IgBpP De Waterschans nr. 3-2005 CT keerde hij enkele jaren later terag naar Bergen op Zoom en overleed daar in 1925. Zijn zoon Christ volgde hem op. Christ was een le vensgenieter, een liefhebber van kunst en cultuur, een man die meerdere talen sprak en graag rei zen maakte, vooral naar Zwitser land en Italië.. Op de fabriek zag men hem niet zo vaak, maar des ondanks bleven de zaken goed gaan. Christ werd rijk en kon zich in de 'roaring twenties' en daarna een vrolijke levensstijl permitteren. Hij had een bekwame bedrijfslei der en een dito boekhouder die de zaak goed op de rails hielden, al was de baas nog zo vaak afwe zig. In 1905 begon Alex Nerincx, een zoon van Edmond, aan de Zuid westsingel met een machinefa briek en constructiewerkplaats. Vier jaar later kwam er een ijzer gieterij bij. De oorlog van T4-T8 bezorgde het bedrijf veel klanten en bestellingen. Reeds in 1915 moest worden uitgezien naar meer ruimte. Omdat die aan de Zuid westsingel niet te vinden was, werd het hele bedrijf overgeplaatst naar de Havendijk. Daar volgde de ene uitbreiding na de andere en dat al- De ijzergieterij, metaalgieterij en machinefebariek van de firma Rogier, Nerincx en Richter, gestart in 1882. Wat ontbreekt is het opvallende kantoor van 1900. Deze foto dateert dus van vóór die tijd. Nu staat er alleen het kantoor nog. (Uit: Van HamIVanwesenbeeck: a.w. p. 38). een tweede meer moderne gieterij aan de Lindebaan. Die leverde naast complete kachels en haar den veel halffabrikaten aan me- taalfabrieken in Bergen op Zoom en elders. In 1913 was het aantal krachten op de fabriek gegroeid tot 170, voor die tijd een aanzien lijk aantal. De Eerste Wereldoorlog maakte het exporteren nagenoeg onmoge lijk. De regering voerde in die ja ren een politiek van straf geleide economie. Het was een Assel- bergs, in dit geval Johannes RJ. die in de oorlogsjaren de nood zaak van samenwerking inzag en de oprichting van de COVNIJ (Coöperatieve Vereniging van Ne derlandse Ijzergieterijen) krachtig stimuleerde. Ook de firma Rogier, Nerincx, Richter deed al rond 1900 goede zaken. Onder de vennoten ont stonden er evenwel spanningen. Na het overlijden van Edmond Nerincx (1890) en Christiaan Ro gier (1892) maakten na enkele ja ren de broers Ernest en Charles Rogier samen met Friedrich Rich ter, de directeur, de dienst uit. Na een jarenlange, onverkwikkelijke ruzie en vele processen kwam Charles Rogier als overwinnaar uit dit driemanschap te voorschijn. Vanaf 1915 leidde hij alleen het bedrijf. Het ging hem voor de wind, ook financieel. Toen de be lasting na de oorlog hoge bedra gen wegens gemaakte oorlogswin sten van hem eiste, verhuisde hij naar Antwerpen. Ernstig ziek De Waterschans nr. 3-2005 les onder de naam 'N.V. Machine fabriek, Ijzergieterij en Construc tiewerkplaats Holland vh Alex Ne rincx', kortweg 'De Holland'. In 1928 nam de machinefabriek van de Gebroeders Stork uit Hengelo De Holland over. Dit bedrijf was eveneens voortgekomen uit een smederij. Het groeide later uit tot een concern. De eerste wereldcrisis (1929-1939) trof ook Bergen op Zoom. Minder bestellingen en opdrachten druk ten de prijzen met als gevolg dat de winstcijfers en investeringen daalden en veel bedrijven ofwel geheel stopten of minstens toch personeel moesten ontslaan. Het aantal werklozen groeide met de dag. Men zag het aan de lange rij In de eerste helft van de twintigste eeuw was het in dit gedeelte van de haven nog een drukke bedoening. Thans is het een plein waar de wekelijkse markt wordt gehouden. Op de achtergrond het Spuihuis. In de haven schepen voor de beurtvaart, vrachtschepen, bietenschepen en vissersschuiten. (Uit: Regionaal Historisch Centrum Bergen op Zoom; afgekort RHCB). Een blik op de ingang van de oude haven bij eb omstreeks 1900. In het midden de rokende schoorsteen van de suikerfabriek van Van der Linden Co. In 1914 werd de Potasrajfmaderij van de spiritusfabriek losgemaakt en ondergebracht in dit complex. (RHCB). steuntrekkers die elke dag moes ten gaan stempelen om in aan merking te komen voor een uitke ring, telkens weer op een ander tijdstip. Zo hoopte men fraude te voorkomen. Deze tijd van deflatie (tijd waarin het geld meer waard wordt) duurde tot het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog in 1939, al trad er een lichte verbete ring in na het devalueren van de gulden in 1936. Omdat de regering zo worstelde met het spook van de werkloosheid, begonnen heel wat lieden te twijfelen aan de demo cratie. Ze wezen dan naar Duits land, waar de dictatuur van Hitier in korte tijd iedereen werk be zorgde. Ook in Nederland ont stonden er politieke partijen die voor de dictatuur waren. De groot ste daarvan werd de NSB, de Na tionaal Socialistische Beweging, met Anton Mussert als leider. In Noord-Brabant deed Arnold Meyer met zijn Zwart Front meer van zich spreken. Voor hem was de Italiaanse dictator Mussolini met zijn Fascisten het ideaal. 8. De ondergang van de Bergse suikerindustrie Rond 1900 stonden de suikerfa brieken er niet zo best voor. Er werd te veel suiker gefabriceerd en doordat de naburige landen hun eigen productie met hoge invoer rechten beschennden en hun ex port met premies bevorderden, terwijl Nederland vasthield aan het liberale ideaal van vrijhandel, werd de Nederlandse suiker te duur. Daar kwam nog bij dat de boeren zo ontevreden waren over de prijs die ze voor hun suikerbie ten kregen, dat ze zelf fabrieken op coöperatieve basis gingen op richten met als gevolg dat er te weinig bieten voor de oudere, par ticuliere fabrieken overbleven. Die zagen zich genoodzaakt om hun bieten voor een deel van verre te halen, met name uit Duitsland. Gelukkig bezorgde de in 1899 op gerichte spiritusfabriek van Bergen op Zoom, de ZNMSF (thans Ne- dalco) hun extra inkomsten, om dat ze daar hun melasse tegen een goede prijs aan kwijt konden. Toch redden de Bergse suikerfabrieken het op den duur niet. De eerste die haar poorten sloot was De Twaalf Apostelen (1902). Dat de fabriek niet aan de haven lag, bleek een groot nadeel. Trein en tram konden dat niet voldoende goedmaken. Reeds in 1902 stopte de fabriek. De 'Firma Van der Linden en Co', opgericht in 1870, hield het langer vol. Die fabriek stond aan de Smidsvest, dicht bij het Groot Ar senaal en aan de haven. Na 1900 Ingang haven

De Waterschans | 2005 | | pagina 10