MEDEDELINGEN VAN HET BESTUUR Q - PERSBERICHT - X. Lezingenreeks: Cultuurhistorie rond Bergen op Zoom De Waterschans nr. 3-2005 Op vrijdag 25 november 2005 wordt in De Hofzaal van Het Markiezen hof het eerste exemplaar uitgereikt van de publicatie "'Krabbegat, 'Ave- stad, da's m'n gróöte dróóm!" Het ontstaan, de geschiedenis en de toekomst van de Bergse haven'. In deze bundel wordt in negen bijdragen het wel en wee van de haven vanaf het prilste begin tot en met het toekomstige plan Bergse Haven geschetst. Vijftien jaar lang was Ben Dae- ter niet alleen hoofdredacteur van De Waterschans, hij was de Waterschans! Onlangs heeft hij aangegeven met deze klus te willen stoppen om meer tijd te krijgen voor andere zaken die hem en zijn vrouw boeien. Dat is begrijpelijk na zo n lange periode van intense betrok kenheid, loyale inzet en onbe grensde werkdrift om vier keer per jaar een mooi en boeiend num mer van De Waterschans uit te brengen. Het kostte veel tijd en energie maar Ben deed zijn werk vol overgave. Hij heeft talloze au teurs gemotiveerd een bijdrage te schrijven en hij regeerde als een kapitein het redactieschip. Het moet voor hem een grote voldoe ning en een erkenning van zijn werk zijn geweest, dat uit de en quête die vorig jaar onder de le den is gehouden, bleek dat De Waterschans hét bindmiddel tus sen de leden en Geschiedkundige Kring is. Een andere mijlpaal werd bereikt met het in vervulling gaan van zijn hartenwens: de uitgave an De Waterschans in duotoon waardoor het blad een meer ei gentijdse uitstraling heeft gekre gen. De Geschiedkundige Kring is hem veel dank verschuldigd. Na mens het bestuur, de redactie, en de leden zeg ik jou hartelijk dank voor al het goede wat je voor de Kring hebt gedaan. Het ga je goed! Johanna Jacobs, voorzitter. Marco Vermunt bijt als stadsarcheoloog de spits af. Hij schetst aan de hand van de laatste archeologische opgravingen het ontstaan van de haven in Ber gen op Zoom. Yolande Kortlever en Rochus van den Bergh laten in hun bij dragen zien dat de haven respectievelijk in de Middeleeuwen en in de ze ventiende eeuw, hét zenuwcentrum van Bergen op Zoom was. Het was er een komen en gaan van kooplieden, vissers en schippers uit binnen- en bui tenland. Gerrit Groeneweg en Willem Heijbroek verhalen over het belang van de haven met betrekking tot de pottenbakkersnijverheid en de suikerin dustrie. Jan Weyts gaat in op de bouwwerken die gerelateerd waren aan de haven en het water: de Grote Watermolen, het Spuihuis en de sluiscom- plexen. Arthur Suijkerbuijk heeft een bijdrage geschreven over het dempen van de haven vanwege de stank- en wateroverlast en Ton Hartman steunt van harte het weer opengooien van diezelfde haven. Hartman is bij het terug brengen van het water in de stad Breda betrokken geweest en weet op over tuigende wijze aan te tonen dat het water en Bergen op Zoom onlosmake lijk met elkaar verbonden zijn. Diezelfde mening is Erwin Stander namens de gemeente Bergen op Zoom toegedaan, getuige het plan Bergse Haven. De Waterschans krijgt in dit plan haar historische contouren terug, de ha ven wordt opengegooid en doorgetrokken, en voorts wordt een 'lagune' ge creëerd. Het boek wordt rijk geïllustreerd met foto's en afbeeldingen en wordt ge drukt door Daikkerij Vis Offset te Alphen aan de Rijn. Naar aanleiding van het verschijnen en de presentatie van dit havenboek. heeft het Gezellentoneel besloten het door Sjef Huismans en Kees Klaas- sen geschreven volkstoneelstuk 'Amor op de Kaai' opnieuw op te voeren. Deze uitvoeringen vinden plaats op vrijdag 25 en zaterdag 26 november in Stadsschouwburg De Maagd. Daar zullen havenschilderijen van de Bergse kunstenaar Mart Franken en uit de collectie van Het Markiezenhof te zien zijn. Een indruk van het nieuwe plan Bergse Haven geven de in de schouw burg opgestelde maquette en de geschetste impressies. Dat weekeinde van 25 en 26 november is al 'het havenweekeinde' gedoopt. De Stichting Bezichtiging Monumenten zal wandelingen door het Haven kwartier en langs de Grebbe verzorgen, terwijl medewerkers in Het Markie zenhof toelichting geven in de expositie 'Breekbaar Bergen' (over de pot tenbakkersnijverheid aan de haven) en bij de maquette van Bergen op Zoom waarop de haven en de vesting zijn te zien. De activiteiten van 'het havenweekeinde' nemen nog steeds in aantal toe. Het Spuihuis, de Bourgondiër en de Raayberg serveren op genoemde dagen 'havendiners' die inclusief een kaartje voor 'Amor op de Kaai' respectieve lijk 50 en 40 euro kosten. Kaartjes voor genoemd toneelstuk kunnen voor 14,50 euro besteld worden bij Rookshop De Schelde en per e-mail: amor@vitak.nl. Wij raden onze leden aan de berichtgeving in BN/De Stem en de Bergen op Zoomse Bode te volgen voor verdere details. Het havenboek zal voor de leden van de Geschiedkundige Kring tegen een gereduceerde prijs van 7,50 euro te koop zijn tijdens de voorstellingen van 'Amor op de Kaai' en daarna in Het Markiezenhof. Het boek is te koop in de boekhandels voor 12,50 euro. De Waterschans nr. 3-2005 Op verschillende plaatsen in de provincie hebben honderden mensen lokale lezingenreeksen bij gewoond waarin aspecten van de plaatselijke geschiedenis door des kundigen werden toegelicht. Op 24 januari 2006 start weer een reeks van vier lezingen over de boeiende geschiedenis van Bergen op Zoom en omstreken. De lezin gen worden gehouden op dinsdag 24 en 31 januari, en 7 en 14 fe bruari 2006 van 20.00-22.00 uur in Historisch Centrum Het Mar kiezenhof te Bergen op Zoom. Be langstellenden kunnen zich nu al aanmelden bij de Stichting Bra bantse Regionale Geschiedbeoefe ning (BRG), tel. (073) 615 62 62. Het programma is als volgt: 24 januari 2006: Bergse Haven. Het plan Bergse Haven is erop ge richt om de historische band van de stad Bergen op Zoom met het water te herstellen. Stad, water, na tuur, historie en recreatie zijn sleu telbegrippen voor het plan waar over Caroline Jacobs in deze le zing zal vertellen. Om het plan Bergse Haven te realiseren zal het verrommelde bedrijventerrein Geertruidapolder getransformeerd worden in een woongebied met circa 2600 koop- en huurwonin gen aan het water, een jachthaven voor passanten, een boulevard, winkels en horeca. Bergse Haven wordt een unieke plek in Bergen op Zoom: direct aan het water en op loopafstand van de historische binnenstad. 31 januari 2006: Het belang van de Antwerpse haven bij de oorlog voering eind 1944. Veel is er al verteld over het be lang van de Antwerpse haven bij de oorlogvoering eind 1944. Een vroege ingebruikname van de overslagcapaciteit van de haven was voor de bevoorrading van de geallieerden van strategisch be lang; ook voor de Duitsers trou wens. In deze lezing gaat Piet Hoedelmans in op de visies die men toentertijd had. 7 februari 2006: De Lievevrou westraat te Bergen op Zoom. De lezing van Jan en Ria Weyts over de Lievevrouwestraat te Ber gen op Zoom bestaat uit twee de len. In het eerste deel wordt een bouwkundige/bouwhistorische analyse gegeven. Ook de structuur van de straat en de verkaveling krijgen aandacht. Als basis zijn oud kaartmateriaal, huisonder zoeken en archivalia (met name de transportregisters) gebruikt. De bouwkundige geschiedenis wordt gevolgd van 1397 tot heden. In het tweede deel worden de eige naren en bewoners gevolgd. Ver kopen, verervingen, inkwartierin gen en oorlogsverhalen passeren de revue, evenals het gebruik van de huizen met de inventarisregis- ters. Vooral de perikelen rond het beleg van 1747 krijgen de nodige aandacht. 14 februari 2006: Carnaval of Vastenavend, 'gewóón oew eige zijn'. Dit is de belangrijkste boodschap die verborgen zit in dit eeuwen oude feest dat overal ter wereld wordt gevierd. Het gaat namelijk over de lente, de teiugkeer van het licht. Sjef de Wit vertelt in zijn le zing over het feest dat mensen boeit, trekt, bezig houdt en in be weging brengt, zelfs in de 21e eeuw. In de geschiedenis zagen we 't zo wel bij de Indo-Germanen, de Egyptenaren, de Babyloniërs, de Grieken en de Romeinen, alle maal vierden zij dit feest al. In de tempel van Apollo komen we twee spreuken tegen die hier zeker bij horen "Ken u zelf' en "In alles maat". Deze lezingenreeks is georgani seerd door BRG/BMS in samen werking met Historisch Centrum Het Markiezenhof, de Archeologi sche Dienst van de gemeente Ber gen op Zoom, Bibliotheek Het Markiezaat, Heemkundige studie kring Halchterth en de Geschied kundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom. De deelnamekosten bedragen 22,50 voor 4 lezingen (incl. kof fie/thee). Aanmelding en informatie vóór 10 januari 2006 bij BRG/BMS, Ant woordnummer 10032, 5200 VB 's-Hertogenbosch of per tel. (073) 615 62 62; fax: (073) 615 62 63; e-mail: info@erfgoedbrabant.nl De Geschiedkundige Kring op Internet Bezoek eens de fraaie website van de Kring: WWW.geSChiedkundigekrillgbOZ.nl Als webmaster functioneert de heer F. Evers. Zie colofon hoe u hem kunt bereiken. ACTUALITEITEN VAN DE WEBSITE www.geschiedkundigekringboz.nl e-mail: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Uit het groeiend aantal bezoeken blijkt dat we met onze site in een behoefte voorzien. Webmaster 9 7 w C

De Waterschans | 2005 | | pagina 2