1 OO JAAR Louis Weijts Eric Elich De Waterschans nr. 4-2005 Ter gelegenheid van het 100ste geboortejaar van Louis Weijts (5 september 1905 - 23 december 1995) werd een expositie gehouden in het Interium te Bergen op Zoom van werk uit de nalatenschap. De expositie werd georgani seerd door Leon Weijts, neef van Louis. Er werden meer dan 350 werken getoond. Degene, aan wie deze tentoonstel ling was gewijd, mag zich nog steeds verheugen op een grote waardering voor zijn werk in Bergse kringen. Vooral als Vasten avondontwerper werd hij een be grip. Zelf was hij bescheiden en werkte dag en nacht teruggetrok ken op zijn werkkamer. Ondanks de positieve kritieken en de veelbelovende carrière die hem werd toegedicht exposeerde Louis Weijts nauwelijks. In die tijd was in Nederland de vernieuwing in de beeldende kunst erg in zwang, zoals bij de Cobra-groep. Het abstracte karakter daarvan, sprak hem niet zo aan. Hij wilde altijd de herkenbare vormen, natuurgetrouw getekend of geschilderd, behouden. Louis kreeg zijn eerste tekenlessen van George van Raemdonck, de tekenaar van Bulletje en Boone- staak. Hier werden ook de moge lijkheden van de grafische tech nieken onderzocht. Het etsen dat hij zich eigen heeft gemaakt stond voorop. Zijn bekendste ets; 'Kari katurale kop' uit 1930 is daarvan het hoogtepunt. Dit is een karika tuur van hemzelf. Met een scherp oog voor detail en met gevoel voor het lichtspel heeft hij dit por tret vervaardigd. Daarna volgt hij dagelijks schil derlessen aan de Kunstacademie te Rotterdam. Zijn leermeesters waren Herman E. Mees en D. Boutz. Vooral van de laatste heeft Louis het schilderen geleerd. Hon derden stillevens, vooral bloe- menschilderijen. Vele bekende en minder bekende Bergenaren zijn door hem geportretteerd. Veelal werden deze in opdracht gemaakt. Karikaturale kop, 26 x 21,5 cm. Ets. Maar er stonden er ook model voor een schilderij of tekening die niet specifiek bedoeld waren als op zichzelf staande portretten. Door te schilderen naar model leerde Louis de anatomie kennen en met die kennis ontwikkelde hij ook een vaardigheid in karikatuur. Een karikatuur van mensen en dieren die we vooral zien in zijn vastenavond- en reclametekenin gen. Ook bij een aantal surrealisti sche werken zie je karikaturale, fantasievervormingen terug. Werk dat wel als 'fantasie realisme' wordt aangeduid. Louis raakte bekend met het werk van onder andere Ernst Fuchs. De in 1930 in Wenen geboren, beel dend kunstenaar en architect be heerste het Fantastisch Realisme 168 De Waterschans nr. 4-2005 Monsters uit put, 60 x 40 cm. Potlood op papier. 1 69

De Waterschans | 2005 | | pagina 17