De Waterschans nr. 1-2006 ±1 29 bedreiging voor Engeland. De aanleg van 'Autobahnen' dwars door Duitsland vergrootte de mo biliteit van het leger. Deze maat regelen losten het probleem van de werkloosheid vanzelf op. Over de kosten maakte Hitier zich wei nig zorgen. Na een zegevierende oorlog konden die immers op de verslagen landen worden afgewen teld. Al gauw liet de Führer zijn troepen in actie komen. In 1936 trok zijn leger over de Rijn en be zette hij het verboden gebied. Zijn generaals hadden hem die stap ten sterkste afgeraden. Frankrijk en Engeland zouden zeker ingrij pen, meenden zij, en Duitsland was nog lang niet klaar voor een oorlog. Hitier negeerde hun waar schuwingen en kreeg gelijk. Er ge beurde niets. Het gevolg was dat de Führer zich voortaan meer door zijn intuïtie liet leiden dan door de deskundigheid van zijn medewerkers. In 1938 trok hij Oostenrijk binnen en voegde het bij Duitsland. Nog hetzelfde jaar eiste hij Sudetenland terug van Tsjecho-Slowakije. Daar woonden meer dan driemiljoen Duitsers. Engeland en Frankrijk drongen bij Tsjecho-Slowakije aan om toe te geven. Meteen bezette de Füh rer heel Tsjechië en maakte hij van Slowakije een Duitse satelliet staat. Polen was het volgende slachtoffer, maar dat weigerde op Hitiers eisen in te gaan, verzekerd als het was van de door Engeland en Frankrijk beloofde steun. Die hoopten op hun beurt op steun van Rusland, maar Hitler han delde sneller. Het lukte hem om een niet-aanvalsverdrag te sluiten met de aartsvijand Stalin, de al machtige dictator van de Sovjet- Unie. Volgens dit monsterverbond zou Rusland de helft van Polen krijgen en mocht het tevens Est land, Letland en Litauen herove ren. Op 1 september 1939 vielen Duitse soldaten Polen binnen. Twee dagen later verklaarden En geland en Frankrijk de oorlog aan Duitsland. Nederland mobili seerde om op alles voorbereid te zijn. Even ging de aandacht uit naar Polen, maar niet voor lang. In vrij korte tijd maakten Duits land en de Sovjet-Unie een einde aan de zelfstandigheid van het land. Vergeefs wachtten de Polen op hulp van hun bondgenoten. In oktober was de ongelijke strijd be slist. De lange winter van 1939- 1940 ging zonder veel frontnieuws voorbij. Alleen in het hoge noor den viel de Sovjet-Unie Finland binnen. De Finnen verweerden zich dapper, maar moesten buk ken voor de overmacht. Het land bleef onafhankelijk, maar raakte enkele strategisch gelegen plaat sen aan Rusland kwijt. De successen van Italië en Duits land werkten aanstekelijk. Nage noeg alle landen in Midden- en Zuid-Europa kozen voor een min of meer dictatoriale staatsvorm met nationalistische trekken. Ja pan kreeg daar eveneens mee te maken. De keizer mocht blijven, maar zijn invloed op het rege ringsbeleid was niet groot meer. Felle nationalisten namen het heft in handen. 3. Duitsland overvalt Nederland, België en Luxemburg Zodra de oorlog uitbrak, mobili seerde de Nederlandse regering het leger. Ons land was slecht voorbereid op een oorlog. Het is een bekend verschijnsel in de ge schiedenis van het vaderland. In de crisisjaren was het trouwens in alle democratische landen moei lijk om van de volksvertegenwoor digers geld los te krijgen voor de versterking van de defensie. Ook de Nederlandse regering wor stelde daarmee. Het ene na het andere plan tot aanschaf van mo derne wapens werd door de Tweede Kamer geheel of gedeelte lijk verworpen. Dat betrof ook le ger en vloot in Nederlands Oost- Indië. De algemene verwachting was dat Engeland en de USA ons in geval van nood wel zouden bij springen. Met name de SDAP Sociaal Democratische Arbeiders Partij) had de politiek van 'het ge broken geweer' hoog in het vaan del staan. Voorstellen tot uitbrei ding van de vloot haalden het niet (1923) of in sterk afgezwakte vorm (1937). In de jaren dertig bezui nigde de regering flink op de sala rissen van de ambtenaren. De prij zen zakten immers ook, tot zo'n veertig procent maar liefst. Solda ten en matrozen moesten even zeer met minder genoegen ne men, ook in de tropen. Toen in fe bruari 1933 de soldij weer werd verminderd, brak er in Oost-Indië op de kruiser de 'Zeven Provin ciën', een muiterij uit. De regering trad hard op. Een vliegtuigbom trof het schip met als gevolg 23 doden en 20 gewonden. Na de snelle overwinning van Japan in de Russisch-Japanse Oorlog (1905) ontwaakte in Azië het na tionalisme. De zege van een Azia tische mogendheid over een Eu ropees rijk maakte diepe indruk, ook in Oost-Indië. De Neder landse regering zette daarop heel voorzichtig een bescheiden stapje in de richting van inspraak. In de jaren dertig zocht de moderne in dustrie van Japan naar koloniën. Het meende die nodig te hebben als afzetgebied en als goedkope levenancier van grondstoffen. Dit economisch imperialisme kon al leen met een zegevierende oorlog worden bevredigd. De Verenigde Staten zagen die ontwikkeling met zorg aan, want ze wilden de hege monie over de Grote Oceaan niet uit handen geven; een spannings veld meer dus. De Volkenbond, opgericht na de Eerste Wereldoor log om de vrede te handhaven, bleek al snel voor die taak niet be rekend te zijn. Het ene agressieve land na het andere verliet de Bond met het gevolg dat de trouwe leden het vertrouwen in de Volkenbond verloren en uittraden. Nederland keerde terug naar een politiek van strikte neutraliteit. In 1914-1918 was die houding im mers de redding geweest. Zo was de situatie in 1939 toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak. Ne derland probeerde snel hier en daar nog wat versterkingen aan te brengen en wapens te kopen. De regering vertrouwde nog altijd op onze waterlinie. Had die ons land niet gered in het Rampjaar 1672? Verder waren er de Grebbelinie en in Oost-Brabant de Peel-Raam- stelling. Op de Afsluitdijk stonden zware bunkers bij Kornwerder- zand om de weg naar Noord-Hol land te versperren. De winter van 1939-1940 ging vrij rustig voorbij. Op 9 april bezette Duitsland onverwacht Denemar ken en viel het zonder oorlogsver klaring Noorwegen aan. Een maand later waren Nederland, België en Luxemburg aan de beurt. In de vroege ochtend van 10 mei streken plotseling Duitse parachutisten neer op enkele stra tegische punten achter de linies zoals bij de bruggen van Moer dijk, Dordrecht en Rotterdam, op De Waterschans nr. 1-2006 "Sim"" 3. Rotterdam. Boven: vóór het bombardement van 14 mei 1940. Onder: enkele maanden na het bombardement. het vliegveld Waalhaven ten zui den van Rotterdam en op de drie vliegvelden van Den Haag. Het Nederlandse leger zag kans om die drie te heroveren, maar wat de andere plaatsen betreft, bleek de Duitse overmacht te groot. Hier wreekte zich de bezuiniging op defensie. Het leger had geen tanks en maar 24 pantservoertuigen. De luchtmacht telde 119 vliegtuigen. De bunkers van Kornwerderzand bleken goed te voldoen. Daar kwamen de aanvallers niet door heen, maar de Peel-Raamstelling bezweek reeds op 11 mei en de Grebbelinie op 13 mei. Een ver woestend bombardement op Rot terdam (14 mei) en de dreiging dat Utrecht hetzelfde lot zou tref fen, gaven de doorslag en deden generaal Henri Winkelman, de opperbevelhebber van de Neder landse krijgsmacht, besluiten om de capitulatie van Rijsoord te te kenen. Alleen in Zeeland woed den de gevechten nog enkele da gen voort. Koningin Wilhelmina en haar ministers waren tijdig uit geweken naar Engeland om het bestuur over de Nederlandse ko loniën in Oost en West te kunnen blijven voeren en om samen met de bondgenoten de strijd voort te zetten. 4. Bergen op Zoom in de vuurlinie Dat Nederland in oorlog was, merkten veel Nederlanders in de vroege morgen van vrijdag 10 mei 1940 door explosies in de omge ving, afkomstig van dynamietblok- jes. Daarmee velde het leger bo men langs de wegen om zo de route van en naar de grens te ver sperren. Hoewel het duidelijk was dat de vijand uit het oosten kwam, sloot men op deze manier ook de wegen naar België af. De Duitsers zouden immers via België ons land kunnen binnentrekken Op de Antwerpsestraatweg lag zo'n hindernis ter hoogte van de Schaliehoef. Nog dezelfde dag moest die weer worden opge ruimd, want de Fransen kwamen ons te hulp. Aan de Franse kust tegen de Belgische grens lag het zevende Franse leger klaar om België en Nederland te gaan hel pen. Zo hoopte Parijs de Duitsers zover mogelijk van de Franse grens verwijderd te houden. Eén divisie van het zevende leger was aangewezen om de kuststrook tus sen Duinkerken en Breskens te beschermen. Een regiment van deze divisie voer over zee naar Vlissingen, terwijl een verken ningsgroep, ondersteund door een gemechaniseerde divisie, zo snel mogelijk over land naar Zeeuws-Vlaanderen trok. Het was een wat vreemd konvooi van voer tuigen dat zich naar het noorden spoedde. Er reden zelfs stadsbus sen uit Parijs mee. Ook Frankrijk was een echte democratie en dat was te merken aan de uitrusting van het leger. De Franse volks frontregering, een coalitie van linkse partijen, worstelde in de ja ren dertig met de crisis en ver- J3- gfË* 0, •««pp

De Waterschans | 2006 | | pagina 15