uit Bergen op Zoom De Waterschans nr. 3-2005 A.M. Bosters Meer weten over het Nieuwe Werck? Raadpleeg dan de volgende literatuur Peeters, G, "Het Nieuwe Werk als het bijna mogelijke", in: Bergen op Zoom gebouwd en beschouwd, (p. 15 7-16 9). Alphen a/d Rijn 1987. Van Ham, WA. en Vanwesen- beeck, C, Gids voor oud Bergen op Zoom. Antwerpen/Haarlem 1983. Van Mosselveld, J.H. (eindred.), Keldermans: een architectonisch netwerk in de Nederlanden. 's-Gravenhage 1987. Slootmans, K., Bergen op Zoom, een stad als een huis. Roosendaal 1967. Heb je vragen of opmerkingen? Stuur je reacties naar: RjerixHR L P/a Potterstraat 38 4611 NK Bergen op Zoom 1 22 heid, gehoorzaamheid en onge huwde staat in een bepaalde vorm van gemeenschapsleven op een be gijnhof. Zij kenden niet, zoals de kloostergemeenschappen, de ge- Over het algemeen bestaat de in duik dat Bergen op Zoom vroeger een oud vestingstadje was waarin de dagelijkse gang van zaken vooral werd bepaald door de soldaten en legeronderdelen die de stad aande den en kooplieden die er hun waar aanboden. Begijnen zijn in dit algemene beeld maar moeilijk te plaatsen. Begijnen zijn meestal afkomstig van het West-Brabantse platteland waarbij wij moeten denken aan de regio's rond Wouw, Roosendaal en Zun- dert. Bergen op Zoom was na 1622 in belangrijke mate gecalviniseerd waarbij de katholieke families die nog in de stad waren wel werden geduld, maar weinig te zeggen had den. Wij richten ons in dit bestek niet op de begijnen en het begijnhof dat Bergen op Zoom zelf heeft ge had tot het in 1580 verdween. Ook is het niet de bedoeling in te gaan op de spiritualiteit, het ontstaan en de levenswijze van de begijnen. Daarover is al veel literatuur ver schenen. Kort samengevat kan wor den gesteld, dat begijnen onge huwde vrouwen waren die kozen voor een geestelijk leven in sober- 123 pflRCTRHL de samenvoeging van de kerk van Spoorwater en het Nieuwe Werck. In de hoek links naast de schouw is een vreemde con structie zichtbaar: een glas-in- loodraam is voor de helft verd wenen en heeft plaats gemaakt voor een steunbeer van het nieuwe dwarsschip. "Hier zie je goed hoe Keldermans met zijn Nieuwe Werck de kerk van Spoorwater binnenkomt!", zoals een koster het mooi verwoordde. Figuur 5: huidige plattegrond van de kerk, met in dikke zwarte lijnen aangegeven welke mu ren onderdeel waren van het Nieuwe Werck Getekend door Ward Warmoeskerken naar een schets uit Bergen op Zoom, een stad als een huis. Helaas kun je als gewone kerk ganger niet zomaar een blik wer pen in de sacristie, dus zul je met een foto genoegen moeten ne men afbeelding E). De rest van de restanten van het Nieuwe Werck is gelukkig wel voor het publiek toegankelijk, dus: ga eens kijken! Iers; de enorme zuilen van de nieuwe viering zijn ook hier dui delijk zichtbaar. De vreemde overgangen in de verschillende lijnen en ribben zijn een overblijf sel van het samenvoegen van het nieuwe dwarsschip van Kel dermans met de bestaande kooromgang van Spoorwater. Het is zeker de moeite waard om hier eens op je gemak rond te kij ken en te bedenken hoe een en ander ooit in elkaar gezeten heeft. En er valt steeds weer iets nieuws te ontdekken. Heb je de twee gezichtjes bijvoorbeeld al wel eens gezien? Goed zoeken! In de sacristie van de kerk is een mooi voorbeeld te vinden van Afbeelding E: een hoek in de sacristie waar Keldermans met zijn Nieuwe Werck de kerk van Spoorwater binnenkomt. Foto: Kees Warmoeskerken, 2005. Begijnen Het begijnhof van Hoogstraten. Begijnwoningen op het begijnhof van Hoogstraten.

De Waterschans | 2005 | | pagina 15