Leesportefeuille Van en over verwante tijdschriften De Waterschans nr. 4-2005 invalshoek die tot een zeer le zenswaardig hoofdstuk heeft ge leid. Sommige kerkzegels hebben een bijbels citaat dat de relatie van de kerk met Bergen op Zoom aangeeft: "Gods bergh is vrucht baar" (psalm'68, zegel van de Ne derduits Gereformeerde gemeente ontworpen door dominee Base- lius jr. in 1592); "Dieu est notre rocher" (psalm 18:3, zegel van de Waalse gemeente); en "Gij zijt het licht der wereld; eene stad boven op eenen berg liggende, kan niet verborgen zijn" (Mattheus 5:14, zegel ontworpen door architect B.T. Boeyinga tevens verantwoor delijk voor de kerk (thans Ont- moetingskerk) aan het Bolwerk en het hoofdgebouw van Vrederust). De kerk aan het Bolwerk staat centraal in hoofdstuk 5 terwijl Vrederust in hoofdstuk 6 aan bod komt. Beide hoofdstukken vor men een schat aan informatie. De foto van de "Kerk in aanbouw" op p. 30 illustreert het vele timmer werk dat voor de bouw gedaan werd door de heer De Vos uit de Lievevrouwestraat. De restauratie van dit markante gebouw en het terugbrengen van de ontdekte kleurige art-deco schilderingen in dit inmiddels beschermd monu ment worden tevens belicht. Het hoofdstuk over Vrederust draagt als sprekende ondertitel "een Zeeuws-protestants bolwerk in katholiek Brabant". Hoewel men in protestants kerkelijke krin gen ervan overtuigd is dat geestes ziekten worden veroorzaakt door zonden, wordt toch het initiatief genomen tot het bouwen van een inrichting voor Zeeuwse patiën ten. Er worden twee landgoederen nabij Bergen op Zoom aange kocht, "Buitenkist" en "Klein Loo". In 1908 wordt de eerste paal ge slagen en vanaf 7 mei 1909 ko men de eerste patiënten. In de daarop volgende twintig jaar wor den er voortdurend nieuwe pavil joens gebouwd. Architect Boeyinga ontwerpt het hoofdgebouw dat in 1931 gereed komt. Vrederust kan zichzelf bedruipen doordat het een boerderij, een wasserij, een naaiafdeling, een bedrijfskeuken, een mattenmakerij, een boekbin derij en een schoenreparatiewerk- plaats heeft. Ook het drinkwater wordt op het terrein uit de grond gepompt. Door Vrederust stijgt het aantal leden van de protes tantse kerkgemeenschappen en het aantal schoolkinderen van de protestantse school in Bergen op Zoom. Tijdens en na de Tweede Wereldoorlog biedt Vrederust on derdak aan respectievelijk Duitse en Canadese soldaten. Daarna ver andert door allerlei omstandighe den - zoals de bemoeienis van de overheid met de geestelijke volks gezondheid, de de- en interconfes- sionalisering, de bouw van andere instellingen voor geesteszieken in Zeeland - de dominante rol van Vrederust. Het aantal bedden wordt in fases teruggebracht tot ruim 400 in 1997 en na een fusie met de RIAGG Westelijk Noord-Brabant verandert de zo aansprekende naam Vrederust in de veel neutralere naam Geestelijke Gezondheids zorg Westelijk Noord-Brabant. Hoofdstuk 4 is gewijd aan het protestants onderwijs. De interieurs van de protestantse kerken worden behandeld aan de hand van de daarin geplaatste or gels (hoofdstuk 7) en schilderijen van Wint van Dort (hoofdstuk 8). Bijlage I is een Predikantenlijst van de diverse kerkgenootschappen en Bijlage II geeft een overzicht van de geraadpleegde literatuur. De enige kritische kanttekening bij dit zeer lezenswaardige boekje zijn enkele storende slordigheden. Met name hoofdstuk 1 De Wan deling bevat tal van foute afbre kingen en inconsequente schrijf wijzen. Het taalgebruik van dit hoofdstuk wijkt bovendien af van de vlotte schrijfwijze van de an dere hoofdstukken. De foto op p. 10 is niet Luther maar Maximili- aan van Habsburg.1 Maar de ove rige inhoud van deze publicatie is dusdanig afwisselend en onder houdend dat genoemde minpunt jes voldoende worden gecompen seerd. Het boekje is een 'must' voor elke liefhebber van de Bergse geschiedenis en bovendien steunt men met de aankoop ervan het onderhoudsfonds van de Ont- moetingskerk. 1 Opgemerkt door Yolandc Kortlever. Ontmoetingskerk te Bergen op Zoom van architect Boeyinga, na de restauratie. 1 74 De Waterschans nr. 4-2005 DOOR DRS. G.A. HUIJBREGTS Saillant Veel aandacht voor Bergen op Zoom in nummer 4 van 2004 van Saillant, het kwartaalblad van de Stichting Menno van Coehoorn, opgericht in 1932 met als doel het bestuderen, restaureren en conserveren van onze nationale verdedigingswerken. Bergen op Zoom is altijd beschouwd als het meesterstuk van Menno van Coe hoorn op het gebied van vesting bouw en 2004 was het herden kingsjaar van deze beroemde ves tingbouwkundige. Hij leefde van 1641 tot 1704. De excursie van onze geschiedkundige kring ging verleden jaar dan ook naar het Vestingmuseum in Naarden. waar een tentoonstelling was ter ere van Van Coehoorn. In datzelfde jaar richtte de aandacht van de Stichting zich speciaal op Bergen op Zoom. Zowel haar najaarscor- respondendag (2 okt.) als haar najaarsexcursie (16 okt.) vonden er plaats. In dit nummer een ver slag van die dagen met onder meer een samenvatting van de voordrachten die de heren K. Hielkema, J. Bervaes en David Ross op die dagen verzorgden. Hun aandacht richtte zich met name op de West-Brabantse Wa terlinie, het 200 jaar oude verde digingswerk met de forten Moer- mond, Pinssen, De Roovere en Henricus en de bijbehorende in- undatiegebieden. Laatstgenoemd fort lag iets ten noorden van Steenbergen. Deze linie moest Zeeland beschermen. Ze was een onderdeel van het zogenaamde Zuider Frontier, gelegen tussen Grave en Bergen op Zoom. Sinds 2002 waakt de stichting 'Vrien den van de West-Brabantse Water linie', een voortzetting van 'Vrien den van het fort De Roovere', over het behoud van dit historische monument met als grote voor vechter de heer J. Sinke. Bergen op Zoom Nieuwsbrief nr. 29, september 2005, periodiek van de Stichting In Den Scherminckel. In dit nummer een verslag door Marco Vermunt van de Opgravin gen achter de oude gasfabriek, p. 2-8. De opgravingen vonden plaats achter de panden 27 tot en met 35 van de Zuidzijde Haven. In de zestiende eeuw verrezen daar pottenbakkerijen voor "ge- leyersgoed" (majolica). In de vol gende eeuw treffen we er brou werijen en van 1858 tot 1974 een gasfabriek. Het onderzoek is voorlopig beperkt tol het terrein achter de 'Swaen' (nr. 29), maar heeft voldoende opgeleverd om voort te gaan met graven. Breda De Oranjeboom LVII, Jaarboek 2004'. Het jaarboek van de Geschied en Oudheidkundige Kring van Stad en Land van Breda "DE ORANJEBOOM" is telkens weer een uitgave om met belangstel ling naar uit te zien. Ook dit deel, het 57ste, is echt de moeite waard. Een greep uit de rijke in houd: De restauratie van het bis schoppelijk paleis inspireerde Eric Dolné tot een uitvoerige be- wonings- en bouwgeschiedenis, 'aangevuld met historische- en kunsthistorische aantekeningen' aangaande het complex Mon- tens. Het betreft de panden 46 en 48 aan de Veemarktstraat, respec tievelijk de woning van de bis schop en het bestuursbureau van zijn bisdom (p. 1-114). Christ Buiks, gespecialiseerd in topo niemen, verklaart aan de hand van oude documenten weer een groot aantal 'Veldnamen in de Ba ronie' (p. 177-201). De auteur be wijst met talrijke interessante voorbeelden wat die oude namen van akkers, gehuchten, beekjes enzovoort ons over vroeger kun nen vertellen. Breda is in 1944 bevrijd door de Polen. In Poolse bevrijders op weg naar Breda (p. 221-230) beschrijft Wim Klinkert de lange, lange weg die menig Poolse soldaat heeft moeten afleggen om Nederland te bereiken. Rusland, Iran, Frank rijk, Italië, Noord-Afrika, Enge land, het is niet de kortste weg van Warschau naar Breda. En wat een offers kostte het. Het Poolse leger onder Brits bevel telde 250.000 man. Groter nog was het Poolse leger dat onder Russisch bevel tegen de Duitsers vocht, 400.000 man. Elf procent van hen overleefde de oorlog niet. Tenslotte wijs ik nog op het artikel van Henk Muntjewerff: De kunst van liet bierbrouwen door zes gene raties Smits te Breda (1807-1968), een industrieel erfgoed, (p. 231- 390). Telde de stad in 1790 acht brouwerijen, nu gaat de laatste fa briek, lange tijd bekend als 'De Drie Hoefijzers', voorgoed dicht. In Engelbreclit van Nassau, or gaan van de 'Heemkundige Kring Breda', nr. 2005-1 vinden we on der meer van Anton C. Zeven: Ze- gelresten uit beerputten bij liet Huis Brecht te Breda. Een poging tot identificatie van de zegelvoer ders (p. 3-17). Interessant te zien wat vernuft en geduld nog aan gegevens weten te putten uit een beerput. Verder een uitgebreid artikel van Gerard Otten over De ontwikkeling van de Grazendonk- straat, 1903-1925. Een suburbane straat in Breda-zuid (p. 23-62). In nr. 2005-2 van dezelfde auteur: De geschiedenis van Oiul-Boei- meer Deel één (p. 93-105). Even eens de moeite waard is het arti kel van Jacques Jespers over De Mozemarij achter de Sint Joostka- pel (p. 83-93). Ook vroeger vorm den afval en hygiëne moeilijk op te lossen problemen. 1 75

De Waterschans | 2005 | | pagina 20