De Waterschans nr. 3-2005 rige leeftijd in 1764 haar profes sie op het begijnhof van Breda. Dertien jaar later verliet zij het begijnhof.2 Haar doopdatum en de namen van haar ouders kon den niet getraceerd worden. 2. Margaretha Cornelia Brou wers, gedoopt op 17 augustus 1660 te Bergen op Zoom, en 3. Cornelia Brouwers, gedoopt op 22 januari 1663 te Bergen op Zoom. Zij waren beiden doch ters van Egidius/Gillis Brouwers en van Catharina Moermans. Zij werden als begijn te Mechelen geprofest. Hun vader Gilles Brouwers was lid van de magistraat van Bergen op Zoom en ging van de gere formeerde religie over naar de katholieke kerk.3 Hun broer Guilielmus Brouwers werd later Wilhelmiet te Huij- bergen, waar hij op 29 januari 1725 overleed. Op 15 mei 1699 Begijnenhuizen op het begijnhof van Turnhout. lofte van armoede. Veel begijnen hadden vaak vanuit hun familiever band bezit in de vorm van lande rijen en renten uit kapitaal. Dit was een voorwaarde om toegelaten te worden tot het begijnhof omdat een begijn werd geacht zelfstandig in haar eigen levensonderhoud te kunnen voorzien. Charles de Mooij vermeldt in zijn standaardwerk over de geloofsbele ving in Bergen op Zoom, dat over vrouwen die voor een leven als kloosterzuster of als begijn kozen, weinig bekend is.' Hij noemt dan de namen van slechts vier begijnen uit Bergen op Zoom. Voornoemd gegeven zou dus het beeld kunnen bevestigen dat uit Bergen op Zoom slechts weinig begijnen zijn voortgekomen. Niets is echter minder waar. Kij kend naar de herkomst van begij nen uit de zeventiende, achttiende en negentiende eeuw kan worden gesteld, dat uit Bergen op Zoom een aanzienlijk aantal begijnen voortkwam. Genealogisch en ver der onderzoek bracht inmiddels de namen van 25 begijnen uit Bergen op Zoom naar voren. Wij laten hen in het navolgende de revue passeren met daarbij, voor zover mogelijk, nadere gegevens over hun ouders en familie. Deze Bergse begijnen waren: 1. Johanna Braat, geboortig van Bergen op Zoom, deed op 25 ja- De kerk op het begijnhof van Breda. 1 2 4 De Waterschans nr. 3-2005 Marmeren gedenkstuk versierd met het beeld van den 11. Josephgebeiteld door Willem Kerricx. Monument de marbre omé d'une statue de St-Joseph sculptée par Guillaume Kerricx. D. O. M. Geiiachteuisse van DOROTHEA DIMMER dochter van den H.' GYSBRECHT DIMMER Bcggyntien van desen Hove oudt 46 iaeren sterft den 18 lan. 1670 en de Joufl.' ARNOLDINA DIMMER haere nielite dochter van WILHELMUS DIMMER oock Beggynten van desen Hove heeft dit gestelt anno 1711 sterft oudt synde 65 jaeren 5 Feb. 1715 synde Meestersse van desen Hove R. I. P. Antwerps begijnhof binnen in de stad.8 De begijnhofkerk van Antwerpen heeft een marmeren gedenkstuk voor Arnoldina Dimmer en haar nichtje Doro thea Dimmer9 Het familiewapen Dimmer is, in goud, een rode rechter-schuinbalk. Tot de goe deren van Arnoldina Dimmer behoorde de zogenaamde 'Bal makers Hoeve', gelegen aan de Wouwsestraatweg in de Buiten- poorterij.10 6. Antonia Ditvoorst, gedoopt op 27 december 1807 te Bergen op Zoom, was een dochter van Adrianus Ditvoorst en Petronilla Paulus. Zij werd op latere leeftijd op 29 oktober 1850 te Hoogstra ten als begijn geprofest. Haar va der was aanvankelijk bakker te Bergen op Zoom en later mole naar op de Sint-Antoniusmolen te Halsteren. 7. Catharina van Eek, geboren om streeks 1650, was een dochter van Pieter van Eek en Wilhel- mina van Page. Zij was begijn op het begijnhof van Turnhout en zal er rond 1670 zijn geprofest. Haar vader, Pieter van Eek, was wijntavernier en handelaar. 8. Adriana Cornelia van Eeckelen. geboren op 27 februari 1840 te Bergen op Zoom, overleed op 21 febiuari 1875 te Hoogstraten. 9. Maria van Eeckelen, geboren op 9 mei 1819 te Bergen op Zoom, had Jasper van Lanschot een procuratie namens juffrouw Margaretha en Cornelia Brou wers, begijnen te Mechelen, toen hij aan Comelis Dirkse En gelen, tavemier in de herberg 'de Prins' onder de Buitenpoorterij, een huis met schuur en stal ge naamd 'het Hol' met twaalf ge meten zaai- en weilanden gele gen op de Bal, verkocht.4 4. Catharina van der Creecke, ge boren rond 1625 te Bergen op Zoom en overleden vóór 1695, was een dochter van de lakenko- per Jan van der Creke en Ma- thijsa Willibrords Bosschaerts.5 5. Arnoldina Dimmer, gedoopt op 4 maart 1650 te Halsteren, overleden op 5 februari 1713 te Antwerpen. Zij was een dochter van Willem Dimmer en Elisa- betha Schalk. Willem Dimmer was advocaat voor het Hof van Holland en Raad van de prins van Oranje. Samen met Jacob Veth was hij in de tweede helft van de zeventiende eeuw eige naar van het landgoed Dassen berg, gelegen op de grens van Steenbergen en Halsteren. Advo caat Dimmer was een der eerste leden van de katholieke kerken raad van Bergen op Zoom.6 Door de gerefonneerde kerken raad van Bergen op Zoom werd Willem Dimmer, die een lei dende rol binnen de katholieke gemeenschap te Bergen op Zoom speelde, als aanstichter aangewezen van de verstoring van vrede en eenheid onder de burgerij tengevolge van de ach terstelling van de katholieken. Men eiste zelfs zijn ontslag als raadsheer van de prins van Oranje7 Arnoldina Dimmer werd begijn op het begijnhof van Antwerpen. In het jaar 1711 was zij grootmeesteres van het 1 25 HeC einde van ailen is de dooden het leven der inenschen gaat voorbij als eene schuduwe. Job. XIV. Ps. 143. BID VOOR DE ZIEL VAN ZALIGER JUFVROUW Tl V It I I VA ill E K K. K L, E ill BEGGLÏNTJE geboren te Berg cn-op-Zoom den 9 Mei 1819 geprofest op net Beggijnhof te Hoogst raten den -25 September 1866 aldaar godvruchtig overleden den o' Maart 1900 De dagen van ons leven bereiken gewoonlijk maar zeventig jaren milieu do sterkste tachtig Jaren leven. Dot overige is niets moer iLtu kwelling eri pijn. Ds. l.XXXIX. V. tOen li. lil hare jeugd was zij op hare Roede voor de stukken tier wereld, zij zegde kloekiimedig vaarwel aan de ver in..ken. Door do onschuld h.iars levens, de. eenvoudig heid haar-s gedrags en de zuiverheid haars harten, ver damde zij «-ene der geliefde bruiden van J.esus-Chnstus te worden. Zij volhardde tot op lift einde haars levens in hei vervullen der plichten van hunnen staat. H. Anna van Jesus. Doch de oordcelcn van fï<>d zijn ondoorgrondelijk. Daarom, beminde bloedverwanten en Medezusters, bidt voor haar en vergeet haar niet in uwe gebeden. H. Ambrosius. 0.-L.-Vrouw van 't Heilig lïyrt, bid Voor ons. I0ü dagen aflaat. Z.K-t Hart van Jesus, geef dat ik U altijd meer en meer beinmne. 3UQ dagen aflaat. II. Jozef, vriend van t Heilig Han, bid voor ons. JOU dagen aflaat. I. t. R. Hoogstraten. Drukk. L. Van Hoof-Roelans.

De Waterschans | 2005 | | pagina 16