Drankwetvergunnincen in Bergen op Zoom De Waterschans nr. 4-2005 1 881-1 932 Henk Franken De Waterschans nr. 4-2005 146 147 AJb. I. Panden waarvoor een vergunning voor sterke drank werd afgegeven in het tweede jaar van de drankwet 1882l'83. Kaartje auteur. Het is bekend dat Bergen op Zoom altijd al veel herber gen. koffiehuizen, cafés, bars, et cetera gehad heeft. Een belang rijke oorzaak hiervoor is waar schijnlijk dat deze stad ideaal ge legen is op de Brabantse Wal tus sen Zeeland, Brabant, Antwerpen en het huidige Randstadgebied. Zo groeide Bergen op Zoom uit tot een belangrijke stad met veel bedrijvigheid en met jaarmarkten die tot ver buiten de regio bekend waren. Deze ligging is er tevens de oorzaak van dat Bergen op Zoom ook nog eens van groot strate gisch belang werd. Er ontstond een echte garnizoensstad met di verse kazernes, grote vestingwer ken en natuurlijk ook de nodige soldaten. Dit alles leidde ertoe dat er veel herbergen en taveernes ontston den. Halverwege en eind negen tiende eeuw waren deze vooral langs de in- en uitvalswegen en aan de marktpleinen van de stad te vinden. Zo had je bijvoorbeeld vanuit het zuiden de Antwerpse en de Huijbergsebaan met respec tievelijk zes en twee herbergen. Verder lagen er aan de Antwerpse- baan ook nog eens een tiental zo genaamde bierhuizen. Uit het oosten naderde je de stad via de Balsebaan met een stuk of vier herbergen of bierhuizen en de Wouwseweg met zo'n vijf herber gen, terwijl je vanuit het noorden via de Halsterseweg en de Moer- straatsebaan in de stad kwam. Aan de Moerstraatsebaan vond je toen ook ongeveer vijf herbergen of bierhuizen. Al deze wegen hadden aansluitende straten in het cen trum. Ook hier stonden diverse herbergen, bierhuizen, hotels, et cetera. Verder was er nog het ha vengebied en omgeving, waar eveneens veel herbergen en eta blissementen stonden. Neem als voorbeeld de Moeregrebstraat. Al leen hier al stonden rond 1900 maar liefst vijftien herbergen en bierhuizen. Natuurlijk stonden er op tal van andere plaatsen in het centrum herbergen en bierhuizen. Er was dus op genoeg plaatsen wat te drinken in die tijd. Dit wordt dan ook veelvuldig ge daan in die dagen. Vooral het ge bruik van sterke drank leidt tot veel problemen. Openbare dron kenschap begint schrikbarend toe AJb. 2. Foto van de familie Soeters voor het pand aan de Van de Rijtstraat 12, circa 1920l'25. De negatieve zaken zoals beschreven in dit artikel waren toen allang verdwenen. Collectie familie Soeters. te nemen en hierdoor ontstaan er nogal eens vechtpartijen. Ook gaat de hygiëne in de omgeving van die herbergen achteruit. Aan toiletten wordt nog niet veel aan dacht besteed en als de klanten van herbergen of bierhuizen naar huis gaan, urineren ze gewoon op straat. Dit is natuurlijk niet alleen in Bergen op Zoom, maar in de meeste steden in het land gaal het zo. De overlast wordt hierdoor dan ook steeds groter. In de jaren zestig en zeventig van de negen tiende eeuw vragen steeds meer mensen en instellingen hier dras tische maatregelen tegen te ne men. Vooral kerkelijke instellin gen roeren zich sterk. Op het einde van die eeuw ziet ook het rijk in dat dit zo niet langer kan. Er wordt een wet opgesteld om de "helaas steeds meer toenemende drankmisbruik en openbare dron kenschap te beteugelen en terug te brengen".1 Drankwet 1881 In 1881 wordt deze drankwet van kracht en voortaan moeten her bergen, koffiehuizen en andere lokalen die sterke drank willen schenken aan bepaalde voorwaar den voldoen. Enkele eisen zijn dan bijvoorbeeld'. - Een minimale vloeroppervlakte van vijfentwintig vierkante meter. - Voldoende licht- en luchtdoor- laat van ten minste een twintigste deel van het vloeroppervlak. - De herbergier moet van goed ge drag zijn. - Hij mag geen nevenfunctie bij de gemeente of het rijk hebben. - En er wordt vastgesteld dat een gemeente voor elke 300 inwoners slechts één vergunning mag heb ben. Zoals gezegd treedt deze wet in 1881 in werking. Dat het in Ber gen op Zoom wel goed zit met het aantal dranklokaliteiten, blijkt wel uit het vergunningjaar 1882/'83. In dat jaar zou de stad volgens haar inwoneraantal 36 vergunnin gen voor sterke drank mogen heb ben. Maar voor dat jaar heeft de gemeente er maar liefst 136 uitge geven!2 (afbeelding 1) Enkele herbergen van toen be staan nu nog steeds, zelfs onder dezelfde naam. Zo had je bijvoor beeld 'de Raayberg' en 'de Bloem kool' in de buitengebieden. En in het centrum bijvoorbeeld 'de Kleine Vijzel' en 'de Draak' op de Grote Markt, 'de Hollandsche Tuin' in de Huijbergsestraat, 'de Grote Slok' in het Hofstraatje, 'de Kroon' op de Bosstraat en 'het Zwijnshoofd' in de Moeregreb straat. Tal van andere herbergen uit die tijd bestaan ook nog steeds, alleen hebben ze nu een andere naam gekregen, zoals bij voorbeeld 'd'Angleterre' (nu 'het Slik'), 'de Poort van Kleef (nu 'de Lachende Vos') en 'Café de Breda' (nu 'het Lokomotiefke'). Ook 'Café Krijnen', 'Café Oosterwaal', 'de Ponderosa', 'het Dobbertje' en nog diverse andere bestaan al vanaf die tijd. Omdat Bergen op Zoom zoveel vergunningen heeft uitgegeven, stelt het rijk een extra eis aan de stad. Voortaan moeten er voor elke nieuwe vergunning die uitgegeven wordt minimaal twee andere ingetrokken worden.2 Op deze manier wil men zo snel mogelijk het aantal vergunningen voor sterke drank, en zodoende ook het aantal herbergen of kof fiehuizen. terugbrengen. Door deze maatregel komt er echter wel een soort handel in vergunningen op gang. Veel nieuwe herbergiers proberen anderen afstand te laten doen van hun vergunning, vaak in ruil voor geld, maar ook een en kele keer onder bedreiging. Zo is er een herbergier in de Van de Rijtstraat die zich hieraan schuldig maakt. Als zijn eigen aanvraag door de gemeente afge wezen wordt, bedreigt hij een her bergier op de Antwerpsebaan zo danig dat deze zijn vergunning voor hem opgeeft. Later krijgt deze er echter spijt van en gaat naar de politie. Natuurlijk met het gevolg dat alles direct terugge draaid wordt. Bovendien blijkt uit het onderzoek van de politie dat in het pand in de Van de Rijtstraat nogal veel smokkelaars hun zaak jes regelen, zodat ook hier gelijk tegen opgetreden wordt. Zelfs ja ren later staat er nog op de ver- gunninghouderlijsten vermeld dat de politie dit pand extra in de ga ten moet houden in verband met de mogelijke smokkel naar België en vanwege het dubieuze gedrag van de herbergier. Veel later is dit pand bekend ge- i

De Waterschans | 2005 | | pagina 6