n Q aniSüïPijï In hst park m 1 SfW'1 ji De Waterschans nr. 4-2005 Enkele kanttekeningen In de loop van dit abonnements jaar mocht ik enkele kritische op merkingen ontvangen op mijn Geschiedenis van Bergen op Zoom. Opbouwende kritiek is altijd wel kom en eigenlijk had ik er eerder aandacht aan mogen schenken. Even goedmaken dus. De heer P. Kooien ontdekte in nummer 4-2004 een tegenstrijdig heid. Op blz. 151 en 152 noem ik de heer Ulens secretaris van het stadsbestuur, maar op de lijst van Secretarissen van Bergen op Zoom in hetzelfde nummer op blz. 175, opgesteld door medewerkers van het Regionaal Historisch Centrum Bergen op Zoom (thans: Histo risch Centrum het Markiezenhof) ontbreekt deze man en zou Jo hannes Augustijn reeds vanaf 1810 het ambt bekleed hebben. Ik heb er mijn notities nog eens op na gekeken en vond het volgende. Keizer Napoleon benoemt bij zijn decreet van 22 juli 1810 Gerard Vermeulen tot maire, Vergroesen en Verstraaten tot wethouder en verder 30 mannen tot lid van de conseil municipal gemeente raad), onder wie Jean Augustijn. Bij hetzelfde besluit is toen Mathias Ulens als secretaris aangewezen. (Zie Notulen van de conseil muni cipal van 30 okt. 1810 tot 4 maart 1814 in het Stadsarchief nr. 8-doos D). Nog een argument: op 11 mei 1811 wijst de raad een commissie aan om 'met assistentie van secre taris Ulens' rapport uit te brengen. De notulen zijn in het Frans en mogelijk beheerste Ulens deze taal beter dan de heer Augustijn. In 1814 verlaat Ulens de stad tege lijk met burgemeester Vermeulen. Er wordt dan weer in het Neder lands genotuleerd en Johannes Augustijn neemt de plaats van Ulens in. De heer C.H. Juten, Bergenaar van geboorte, thans niet meer in functie zijnde huisarts in Diessen, woonde van zijn geboorte in 1926 tot eind jaren zestig in de Blauwe- handstraat op nr. 30. Hij merkt op dat mijn onderschrift bij afbeel ding 14 op blz. 88 van nummer 2 -2005 onjuist is en hij heeft gelijk. Het moet luiden: "De panden rechts zijn de huisnummers 30 en 32. Nr. 32, "De Blauwe Hand", was jarenlang een protestants weeshuis. Het pand staat op de hoek met de Kleine Kerkstraat. Op nr. 34 is nog altijd "Het Swaentje" gevestigd. Het is op de afbeelding niet zichtbaar. Vanuit Maastricht liet de heer dr. P.J.M. Ubachs weten, dat de op richting van de RKSP niet op naam staat van mgr. Herman Schaepman, want die overleed in 1904 en van de RKSP is pas sprake vanaf 1926. Ubachs heeft volkomen gelijk. Wat Schaepman in 1896 voor elkaar kreeg, was een samengaan van de in politiek op zicht verschillende katholieke richtingen op basis van een ge meenschappelijk programma, dat geënt was op de sociale encycliek Rerum Novarum van 1891. Het is mgr. Johannes Aengenent (1873- 1935), bisschop van Haarlem, ge weest die veel heeft bijgedragen tot het oprichten van de RKSP. Dank voor de reacties. GAH. 1 62 i 1 j/f( Jt WARD WARMOESKERKEN Tegenwoordig wordt er bij hevige sneeuwval en strenge vorst geadviseerd binnen te blijven en vooral niet de straat op te gaan. Dat zou namelijk wel eens gevaarlijke situaties en ongelukken kunnen opleveren. Maar er is toch in de winter niets leuker dan sneeuwballengevechten houden, sneeuwpop pen maken en schaatsen op het ijs? 163 Bergs Diep 'De Blauwe Hand'. Foto: Claartje Rijkers. V j i l.DÏ Bergen op Zoom, 28 december 1933 Beste Jippe, Heb je een goede Kerst gehadWij hebben een heertijk kerstmaal gehad bij tante Jeanne in Kalmthout. Ze had in de kamer een prachtige boom staan met echte kaarsjes, die pas tijdens het diner aan mochten. Het Was trouwens Wel koud hoor, bij tante thuis. Hier in de Rijkebuurtstraat is het at niet Ceel beter. Tijdens deze koude dagen hebben We allemaal extra truien aan in bed! Maar de kou is Wet goed Voor het ijs in het Volkspark. Heb je zin om deze Week mee te gaan schaatsenrijden Ik heb de schaatsen Van mijn broer overgenomen. Ik moest hem er twee hete guldens Voor geven. Weet je nog dat hij Vorige Winter midden in de nacht op de Schelde is gaan schaatsenrijdenIn het heldere maanlicht zag hij in de Verte een mooie Vlakte glimmend ijs, Waar hij als een speer op af ging. Maar o Wee! Het Was een groot Wak. Hij reed er met een Vaart in en nu Wil hij nooit meer schaatsen! Ik heb trouwens gehoord dat slager Bastiaansen op zijn Weiland een ijsbaan aan Wit leggen. Het zat mij benieuwen, Jippe! Laat je me Weten of je mee gaat schaatsen deze Week? Groeten, Joris ji ,s" iliilii Hutspot anno 1850 Men neemt aan stukken gehakte klapribbetjes en kookt die gaai- in water met wat zout; nu doet men daarbij wortelen en wat uien en laat het gaar worden, bij het opdoen voegt men er vooraf gekookte aardappelen bij. In Bergen op Zoom zijn er maar genoeg plaatsen waar je na een aantal dagen flinke vorst kunt schaatsen, zoals de Melanen, het park, de Vijverberg (afbeel ding 1), hef Ravelijn. Bij langdu rige vorst kun je ook op de Bin nenschelde schaatsen. Ik kan me nog goed herinneren dat ik in het Anton van Duinker kenpark leerde schaatsen. Op kleine schaatsjes die je met riem pjes onder je schoenen vast kon binden. Deze schaatsjes hadden dubbele ijzers, zodat je niet zo snel met je voeten omzwikte. En toch ging je met die schaatsjes regelmatig onderuit! Toen het na Afb. I: Schaatsende kinderen op de bevroren vijver van de Vijverberg in december 1975. Op de achtergrond is de Wouwseweg zichtbaar. Foto: Dick de Boer. Collectie HCM. •jgs

De Waterschans | 2005 | | pagina 14