De Waterschans nr. 3-2005 voor de hand om de kinderen, de allerzwaksten in de maatschappij, 't eerst te beschermen. In 1874 nam het parlement het 'Kinder wetje Van Houten' aan. Dat ver bood om kinderen beneden de twaalf jaar te laten werken in fa brieken, mijnen en andere werk plaatsen. Een uitzondering werd gemaakt voor hulp in de huishou ding en op het land. Omdat de wet vergat om arbeidsinspectie in te voeren, kwam er van de naleving weinig terecht. De Arbeidswet van de katholiek Ruys de Beeren- brouck (1889) maakte dat verzuim goed en beschermde tevens de vrouwen en ook de kinderen tus sen 12 en 16 jaar. In 1900 voerde het kabinet Pierson-Goeman Bor- gesius (1897-1901) een aantal so ciale wetten in. We noemen de Leerplichtwet, de Ongevallenwet, de Mijnwet, de Gezondheidswet, de Woningwet en de invoering van de 11-urige werkdag (spoorwegen 10 uur). Van latere datum zijn bij voorbeeld de Invaliditeitswet, de Ouderdomswet, de Arbeidsge- schillenwet en de Ziektewet. Dat alles is niet vanzelf gegaan. De op komst van het socialisme en van de vakbonden stimuleerde de so ciale wetgeving. Het jaar 1886 staat te boek als een jaar van onrust en stakingen. Bekend is ook de spoorwegstaking van 1903. Het mi nisterie Kuyper vaardigde daarna een wet uit die ambtenaren ver bood om te staken, de zoge naamde 'worgwet'. Ook het spoor wegpersoneel en de leraren vielen daaronder. Als reactie proclameer den de socialisten een algemene staking met de leuze: 'Heel het ra derwerk staat stil, als Uw machtige arm het wil'. De staking was echter verre van algemeen en haalde niets uit. Twee heel andere feiten uit die da gen waarvan de nasleep nog altijd merkbaar is, zijn de volgende: in 1889 werd de Nederlandse Voet balbond opgericht en in 1896 reed een zekere notaris Bacx als eerste in Nederland met een eigen auto rond. 3. De internationale politiek De periode 1870-1914 wordt wel getypeerd als het tijdvak van de ge wapende vrede. In 1870-1871 was de Frans-Duitse Oorlog die tot verbazing van velen tot een snelle Proclamatie van het Duitse keizerrijk in de Spiegelzaal van Versailles op 18 januari 1871. Op het podium in het midden Wilhelm I von Hohenzollern, koning van Pruisen en keizer van Duitsland tot zijn dood in 1888. Vóór hem in een wit uniform rijkskanselier Otto von Bismarck. (Uit: Herbert Jahnkuhn e.a.: Deutsche Geschichte in Bildern, Wiesbaden 1981, Tafel 353). overwinning voor Duitsland leid de. Frankrijk kreeg een oorlogs schatting opgelegd van vijfmiljard francs en moest Elzas-Lotharingen afstaan aan Duitsland. Vooral dat laatste deed de Fransen uitzien naar revanche en zou een van de oorzaken worden van het uitbre ken van de Eerste Wereldoorlog. Een ander gevolg van de Frans- Duitse Oorlog was de geboorte van de Derde Republiek (1870- 1940). Kiezer Napoleon III kreeg de schuld van de nederlaag en werd afgezet. De zege schonk de Duitsers de zo vurig begeerde eenheid. In de Spiegelzaal van Versailles werd op 18 januari 1871 het Duitse keizer rijk uitgeroepen, later wel ge noemd 'das Zweite Reich' (1871- 1918). Koning Wilhelm van Prui sen promoveerde tot keizer Wil helm 1 van Duitsland en bonds kanselier Otto von Bismarck werd rijkskanselier eerste minister). Hij was de man die de Duitse een heid tot stand had gebracht. Wat daarop volgde was een tijd vol spanning, niet alleen tussen Frankrijk, dat uit was op revanche, en Duitsland, maar ook tussen Frankrijk en Engeland die elkaar dwars zaten in hun jacht op kolo niën en tussen Oostenrijk en Rus land die allebei streefden naar meer invloed op de Balkan. Enge land en Duitsland waren al in een economische strijd verwikkeld, omdat het éne Duitsland de op komst van de grootindustrie met name in het Ruhrgebied stimu leerde en dus een concurrent van Engeland werd.. Daar kwam bij dat keizer Wilhelm II wereldpoli tiek wilde voeren. Hij wilde ook koloniën hebben en begon zijn vloot te versterken. Daarmee be dreigde hij de hegemonie van En geland op zee. Overal gistte het in Europa. De grote landen zochten naar bondgenoten. Rond 1910 stond de Driebond (Duitsland, Oostenrijk-Hongarije en Italië) te genover de Triple Alliantie (Frank rijk, Rusland en Engeland). Klei nere landen zoals Zwitserland, Nederland en België kozen voor 108 De Waterschans nr. 3-2005 Tentenkamp met Belgische vluchtelingen op Kijk in de Pot. Herinnering aan den Europeeschen oorlog, Oct. 1914' staat er op het bordje. (Uit: Willem van HamICees Vanwesenbeeck: Bergen op Zoom verleden tijd, Rijswijk 1983, p. 93). de neutraliteit. België voelde zich vrij veilig, want in 1839 hadden alle grote mogendheden de neu traliteit van België gegarandeerd. Nederland had dat gevoel in min dere mate. Na de zege van Duits land in de oorlog van 1870-1871 waren heel wat Nederlanders bang dat Duitsland hun staat zou inpal men. Gelukkig was Von Bismarck een staatsman die zich door zijn successen niet liet verblinden. Toen hij zijn tweevoudig doel had bereikt, namelijk één Duitse staat (zij hel dan zonder Oostenrijk) re aliseren en die ene staat de hege monie bezorgen op het Europese continent, richtte hij zijn buiten landse politiek helemaal op het behoud van die gunstige situatie. Zolang keizer Wilhelm I leefde, was dat geen probleem, maar toen die in 1888 overleed, volgde al gauw diens kleinzoon Wilhelm II op. De jonge vorst wilde meer dan zijn rijkskanselier en zo kreeg Bis marck ontslag. Engeland en Frankrijk zochten steun bij elkaar en losten daarvoor hun onderlinge koloniale problemen in goed over leg op. Parijs vond verder steun bij Rusland. Zo stond Frankrijk niet langer alleen. Wilhelm II had het kunstige diplomatieke web van Bismarck uiteengescheurd. Wat Bismarck steeds met succes had nagestreefd, namelijk voorkomen dat Duitsland ooit een tweefron- tenoorlog zou moeten voeren, dat risico was door het verbond Frankrijk-Rusland ineens levens groot aanwezig. De spanning nam toe en alle landen wapenden zich om de vrede te handhaven, in dachtig het woord van de Romei nen: 'Als je vrede wilt, maak je dan klaar voor de oorlog'. Ook Neder land verbeterde zijn leger. Dat was het werk van Hendrik Colijn (1869-1944), minister van oorlog van 1911 tot 1913. 4. Bergen op Zoom en de Eerste Wereldoorlog De spanningen op het politieke vlak kwamen in de zomer van 1914 tot een uitbarsting. Het wachten was op een lont in het kruitvat. Daarvoor zorgde een Servische student. Hij vermoordde op 28 juni 1914 Frans Ferdinand, kroon prins van Oostenrijk-Hongarije, in Serajewo. Oostenrijk verklaarde Servië de oorlog, waarop Rusland zijn leger mobiliseerde. Duitsland eiste van Rusland dat het zou de mobiliseren. Rusland weigerde en raakte zo in oorlog met Duitsland en Oostenrijk-Hongarije. Daarop eiste Duitsland van Frankrijk dat het neutraal zou blijven. Parijs weigerde en kreeg daardoor ook een oorlogsverklaring vanuit Ber lijn. Het volgend ultimatum vanuit Berlijn ging naar Brussel. Duits land eiste van België vrije door tocht. Dat was een grove schen ding van de Belgische neutraliteit. De Belgische regering protes teerde fel, maar de Duitse regering liet zich aan haar verdragen niets gelegen liggen. Nederland bleef buiten de oorlog. Voor Engeland was de inval in België de reden om Frankrijk en Rusland te hulp te komen. Italië keek de kat uit de boom en besloot pas in 1916 om toch maar mee te gaan doen, maar dan wel aan de kant van de geal- 109

De Waterschans | 2005 | | pagina 8