De geschiedenis \an Bergen op Zoom XXV De Waterschans nr. 4-2005 OORLOG EN CRISIS 1 9 OO1 9 5 O DEEL 2 drsG.A. Huijbregts 069 meer de overhand. Dat kwam op vele terreinen tot uiting: in de poli tiek, het onderwijs, de zorgsector, het verenigingsleven enzovoorts. Op politiek terrein drukten ze in een stad als Bergen op Zoom lange tijd een stempel op het beleid van het gemeentebestuur. Op onder wijsgebied verdrongen de bijzon dere lagere scholen na 1900 steeds meer de openbare lagere scholen. Dankzij de overheidssteun waren de openbare scholen voor een groot deel gratis, terwijl de bijzondere scholen het zonder rijkssubsidie moesten doen. Wel was het moge lijk dat de gemeente bijzondere scholen subsidie gaf en het Bergse stadsbestuur maakte wel gebruik van die mogelijkheid, zij het in heel bescheiden mate. Katholieken en protestanten zetten zich in voor ei gen door de overheid betaalde scholen. De regering ijverde na 1850 steeds meer voor betere scholen. De kwaliteitseisen die ze stelde, kostten geld en dat bete kende voor de bijzondere school besturen dat ze hogere bijdragen aan de ouders moesten vragen. Nu waren er in Bergen op Zoom ook openbare scholen die van de ouders een bijdrage vroegen, maar dat hield meer verband met het verschijnsel standenschool of volksschool. De Waterschans nr. 4-2005 10. Lager onderwijs in Bergen op Zoom. De katholieke scholen De eerste helft van de twintigste eeuw typeert men wel als de tijd van het 'Rijke Roomse Leven'. Na de worsteling om erkenning en gelijkberechtiging in de negen tiende eeuw, de periode van de katholieke emancipatie, volgden de jaren waarin de roomsen zich duidelijk wilden manifesteren, ook op onderwijsgebied. Dit thema kwant reeds enigszins aan de orde in hoofdstuk XXIII (zie De Waterschans, 2004-4, par. 8 en 9, p. 158-161). In Bergen op Zoom. eens overwegend protestant, kre gen de katholieken na 1747 steeds PUBLIC. „,T- .ESUHRIFT DRaNK.VET-VERLOF. burgemeester en V/ethouders der gemeente Bergen op Zoom; Gezien een op den In December 1923 ingekomen verzoek schrift van Cornells Egidius Huygens, koffiehuishouder, wonende alhier, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank in de aan de straatzijde gelegen beneden-localiteit van het perceel Zuivelstraat nr.2, aldaar; Overwegende, dat geene wettelijke bezwaren tegen het ver- leenen van het verlof bestaan; dat bij raadsbesluit van 23 November 1923,no.7,;nachtiging is varleend tot afwijking van de verlofslocaliteitseischen voorwat betreft de vloeroppervlakte; besluiten: aan Cornells Egidius Huygens voornoemd,verlof voor den ver koop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank te verleenen voor de aan de straatzijde gelegen beneden- localiteit van het perceel Zuivelstraat nr.2, welke eene oppervlakte heeft van 41,315 m2. Gedaan te Bergen op Zoom, den 24n December 1923. De Secretaris, De Burgemeester, w.g. Morra, l.s. w.g. B.Hulshof. Voör afschrift, A£)e Secretaris, ,eges f.1.- Beschikkende op het daar to aangediend verzoek van den ver lofhouder is, ter uitvoering van artikel 7^ der Drankwet 3tbl. 1931 no.4-76, sub 1, op dit afschrift der akte van nevenstaand verlof en op de akte van dft verlof aangeteekend, dat het ver lof op 1 April 1932 beetaahde geldig is geworden voor den klein handel in zwak-alcohoiisoben drank, overeenkomstig de bepalingen dier wet en dat het op dien dag is geworden^sen verlof A. ^^Bargen op Zoom, den 3n - - - l Burgemeester e>WetJa ester, Ajb. 8. Afschrift van een drankwetverlof uit 1923. Uitgegeven aan C.E. Huijgens voor zijn lunchroom Americain' aan de Zuivelstraat 2. Collectie HCM vergunningsjaar van I mei 1882 tot en met 30 april 1883 was. Voor elk ver gunningsjaar moest iedere herbergier opnieuw een aanvraag indienen en daar werden dan lijsten van opgesteld. Het hier genoemde aantal is uit deze lijst opgeteld. 3. Deze bepaling werd door het rijk inge steld per 27 april 1892. 4. Na elk verzoek voor een vergunning aan de gemeente, geeft deze opdracht aan de politie om een onderzoek in te stellen naar de aanvrager van de ver gunning en naar het pand waar de ver gunning voor aangevraagd wordt. Dit citaat komt uit het politierapport dat in januari 1924 werd opgestuurd aan de gemeente met betrekking tot het on derzoek naar deze aanvraag van Jaco bus de Kooning. 5. Uit het politierapport, met betrekking tot deze aanvraag, van mei 1905. 6. Uit het politierapport, met betrekking tot deze aanvraag, van augustus 1919. 7. Deze gegevens komen uit een briefwis seling die door de politie in gang werd gezet naar de gemeente. Dit naar aan leiding van de controle en de boete op 16 oktober 1906. 8. Dit was een van de redenen waarom dit maximum aantal vergunningen voor deze wijken werd ingesteld. Dit citaat komt uit die gemeentelijke bepaling van 29 april 1919 die door Burgemees ters en Wethouders in werking wordt gesteld per 1 mei 1919. 9. Uit dezelfde bepaling als noot 8. In dit deel wordt precies aangegeven voor welk gebied het geldig is. 10. Dit citaat komt uit een verzoek dat ge richt werd aan Hare Majesteit de Ko ningin. Dit verzoek werd verstuurd in januari 1931 met de motieven waarom men zo'11 vergunning wilde instellen. Door het rijk wordt er gunstig op be schikt en het besluit treedt in werking vanaf het vergunningsjaar 1931/'32. 11. Deze gegevens komen uit de eerste aanvraaglijst voor vrouwelijk personeel van april 1931. Hierin wordt aangege ven welke kastelein er een vergunning aanvraagt, voor welke personen deze zou moeten gelden, of deze vergunning afgegeven wordt en zo nee wat daar de reden van is. De Sint-Franciscusschool, bovenschool en benedenschool, van de broeders, in de Hoogstraat. Gebouwd kort na 1901 en gesloopt in 1977. Thans staat daar het appartementencomplex de Franciscusberg. (Uit: G. A. Huijbregts: Honderd jaar Broeders van Huijbergen in Bergen op Zoom). St. Antonius, de (tftuloschool voor meisjes in de Van Dedemstraat tegenover het Algemeen burgerlijk Gasthuis. Eind vorige eeuw gesloopt om plaats te maken voor appartementen. (Uit: Mieke de Moor e.a.: St. Antonius, 'n eeuw onderwijsgeschiedenis p. 57)

De Waterschans | 2005 | | pagina 9