HU. ii u BSS De Waterschans nr. 2-2005 De Waterschans nr. 2-2005 illllllgjp< boekje "merkwaardig". Een van de redenen is datje je terecht mag af vragen hoe deze prijzende woor den over Bergen op Zoom en haar verleden zullen zijn overgekomen bij degenen voor wie het was be stemd, namelijk bij de gewone Duitse soldaten. De Duitse soldaten zijn in Bergen op Zoom van het begin af aan niet erg welkom geweest. De laffe overval op 10 mei 1940 had in onze stad met zijn vele be roepsofficieren en onderofficieren veel kwaad bloed gezet, mede om dat meerdere van de in onze stad woonachtige militairen in de Mei dagen waren gesneuveld. Natuurlijk heeft de schrijver als Hoofdofficier van Gezondheid veel minder gemerkt van de anti- Duitse houding van de Bergena- ren dan de gewone soldaat, die praktisch iedere avond in de stad op zoek was naar vertier. Boven dien was hij door zijn functie ook nooit betrokken bij gevechtshan delingen. Wie zich echter wel bewust moet zijn geweest van de in het alge meen vijandige houding van de Bergenaren was de Ortscomman- datur, die deze publicatie ver zorgde. Voorts vraag ik mij af wat deze in stantie van die uitgebreide aan dacht voor "Merck toch hoe Sterck" moet hebben gedacht. Vooral het feit dat dit lied in no tenschrift is opgenomen moet toch als een aansporing worden gezien om het lied zelf vocaal en/of instrumentaal ten gehore te brengen. Wel, ik hoor de Duitse soldaten al uit volle borst de eerste regel van het derde couplet zingen: "Der von Oranien, der Held zog her bei". d.w.z. enigszins vrij vertaald "Daar kwam de held van Oranje aansnellen" (hiermee wordt prins Maurits bedoeld). Deze Duitse tekst is te meer op merkelijk omdat in de oorspron kelijke Nederlandse tekst het woord held helemaal niet voor komt. De kwestie wordt nog merkwaardi ger, wanneer men bedenkt dat over de gebeurtenissen op Ko ninginnedag 1940 (31 augustus) aan Seyss Inquart werd gerappor teerd dat kinderen en volwassenen met rode, witte, blauwe en oranje attributen duidelijk hun aanhan- freundlich" wordt gekwalificeerd. Mede omdat die anti-Duitse stem ming de gewone soldaat niet is ontgaan zou het aangeven van ver band tussen het vroegere en het huidige verzet de gewone soldaat wat beter op die anti-Duitse stem ming hebben voorbereid. Misschien is men van mening dat een dergelijk wandelgidsje met een beknopt overzicht van de ge schiedenis van de stad zich daar eigenlijk niet voor leende. Wel, de schrijver (of de Ortskom- mandantur?) zag, in met name het beknopte geschiedenis-overzicht, alle aanleiding om daaruit wijze lessen te laten trekken en verma ningen uit te delen. Vreemd genoeg waren deze lessen en vermaningen niet voor de Duitse soldaten bestemd, maar voor de Bergenaren en in feite voor alle Nederlanders. Want in het geschiedkundige overzicht komt telkens naar voren dat wij (Bergen op Zoom en dus ook Ne derland) reeds in het verleden vaak over lange perioden deel hebben uitgemaakt van "het Grote Duitse Rijk". Bovendien wordt be toogd dat in die perioden Bergen Op Zoom (en Nederland) grote bloei kende en dat telkens wan neer wij los raakten van "het Rijk", verval en armoede ons deel waren. Voorts werd er op gewezen dat in het verleden Engeland juist altijd onze vijand is geweest, belust om onze koloniën in te pikken. De Ruyter, Tromp en De With worden opgevoerd als zeehelden die tegen Engeland vochten. In dezelfde zin wordt echter gecon cludeerd dat Nederland steeds meer in de Engelse invloedssfeer terecht kwam, daarbij suggererend dat we dit welbewust toelieten. Dit alles blijkt dan de aanloop te zijn tot een wel zeer pertinente vervalsing van de geschiedenis. Er wordt namelijk beweerd dat, door dat we ons lot hadden verbonden met dat van Engeland, Hitier wel verplicht was om ons land te be zetten, zij het uiteraard zeer tegen zijn zin! Doch wie ook maar enigs zins op de hoogte is weet dat Ne derland voor Mei 1940 een zeer strikte neutraliteitspolitiek voerde, Vrouw De Haas en haar dienstmeid, door Albrecht Diirer 1620. wijze met de Geuzen geïdentifi ceerd. De bekendste hiervan was de groep onder aanvoering van Ber nard IJzerdraad uit Vlaardingen, die reeds op 15 mei 1940!! zijn eer ste "Geuzenbcricht" publiceerde, terwijl op 29 mei al nr. 5 ver scheen. Door onvoorzichtigheid (men moest nog veel leren) kon de groep in december 1940 worden opgerold. IJzerdraad en 14 van zijn medewerkers kregen de dood straf en samen met 3 deelnemers van de bekende Februaristaking (1941) in Amsterdam waren zij op 13 maart 1941 de eerste verzets helden, die op de Waalsdorper- vlakte bij Den Haag werden gefus illeerd. Zij waren ook degenen, die Jan Campert inspireerde tot dat prachtige gedicht over de achttien doden (15 3). Natuurlijk hadden de Duitse sol daten voor wie dit boekje was be stemd zelf geen of nauwelijks oog voor enige samenhang tussen het toenmalige verzet tegen de Span jaarden en de onvriendelijke hou ding van het gros van de bevolking tegen de bezetter. Het blijft niettemin merkwaardig dat de bezettende macht een bro chure uitgeeft, waarin het vorige verzet wordt geprezen en alle aan dacht krijgt, terwijl de bevolking van Bergen op Zoom reeds in een vroeg stadium als "deutsch un- juist in de hoop, zoals in de oor log 1914-1918, zich buiten de strijd te kunnen houden. Aangezien het, voor wie niet blind was, al enkele jaren duidelijk was van welke kant het gevaar voor een vijandelijke inval dreigde, was deze, mijns inziens, neutraliteits politiek niet alleen naïef, maar ook schadelijk, omdat in feite geen enkele concrete maatregel werd voorbereid voor het geval ons land zou worden bezet. Natuurlijk was in 1941 ons lot wel met Engeland verbonden, zoals dat ook gold voor de Polen, Denen, Noren en Belgen. Maar ja, de Duitse soldaat voor wie dit boekje tenslotte was bestemd, zal het toch wel als zoete koek - tegelijk met zo veel andere propaganda-leugens - hebben geslikt, dat de inval in Ne derland zeer gerechtvaardigd was. Het slot van het historisch over zicht van onze Bergse (en deels Nederlandse) geschiedenis is dus danig typerend, dat ik het hieron der volledig vertaald weergeef: "De riviermondingen van Rijn en Maas zijn, evenals onder Karei de Grote en Karei V weer onder con trole van het "Grote Duitse Rijk". Holland zal naar rechts moeten kijken als het zijn deel wil hebben De markt van bergen op Zoom 1870. kelijkheid aan het Oranjehuis de monstreerden. Daar werd aan toe gevoegd dat deze manifestatie, volgens meerdere waarnemers, ook als "englisch freundlich und deutsch unfreundlich" moest wor den beschouwd. De anti-Duitse gezindheid van de Bergenaren was na augustus 1940 bovendien alleen maar toegeno men. Het wordt nog vreemder als men het karakter van het lied "Merck toch hoe Sterck" bekijkt. Hoewel het is opgenomen in de bundel die "Valerius Gedenkklank" wordt genoemd, is het qua tekst en mu ziek van een geheel ander karakter dan de meeste andere liederen, die vooral een soort psalmen wa ren die op een gedragen manier werden gezongen. Bijvoorbeeld "Wilt heden nu treden voor God den Here" en "O Gij die daar des Hemels tenten spreidt". In een artikel in BN/De Stem van begin september jl. wordt in het kader van Open Monumentendag ook uitgebreid aandacht besteed aan "Merck toch hoe Sterck", om dat de eerste regel van dit lied als thema voor die dag gold. In dit ar tikel staat vermeld dat de muziek niet van Valerius is, doch vermoe delijk overgenomen van een En gels zeemanslied. Juist door zijn populaire melodie en zijn toen actuele tekst was het in feite een echt "geuzenlied". Ik vraag mij af of men zich dit al les bij de Duitse autoriteiten wel voldoende bewust is geweest, want inmiddels hadden meerdere ver zetsgroepen zich op een of andere De grote kerk.

De Waterschans | 2005 | | pagina 7