4 Va er<Yj O n De Waterschans nr. 3-2005 De Waterschans nr. 3-2005 Vhzfti. -v.i'S.sf ÏOO ÏOI lier Wolsey.7 Zijn zoon Antoon werd in 1533 bevorderd tot mar kies en spande zich ook in om de Engelsen over te halen om de Bergse jaannarkten te blijven be zoeken. Hij zond zelfs een afvaar diging naar Engeland in december 1534. De voorspoed van Bergen op Zoom was uiteraard ook in het financiële belang van haar heren en markiezen. Niettemin bleef Bergen op Zoom zeker tot 1530 profiteren van de toename van internationale han del te Antwerpen. Gedurende het eerste kwart van de zestiende eeuw groeide het bezoek van kooplieden uit Italië, Spanje en Portugal aan de Bergse jaarmark ten. De afname van het aantal kooplieden uit de Noordelijke Ne derlanden, veroorzaakt door de economische crisis van 1520, werd gecompenseerd door de toename van het aantal kooplieden vanuit de Zuidelijke Nederlanden. In 1521 brak er oorlog uit met Frank rijk, zodat gedurende enkele jaren de schepen uit Italië, Spanje en Portugal de Brabantse jaarmarkten niet konden bereiken. Ook de ver spreiding van de Reformatie in Duitsland gedurende de eerste helft van de zestiende eeuw on dermijnde de transcontinentale handel met Duitsland. Hierdoor bleven de Engelse lakenhandela ren weer weg. Dit alles veroor zaakte de definitieve achteruitgang van de Bergse jaarmarkten, die hiermee zijn grootste aantrek kingskracht had verloren.8 Enkele keren leefde de handel weer op, zoals in 1541 toen Bergen op Zoom werd aangedaan door 33 Engelse schepen. De kraamgelden nader bekeken Slootmans heeft in zijn boek over de Paas- en Koudemarkten de kraamgelden bestudeerd over de periode 1502 tot en met 1541. In de toelichting op zijn grafiek schrijft hij het volgende: "Pas na de watersnood van 1530 gaan de aantallen standhouders sterk da len, om na 1540 schrikbarend ach teruit te lopen. Het vreemde ver schijnsel doet zich voor, dat de Paasmarkten na 1525 meer koop lieden aantrekken dan eerder het geval is. Natuurlijk is het openbare marktterrein slechts één en een eenzijdig aspect van het handels verkeer". Dit klopt, want Sloot- mans toont aan dat de handel wel degelijk doorging. De vraag is ech ter waarom Slootmans ervoor ge kozen heeft de rekeningen met kraamgelden vanaf 1542 niet mee te nemen in zijn onderzoek naar de achteruitgang van de jaarmark ten. Zijn boek behandelt immers de jaarmarkten tot 1568. We kun nen het hem niet meer vragen. Over de Koudemarkt van 1542 schrijft hij: "Volgens het kopijboek van de firma Van der Molen (uit Antwerpen), had de Bergse Kou demarkt niet plaats gedurende de winter van 1542-43, wegens de oorlog tussen keizer Karei V en de koning van Frankrijk Frans I. Een brief van 20 januari 1543 zegt na melijk: 'van de Koudemarkt, die gewoonlijk te Bergen rond deze tijd wordt gehouden, spreekt nie mand.' De brieven zwijgen over de Paasmarkt in 1543."9 Als Sloot mans de kraamgelden van de Koudemarkt van 1542 erbij had gepakt, dan had hij daar ook kun nen lezen dat de Koudemarkt dat jaar niet doorging.10 De inkom sten voor het Onze Lieve Vrouwe- gilde waren nihil. Ik heb de kraamgelden vanaf 1542 op een rijtje gezet tot en met de laatste van 1576. Deze staan in de bijlage achter dit artikel. Het reke ningjaar liep van 30 augustus tot 30 augustus het jaar erop. Daar waar er in de rekeningen letterlijk geschreven staat dat er geen markt werd gehouden, heb ik het ook in deze tabel gezet. Opvallend is dat in de jaren dat er aangetekend staat dat er geen markt is geweest, de Paas- of Koudemarkt niet al leen afgekondigd is, maar vaak ook nog verlengd. Hieruit blijkt dat de afkondiging gewoonte was en wellicht dacht men door een verlenging alsnog enige kooplie den de kans te bieden naar Bergen op Zoom te komen. Het verschil aan inkomsten tussen de Paas markt van 1542 en 1543 is be hoorlijk." De inkomsten voor het Onze Lieve Vrouwegilde kelder den naar beneden. De Koude markt van 1543 ging wel door, maar de belangstelling viel tegen. Ook valt op dat als de markt niet doorging, er kennelijk toch nog werd gehandeld. In de rekeningen staan tot en met de Paasmarkt van 1560 de namen genoemd van de kooplieden die plachten te staan op een bepaalde standplaats, maar er nu niet meer staan en dat de plek leeg is. Soms staat er de naam ingevuld van een koopman uit Bergen op Zoom of elders die toch is gekomen en de open plek heeft gebruikt voor zijn koopwaar. Kooplieden van buiten betalen netjes kraamgeld, maar duidelijk staat te lezen dat de poorters van Bergen niet willen betalen voor het gebruik van de opengevallen standplaatsen. Zo komt het dat in de jaren dat de jaarmarkten niet I CrT*Vin»1-*\sat^V-K ibéiit* t-Oi^Vk «uSrr Geen inkomsten aan kraamgelden van de Koudemarkt 1542: Ontfanck. Inden iersten vander Coudermerct, ende gemerct datter vander selver coudermerct gheen merct en is geweest, daeromme hyerNyet." HCM, SA inv.nr. 3610: kraamrekening 1542143, fol. 1 (Foto Yolande Kortlever). fNv- f», wA -v V. h ~*r> prV vdNo. ITeer geen inkomsten. Soms staan de namen vermeld van de kooplieden die er plachten te staan. Maar nu blijven de standplaatsen leeg. HCM, SA inv.nr. 3614: kraamrekening 1547148, fol. 7 (Foto Yolande Kortlever). doorgaan, het gilde toch aan enige inkomsten komt. Het meeste ech ter uit de verpachting van het waakgeld. Deze post staat steeds gekoppeld aan de Paasmarkt en die heb ik ook in de tabel daar on dergebracht. Deze pacht lag door de jaren heen zo tussen de 35 en 52 Karolusguldens. Lange tijd is hierbij ook de verpachting van broodkramen inclusief. In 1558 meldt men de reparatie van 13 broodkramen. Ik ga ervan uit dat de broodkramen dagelijks opge steld stonden.12 Omdat men niet altijd genoeg brood had voor een week, werd er namelijk in 1481 een dagmarkt voor brood ingesteld. In 1542 werd er een dagelijkse markt ingesteld voor boter, eieren, hoen deren. ganzen en andere levens- middelen.13De inkomsten uit de verpachting van de visbanken is een aparte post en die heb ik niet bij de jaarmarkten meegenomen. Het Onze Lieve Vrouwegilde had van de heer van Bergen op Zoom de verpachting gekregen van twee visbanken op de Vismarkt ten be hoeve van de betaling van zangers en muzikanten bij de eredienst.14 Vanaf het rekeningjaar 1560/61 worden de staanplaatsen met de namen van de kooplieden niet meer opgesomd. Men vermeldt dat er van beide markten geen in komsten meer zijn en er wordt ver wezen naar een ordonnantie van de Raad. Alleen de pachtop- brengst van het waakgeld en staan geld van de broodkramen van 44 Karolusguldens wordt vermeld. Nu niet meer gekoppeld aan de Paasmarkt zoals voorheen, maar gewoon als aparte post, net als de verpachting van de visbanken. In 1561 zijn er kennelijk nog wat kra men verhuurd, want men ontvangt 2 Karolusguldens en 7 stuivers.15 Vanaf het rekeningjaar 1564/65 wordt de verpachting van het waakgeld gekoppeld aan de hui- dentol. De Brabantse jaarmarkten waren hét centrum voor de handel in huiden en pelzen. De handel leverde veel op en de heer van Bergen hief er belasting op, het zogenaamde dakergeld 1 daker 10 huiden). Dit vinden we al terug in bronnen uit 1384. Door de toe name van het aantal huiden en de daarmee gepaard gaande stank verhuisde de markt eind vijftiende eeuw naar de huidige Koren markt.16 In 1573 is die pacht lager omdat vanwege de "troublen tijt" de huidenmarkt niet was doorge gaan.17 In de jaren erna werd er om dezelfde reden geen pacht ge heven. Het gilde had inmiddels weer wat inkomsten ontvangen uit de jaarmarkten en de vlasmarkt. Deze stonden als totaalpost ver meld. Tot zover de kraamgelden. Sloot mans weet dankzij zijn onderzoek in de schepenbankregisters dat er toch nog werd gehandeld. Veel kooplieden hadden een pand of voorhuis gehuurd of gekocht en handelden van daaruit. De Engel sen en de Hanzekooplieden had den hun eigen handelshuis. Zo weten we dat de Engelsen tijdens de Koudemarkt van 1543 grote hoeveelheden goederen hadden meegenomen en binnen een week al waren uitverkocht. Als men wist dat de Engelsen kwamen, dan had dat gelijk aantrekkingskracht voor andere groepen bezoekers. Tijdens de Koudemarkt van 1544 worden Engelse schepen vastgehouden en tm r4 •*+\9iir*4p<<r>b-C VI-»' 4-^ V> VI 4>V -tm Ms ifvri^v Ac*' Aj A v«v^ W4-» „CW-XT7V», CE» 1

De Waterschans | 2005 | | pagina 4