De Waterschans nr. 3-2005 over vermoedelijke onregelmatig heden gepleegd door de secretaris. De Leeuw komt dan gelijk met meer dan tien voorbeelden van mogelijke fraude van de secretaris en stelt B. en W. als toezichthou ders naar aanleiding daarvan een aantal vragen. Voorts heeft secreta ris Van Hoek vooral arbeiders be nadeeld door teveel leges te vra gen en te weinig uit te betalen. De raad besluit op voorstel van De Leeuw met één stem tegen een raadscommissie ad hoc in te stel len om te onderzoeken of de klachten gegrond zijn. De raadsle den De Leeuw en Akkermans ver klaren zich meteen bereid om zit ting in deze commissie te nemen. Verder besluit de raad dan, dat een deskundige de raadscommis sie zal bijstaan en dat B. en W. die deskundige zullen benoemen op voorstel van de juist voorgestelde raadscommissie. Het voorstel van De Leeuw om de secretaris tijdens het onderzoek te schorsen, krijgt geen steun. Enige dagen later ver klaren ook wethouder Jonkers en raadslid de landbouwer M. Gelten zich bereid om zitting in bedoelde commissie te nemen. Tegen de wethouder maakt de Commissie bezwaar, omdat hij toezicht had moeten houden op de secretaris. Jonkers trekt zich dan ook terug. Ook Gelten, aanvankelijk mede stander van de secretaris, doet dat.17 Dit laatste is jammer, want dat zal later het verwijt opleveren, dat er geen voorstanders van de secreta ris in de Commissie zaten. In juli stelt de raad de voorgestelde Commissie van Onderzoek in. De Leeuw is voorzitter en Akkermans lid. Zij zullen nog aanvulling krij gen van een deskundige. In augus tus benoemen burgemeester en wethouders dr. mr. A. Buriks. Hij is deskundig in gemeenterecht, komt uit Den Haag en is directeur van het Instituut Buriks, dat onder an dere opleidt voor staatsinrichting M.O. Zijn assistent wordt de Hal- stenaar M. A. Hellemons, leraar aan het instituut Buriks. Geleidelijke opsplitsing in twee partijen Vanaf het begin heeft Jan Jaspers als vertegenwoordiger van de ge dupeerden - bijna allemaal arbei ders - De Leeuw en Akkermans in de secretariskwestie gesteund. De aanvankelijke meerderheid van voorstanders van secretaris Van Hoek in de gemeenteraad brokkelt in de loop van 1926 steeds meer af onder druk van de niet te ontken nen feiten die bekend worden. Al leen landbouwer Jan Verduit en het in oktober nieuw aangetreden raadslid schoenmaker C. Moer beek blijven de secretaris onvoor waardelijk trouw. Begin 1927 val len ook de wethouders Jonkers en Testers de secretaris af. Ook de burgemeester kan zijn vertrouwe ling niet meer openlijk steunen. Buiten de raad kan de secretaris onvoorwaardelijk blijven steunen op zijn vriend Guillaume de Leeuw. Eind 1926 begin 1927 bestoken voor- en tegenstanders van de se cretaris elkaar met ingezonden brieven in de pers met name in De Zoom en de Avondster, veelal anoniem. Vooral de broers De Leeuw en de heer Hellemons we ren zich duchtig. Ook de secretaris zoekt de publiciteit in de Bergse dagbladen onder andere met zijn verweer in een open brief aan de Halsterse raad op 20 januari 1927. Daarin verklaart hij ook een eis tot schadevergoeding bij de recht bank van Breda in te dienen tegen de heren De Leeuw en Hellemons vanwege de inhoud van het blaadje 'Halsteren Vooruit'. Merk waardig genoeg blijft hij zich ver weren na het tekenen van zijn schuldbekentenis in de raadsver gadering van zaterdag 29 januari. Zijn motief is, dat hij gedwongen was te tekenen. Zelfs zijn Bergse advocaten, M. H. Hartog en A. Dri ven, pleiten in het dagblad De Avondster van 18 november 1926 in een open brief aan de raad te gen een mondelinge verdediging door de secretaris. Ze willen uitstel van de beslissing over de secretaris tot na zijn schriftelijk verweer. Zij proberen de kwestie terug te bren gen tot vetes tussen personen. Met name P. de Leeuw met zijn 'schendblaadje' Halsteren Vooruit zou een persoonlijke vijand van de secretaris zijn. De Rapporten Begin november 1926 zijn de twee voorlopige rapporten van de Com missie van onderzoek klaar. Het belangrijkste is hel deskundige rapport van Buriks. Ook De Leeuw en Akkermans komen met een rapportje, waarvoor Buriks geen verantwoording neemt.18 De twee rapporten worden dan in B. en W. en in een geheime zitting van de gemeenteraad besproken. De ge meenteraadsleden kunnen er wei nig tegenin brengen. Ze zijn vooral bezig met de te volgen procedure. Buriks wil namelijk zijn definitieve rapport alleen behandelen in een geheime zitting van de gemeente raad, omdat hij dan vrijuit kan spreken. Hij is namelijk niet on schendbaar net als de gemeente raadsleden en kan ter verantwoor ding voor de rechter geroepen worden. Alleen de vastgestelde fei ten wil hij openbaar maken. Daar wil hij dan best de volle verant woording voor dragen. De secreta ris blijft in functie tot acht oktober. Dan blijken er namelijk belang rijke bewijsstukken voor het on derzoek verdwenen te zijn. Hij krijgt eerst acht dagen ziekteverlof, later verlengd met een maand. Tenslotte wordt hij als secretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand geschorst tot 31 januari 1927. Hij en zijn zoon mogen vanaf acht oktober niet meer op de secretarie komen. Zijn zoon werkt namelijk als volontair op de secretarie. Het definitieve rapport kan Buriks nog niet schrijven, omdat de se cretaris zich op advies van zijn twee advocaten niet wil verant woorden. Pas in de vergadering RAPPORT mei diverse bijlagen befrefleiuri de malversaties gepleegd in de Gemeente - Administratie van HALSTEREN. Het rapport van Buriks. 1 3 2 De Waterschans nr. 3-2005 van B. en W. op tien januari 1927 heeft de secretaris voor het eerst persoonlijk contact met de vier le den van de Commissie. Na ver hoord en geïnformeerd te zijn geeft de secretaris de Commissie dan eindelijk twee verweerschrif ten: één gedateerd op 14 en het andere op 19 januari 1927. Nu hoor en wederhoor toegepast is, kan Buriks zijn definitieve rapport gaan schrijven met daarin ook op genomen zijn reactie op het eerste verweer van de secretaris. Het tweede verweer zal in de raadsver gadering van 29 januari behan deld worden, omdat het vanwege de tijdsdruk niet meer in het rap port opgenomen kan worden.19 De conclusie van het rapport is, dat secretaris Van Hoek, ook als ambtenaar van de burgerlijke stand, zodanig functioneerde, dat hij verder ongeschikt is voor beide taken. Buriks komt tot een voor de secretaris gunstige schatting van de fraude van fl. 4000,-. Hij advi seert de secretaris geen straf te ge ven, maar hem ontslag te laten vragen. Doet hij dat niet dan moet de gemeenteraad hem dat geven. Het ontslag moet volgens de wet dan wel goed gemotiveerd worden. Hij adviseert de schorsing te ver lengen tot het ontslag. De feiten zijn onderzocht vanaf 1919. Daarna behandelt Buriks feit voor feit hel verweer van de secretaris. Zijn conclusie is, dat het verweer absoluut nietszeggend is. De ver klaringen van de secretaris zijn of onbetrouwbaar of onvolledig. Ty perend vindt Buriks, dat de secre taris zijn verdediging niet behoor lijk voorbereidde, ook al was hij op de hoogte van de ten laste ge legde feiten. Wat de burgemeester betreft, keurt hij af dat die soms een gemeentearbeider met ge meentelijk materiaal in diensttijd voor zich liet werken, net als de se cretaris ook gedaan had. Volgens Buriks is dat een veel voorkomend euvel op het platteland. Ook het rapport de Leeuw-Akker mans veroordeelt de secretaris. Dit rapport betrekt ook burgemeester Mastboom erbij. Het behandelt niet alleen de feiten, maar reageert ook op praatjes, die in Halsteren de ronde doen. De samenstellers vinden, dat de burgemeester de schijn zich te bevoordelen had moet vermijden. Ook had hij zich niet mogen opstellen als be- Jan Jaspers rond 1935 in Amsterdam. schermheer van de secretaris.20 Op zaterdag 29 januari 1927 ko men de rapporten van Buriks en het duo De Leeuw-Akkermans in de gemeenteraad aan de orde. Het rapport Buriks bevat 14 bezwa rende feiten en 67 bijlagen, meestal verklaringen van gedu peerden en verslagen van verho ren. Men heeft voor de behande ling van de twee rapporten als enige agendapunt een hele dag uitgetrokken. Ook de secretaris is aanwezig. Alleen het raadslid de veehandelaar Ooms is afwezig. Meteen na de opening gaat de raad op voorstel van Buriks over tot een geheime zitting, ondanks bezwaar van de Commissie en de secretaris. De besloten vergadering duurt tot negen uur 's avonds. Bij de daaropvolgende openbare ver gadering zijn Buriks en de secreta ris niet meer aanwezig. In de geheime zitting behandelt de raad de rapporten puntsgewijs. Buriks zegt, dat vanaf het begin van het onderzoek achter de schermen machten aan het werk waren, die de secretaris door dik en dun verdedigden. Het doel hei ligde hierbij de middelen. Vooral op de arbeiders was druk uitgeoe fend om niet te getuigen. Sommi gen hadden dat dan ook niet ge daan. Gelukkig werkten anderen wel mee, ondanks hun econo misch afhankelijke positie. 1 33

De Waterschans | 2005 | | pagina 20