WWW l HEt NlEUpE P!Er[K Cf De Waterschans nr. 3-2005 De W/ U J1 nam daardoor af. Lag het in 1920 gemiddeld op iets meer dan vijf li ter per Nederlander, in 1928 was dat geen twee liter meer. De drankbestrijding, o.a. Sobriëtas, timmerde flink aan de weg. De Verenigde Staten van Amerika en Zweden werden zelfs helemaal drooggelegd. Eerstgenoemd land betaalde daar een zware tol aan, want de gangsters beleefden met hun clandestiene stokerijen gou den jaren. Compensatie vonden de alcoholfabrieken doordat men hun product ook ging gebruiken voor autoradiatoren, kooktoestel- len en als motorbrandstof. Vooral het laatste trok de aandacht door de snelle groei van het aantal au to's. In 1919 reden er in Nederland 6.000, in 1925 reeds 35.000. In 1923 nam de ZNSF een distil leerderij over. Ondanks de afne mende alcoholconsumptie groeide in die jaren de vraag naar melassealcohol en moest de ZNSF haar capaciteit opvoeren met maar liefst veertig procent. Op 24 oktober 1929, 'black Thurs day', brak de wereldcrisis uit. Het duurde even voordat Nederland het goed merkte, maar twee jaar later sloeg de malaise ook hier hard toe. Meer dan 17 van de beroepsbevolking zat zonder werk. Ook de ZNSF zette minder af, maar wist toch de productie rede lijk op peil te houden. Na de de valuatie van de gulden in 1936 trad er zelfs een lichte verbetering op. In de Tweede Wereldoorlog nam de overheid net als in de Eerste Wereldoorlog de leiding over de economie in eigen hand. Die over heid bestond na 14 mei 1940 vooral uit Duitsers en dat maakte wel enig verschil. De bezetters hadden heel andere belangen op het oog dan de Nederlandse rege ring. De alcoholbereiding daalde snel en in september 1944 viel de fabriek zelfs helemaal stil. De voorraden verdwenen naar het oosten, maar de fabriek kwam vrij wel onbeschadigd uit de strijd. In maart 1945 draaiden de machines weer. In 1946 nam de heer dr. M.P.J.M.Jansen (1946-1971) als di recteur de plaats in van A.G.J. de Vries en met hem brak er voor de ZNSF weer een nieuw tijdperk Literatuurlijst bij de GESCHIEDENIS VAN BERGEN OP ZOOM XXV deel 1 Als aanvulling bij de litaratuuropgave na hoofdstuk XXIV noem ik nog de volgende geraadpleegde boeken en artikelen: Over de infrastructuur Marius Broos: Het Stationsgebouw van Bergen op Zoom 1863-1970, in De Waterschans 2000, nr. 4, p. 177-181. Over de crisis: Jan Beishuizen en Evert Werkman: De magere jaren. Nederland in de crisistijd 1929-1939. Alphen aan den Rijn 1980. Over de Belgische vluchtelingen van 1914: G.G.A. Daalmans: Een Bel gisch dorp in een Brabantse stad. Het leven van de Belgische vluchtelin gen in de vluchtoorden van Bergen op Zoom 1914-1919. Bergen op Zoom 1999. Over de ZNMSF: Bram Bouwens: Alcohol in beweging. Nedalco hon derdjaar. Den Haag 1999. 1 1 6 WARD WARMOESKERKEN Joris Op de Parade achter de Sint-Gertrudiskerk wordt op dit moment hard gewerkt aan een groot bouwpro ject: het Paradeplan. Exact vijf eeuwen geleden werd op diezelfde plek misschien wel harder gewerkt nog groter bouwproject: het aan een misschien Nieuwe Werck, O 1 1 7 A.G.J. de Vries, tweede directeur van de ZNMSF, 1921-1946. Hij leidde het bedrijf'in de goede jaren 1921-1929, maar ook tijdens de crisis en de oorlogsjaren 1929-1946. (Uit: Bram Bouwens, a.w. p. 50). -2005 I) Bergen op Zoom, 17 september 1525 Gegroet loannis, Toen ik gisteren laat in de aVond langs het stadhuis liep, zag ik dat er een nieuwe aankondiging aangeplakt Was. Door het schaarse licht Pan mijn lantaarn kon ik nauwelijks lezen Wat er met de schone letters geschreven Was. Maar na een tijdje begreep ik Wat er stond: oVer twee Weken Vindt er Weer een loterij plaats op de Grote Markt. Volgens mij ten bate Van het Nieuwe Werck. De prijzen die erbij getekend Waren liegen er niet om! Eigenlijk heb ik geen rooie rotcent om mee te doen met die loterij, maar mij houden ze niet tegen. Ik haat het geld Wet ergens Vandaan! Je gaat toch zeker We! meel At Was het alleen maar om te gaan kijken op de Grote Markt naar alle opwinding en drukte. Weet je nog dat We er de Vorige keer naar toe gingen, ik geloof een jaar of zeven geleden. Als tWee schooiertjes Van nog geen elf jaar stonden jij en ik Vooraan om te kijken naar at het blinkende zilver op het schavot midden op de Markt. En Wat een gejuich en gejoel om ons heen. ledereen schreeuwde door elkaar! Ik zie nu al uit naar die loterij. Ik durf Wel een gokje te Wagen! Jij toch ook Wet, loannis? Ga in ieder geVal maar eens snel kijken naar de prijzen op de aankondiging: die zijn een gokje meer dan Waard! Alle goeds en goede gezondheid Voor jou en je moeder. 500 jhrr geleeen; Het Nieuwe Werck is de uitbrei ding van de Sint-Gertrudiskerk in de zestiende eeuw, Maar voor dat begonnen kon worden met het nieuwe werk, moest het oude werk natuurlijk voltooid zijn. Daarom eerst een korte bouwge schiedenis van de Sint-Gertrudi- kerk tot de zestiende eeuw. Figuur 1: vermoedelijke plattegrond van de kerk in de 14e eeuw. Getekend door Ward Warmoeskerken naar een schets uit Bergen op Zoom, een stad als een huis. Het oudste nog bestaande ge deelte van de kerk is de toren, de Peperbus, die gebouwd is rond 1370. Tegen de toren stond ver moedelijk een laag kerkgebouw bestaande uit een middenschip met twee zijbeuken, een dwars- schip en een koor figuur Voor dat deze kerk gebouwd werd stond er op deze plaats waar schijnlijk een ander, kleiner kerkje. Aan het begin van de vijftiende eeuw wordt de kerk uitgebreid met schipkapellen. De zijbeuken worden doorgetrokken in de rich ting van de Grote Markt, waar door de toren als het ware inge bouwd wordt figuur 2). Si. ir

De Waterschans | 2005 | | pagina 12