTEN Nieuw De Waterschans nr. 2-2005 Een nieuwjaar en een nieuwe activiteit! BESTUURSLID De Waterschans nr. 2-2005 Drs. Yolande Kortlever 51 Het bestuur is tevens betrokken bij de organisatie van de Heemdagen in augustus. Dit gebeurt in samenwerking met de heemkundekringen uit Ossendrecht en Huijbergen. 12. Rondvraag De heer Daeter meldt een omissie in het jaarverslag en verzoekt de naam van de heer J. Dekker aan de redactie toe te voegen. De secretaris maakt hiervan een notitie. Ook stelt de heer Daeter nog een themanummer voor over de Augustapolder. Het bestuur zal dit voorstel zeker in overweging nemen. De heer R. van de Bergh is benieuwd naar het aantal bezoeken op de website. Webmaster Fons Evers meldt dat website in toenemende mate wordt bezocht; gemiddels 36 visits per dag in april, de hoogste score van de afge lopen 12 maanden. Ook de aanmelding van nieuwe leden via de website is groeiende. De heer de Mooij vraagt of de lezingenreeks van de BRG ook volgend jaar doorgaat. Het bestuur meldt dat dit zeker het geval zal zijn"en maakt duidelijk dat de Kring in deze cyclus slechts een bescheiden rol heeft. Ook vraagt de heer de Mooij in hoeverre de Kring is betrokken bij het Bergs Dictee. De voorzitter geeft aan dat de Bergse Kamer sinds vorig jaar op eigen benen staat. 13. Sluiting Niets meer aan de orde zijnde wordt deze korte vergadering door de voorzitter gesloten. I. van Kemenade, Secretaris mei 2005 Met die variant op een nieuwe lente, organiseerde De Geschiedkundige Kring voor het eerst in haar bestaan een geschiedenis quiz op donder dagavond 14 april 2005 in de aula van de Regionale Scholengemeen schap 't Rijks, Bergen op Zoom. De lokale omroep BRTO zorgde voor een live radioverslag en de tv-afde- ling gaf beeldimpressies in de reguliere uitzendingen. Er was van meet af aan volop belangstelling voor de quiz waaraan het maximale aantal van 15 teams heeft deelgenomen uit gevarieerde geledingen van onze Bergse samenleving. Er was heel veel sfeer en de scores wezen erop dat de teams zich serieus hadden voorbereid. Er konden in totaal 150 punten gehaald worden. Het winnende team van de gemeente Bergen op Zoom eindigde met 131 punten en KwouQuiztoetammaalzat (Decorbouw Groot Arse naal) eindigde op de laatste plaats met 100 punten. Dus ook een vol doende op"de schaal van 1 t/m 10, Het succes van de Quiz is een dui delijke aanwijzing dat er in 2006 wederom gequizt zal worden. In De Waterschans van september of december 2005 komen we daarop terug. Uitslag met behaalde scores: Gemeente Bergen op Zoom. Anton(s)Piek Genootschap (Ver. Binnenstad); Enthousiaste Lopers (Leden Geschiedkundige Kring 129 Parochie H.Maagd: 125 Zeezuiper Vooruit (Leden Geschiedkundige Kring).: 120 Berregse Kamer: 119 Lezers BN/De Stem: 60-Plus St. Vastenavend Redacteuren BN/De Stem 116 WD/Gemeenteraad. 113 Markiezenhof/RHC vrijwilligers 113 Toeteroet/Dweilorkest 108 Ver. Bergse Reuzen. 104 RSG 't Rijks 102 KwouQUIZtoetammaalzat (Decorbouw Gr. Arsenaal) 100 131 punten 129 Kikie Peijs is geboren en getogen in Bergen op Zoom. Na de mid delbare school vertrok ze naar Frankrijk om vervolgens via een aantal omzwervingen in Rotter dam neer te strijken. Hier heeft ze maatschappijge schiedenis gestudeerd aan de Erasmus Universiteit (afstudeer richting Beleid en Bestuur). Ze is in 1997 afgestudeerd met als scrip tieonderwerp: 'Geen steun maar loon! Een vergelijkend onderzoek naar de werkverschaffing voor Rotterdam, 1929-1954". Na haar studie was ze werkzaam bij het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, Directie Coör dinatie Emancipatiebeleid. Met het oog op een betere werk-privé balans, inmiddels twee zoons rij ker, heeft zij Den Haag in 2003 verlaten en werkt nu als project coördinator voor het UITpunt Bergen op Zoom in de biblio theek. 5Q Tijdens de Late Middeleeuwen ontwikkelden de Bergse jaarmark ten zich tot ware trekpleisters voor kooplieden van heinde en verre. In tegenstelling tot veel andere jaarmarktplaatsen vond de handel niet op één plek in de stad plaats, maar eigenlijk door het gehele centrum heen. De jaarmarkten werden tweemaal per jaar gehou den en wel even na Pasen (Paas- markt) en in november (Koude- markt). Een precieze ontstaansda tum kunnen we niet geven, maar laten we de eerste helft van de veertiende eeuw hiervoor maar aanhouden. De laatste jaarmarkt vond plaats in 1910. De voornaamste plaatsen van han del zijn de Grote Markt, met in het zuidoosten de Lakenhal, en de aangrenzende straten, de Huiden markt (het tegenwoordige Sint- Catharinaplein) en wat later de Korenmarkt en de Nieuwmarkt. Daarnaast werd er gebruik ge maakt van stedelijke hallen en particuliere woningen die de kooplieden gehuurd of gekocht hadden. Er werd zelfs op het kerk hof ten zuiden van de Sint-Gertru- diskerk gehandeld.' Omdat de Lakenhal niet groot ge noeg was om aan alle lakenkoop- lieden plaats te bieden regelde het stadsbestuur door middel van voorschriften de toewijzing van standplaatsen in de aangrenzende straten, zoals de Hoogstraat. Na 1430 wees het stadsbestuur de kra men toe volgens product en her komst van de kooplieden. Koop lieden uit dezelfde plaats van her komst die hetzelfde product ver handelden werden bij elkaar gezet in een straat of op een van de plei nen. Zo stonden de lakenkooplie- den van Dordrecht, Leiden, Gouda en Delft in de Hoogstraat, om de hoek van de Lakenhal. Wanneer er ergens plaatsgebrek ontstond, dan werd er weer een ordonnantie uitgevaardigd waar mee de plaatsverdeling werd her zien. Zo werd de Huidenmarkt te gen het eind van de vijftiende eeuw verplaatst naar de Koren markt. Daar werd al wekelijks in koren gehandeld. Bij de toewijzing van standplaatsen kregen de Ber- genaren voorrang. Antwerpse en Bergse bontwerkers stonden zowel tijdens de Antwerpse als de Bergse jaarmarkten tot 1468 naast elkaar. Beide steden stelden hun handels lieden op één lijn met elkaar. Dit stoelde op het oude gebruik van wederkerigheid.2 Op 31 december 1474 besloten heer en stadsbestuur om het be heer over de marktkramen, het heffen van het staan- en plaatsgeld en de winsten daarvan over te dra gen aan het bestuur van het Onze Lieve Vrouwegilde.3 Zij gebruikten de inkomsten om bescherming en proviandering van marktkooplie den te bekostigen. Zo werden de marktkramen 's nachts bewaakt. De rest van de opbrengst werd ge bruikt ten behoeve van het onder houd van de kapel van Onze Lieve Vrouwe in de Sint-Gertrudiskerk en voor de diensten die hierin werden gehouden. De kooplieden uit 's-Hertogenbosch waren in de meerderheid qua bezetting van marktkramen, ofschoon de koop lieden uit Antwerpen meer voor huizen huurden van particulieren. De lakenmarkt in 's-Hertogenbosch (detail). Anoniem schilderij uit ca. 1500. Noordbrabants Museum, s'-Hertogenbosch.

De Waterschans | 2005 | | pagina 3