A I III! II I I I I .1 I I I Ho 1 _nn_ _nn_ -uir- 119 WHrEtHHL In 1442 wordt de Sint-Gertrudis- kerk door de paus verheven tot kapittelkerk. Een kapittel is een groep van geestelijken, die da gelijks in het koor gebeden moesten zingen, Door de komst van deze geestelijken is een uit breiding van de kerk nodig. Dat komt heer Jan II van Glymes 'Metten Lippen' goed uit: hij wilde de kerk verfraaien en uit breiden, mede omdat de heren van Bergen op Zoom er een ei gen bidplaats en grafkelder had den. Het ontwerp voor de uitbrei ding wordt in 1443 geleverd door Evert Spoorwater uit Antwerpen. Een jaar later breekt een grote stadsbrand uit. Het kerkgebouw liep grote schade op en moest herbouwd worden. Dit gebeurt onder leiding van 'der kercken wercmeester' Spoorwater, die de kerk herbouwt volgens de oude plattegrond: een driebeukig mid denschip met schipkapellen en een dwarsschip. Het koor wordt uitgebreid met een kooromgang en kapellen figuur 3). In 1470 is het werk voltooid en wordt de kerk ingewijd door de bisschop van Luik. Het oude werk is klaar, dus kan begonnen worden aan het Nieuwe Werck. De kerk van Spoorwater bleek namelijk al snel te klein te zijn, Tijdens kerkelijke feesten en tijdens de drukbe zochte jaarmarkten van Bergen op Zoom, die een aantal weken duurden en waarbij de kerk een centrale plaats innam, zat het gebouw bomvol. De heren van Bergen op Zoom, het stadsbe- O O o O o o o O Figuur 2: uitbreiding van de kerk aan het begin van de 15e eeuw. Getekend door Ward War- moeskerken naar een schets uit Bergen op Zoom, een stad als een huis. stuur en het kapittel wilden daarom de kerk uitbreiden. In 1489 wordt aan Anthonis Kelder mans, de opvolger van de inmid dels overleden Spoorwater, op dracht gegeven een ontwerp te maken voor een nieuw gebouw: het Nieuwe Werck. De kerk moest volgens het ont werp van Keldermans uitgebreid worden naar het oosten, Achter het bestaande koor zou een tweede, groter dwarsschip ver schijnen met twee zijbeuken. Achter dit enorme dwarsschip moest een tweede koor komen met een kooromgang. Op die manier ontstond als grondplan een nieuw en groter Latijns kruis figuur 4). Het bestaande mid denschip zou eveneens onder handen genomen worden: de zijbeuken en schipkapellen had den niet de juiste verhoudingen. -\ojU"U~ Figuur 3: herbouw van de kerk tussen 1444 en 1470 door Evert Spoorwater. Getekend door Ward Warmoeskerken naar schetsen uit Bergen op Zoom, een stad als een huis. In 1505, dit jaar precies 500 jaar geleden, begint de uitvoering van het ontwerp van Kelder mans, Dit blijkt uit de kerkreke ning van dat jaar, waarin metsel en timmerwerkzaamheden ver meld worden. De bouw is begon nen. Tussen 1505 en 1526 wordt het driebeukige dwarsschip ge bouwd en tussen 1539 en 1563 een Sacramentskapel, die te vens dienst zal doen als grafka pel voor de markiezen van Ber gen op Zoom. Deze gehele pe riode wordt er ook gewerkt aan het grote koor en de koorom gang. In de oude kooromgang moesten enkele kapellen wor den afgebroken, omdat het nieuwe dwarsschip deels door die kooromgang loopt. Tijdens de bouwwerkzaamheden gaan de erediensten in de kerk ge woon door. De bouw van het Nieuwe Werck komt meerdere malen stil te lig gen door geldgebrek. Alle po gingen om aan geld te komen liepen uit op niets. Uiteindelijk moesten de werkzaamheden in 1563 definitief gestaakt worden, De Sacramentskapel van de Markiezen is af, maar de rest van het Nieuwe Werck rijst onvoltooid boven de veelal houten huisjes van de stad uit. De hoge goti sche muren van het koor en het driebeukige dwarsschip zijn voor zien van een spits puntdak. De gevels aan de kopse kanten van het dwarsschip hadden hoge vensters met daaronder een be- Afbeelding B: een schets van het zijaan zicht van de Sint-Gertrudiskerk in de hui dige situatie. Getekend door Ward War moeskerken. PJRrEiHHL Afbeelding A: poging tot reconstructie van de Sint-Gertrudiskerk waarbij het Nieuwe Werck bewaard zou zijn gebleven. Gete kend door Ward Warmoeskerken. De laatste jaren van de zeven tiende eeuw vormen het defini tieve einde van het Nieuwe Werck. In 1698 wordt het restant van muren en pilaren verkocht aan de Raad van State ten be hoeve van de nieuwe vesting werken van Menno van Coe- hoorn. Van 1699 tot 1700 wordt het bouwwerk tot de grond toe gesloopt. Achter de Sint-Gertru diskerk ontond op die manier een open plein, dat lange tijd dienst deed als paradeplaats voor het garnizoen en daarom de naam Parade kreeg. Momen teel wordt op die plek opnieuw hard gewerkt aan een groot bouwproject, Na de beeldenstorm in 1580, waarbij veel vernield werd, kwam de Sint Gertrudiskerk in handen van de hervormden. De katholieken moesten uitwijken naar andere kerken en kapellen in de stad. De hervormden ge bruikten voor hun eredienst al leen de oude kerk. Het Nieuwe Werck bleef ongebruikt achter en werd in de loop van de ze ventiende eeuw beetje bij beetje afgebroken: stenen wer den er uit gesloopt om gebruikt Afbeelding C: een blik op de Huijbergsestraat met op de achtergrond duidelijk zichtbaar de ruïnes van het Nieuwe Werck. Tekening in kleur door Bernardus Klotz, 1671. Collectie His torisch Centrum Het Markiezenhof (HCM). Figuur 4: geplande uitbreiding van de kerk met het Nieuwe Werck van Keldermans in de 16e eeuw. De aanbouw stond niet haaks op de kerk van Spoorwater, vandaar de wat vreemde schuine lijnen. Getekend door Ward Warmoeskerken naar een schets uit Bergen op Zoom, een stad als een huis. scheiden ingang, Op de hoek van de gevel aan de kant van de Kerkstraat stond een flinke traptoren. Het geheel moet er in drukwekkend hebben uitgezien. Het dak van het oude kerkge bouw reikte al tot de balustrade van de toren; het dak van het Nieuwe Werck kwam daar nog enkele meters bovenuit! Om een idee te krijgen van de kolossale indruk die het Nieuwe Werck vandaag de dag op ons zou ma ken in vergelijking tot het huidige kerkgebouw zijn beide situaties geschetst afbeelding A en B). te worden bij het herstellen van de oude kerk en bij de bouw van nieuwe stadspoorten. In 1607 be sluit men het dak van het Nieuwe Werck te halen waardoor de hoge muren een indrukwek kende ruïne vormden, hoog bo ven de stad afbeelding C),

De Waterschans | 2005 | | pagina 13