De Waterschans nr. 1-2006 woners van Bergen op Zoom za gen in de voormiddag van de 10de mei de vierde compagnie van het derde Nederlandse grensbataljon, dat in Ossendrecht was gelegerd, door de stad trekken. In die com pagnie zaten nogal wat Bergse jongens. Ze waren op weg naar Willemstad. Daar stak de eenheid over naar de Hoekse Waard om het vliegveld Waalhaven te gaan heroveren. Bij de Barendrechtse brug over de Oude Maas botsten ze op de vijand. Die liet zich niet verdrijven, zodat het offensief al op 11 mei vastliep. Een tiental soldaten uit Bergen op Zoom sneuvelde in de strijd, van wie ze ven uit de vierde compagnie. (Zie de lijst van Hartel in Vijf dolle da gen, p. 168-169). De Fransen probeerden een linie te formeren van Moerdijk over Breda naar Antwerpen. Omdat Breda dan 'een tweede Diks- muide' dreigde te worden, advi seerde de Franse legerleiding de stad te evacueren. Op pinkster zondag had de grote uittocht plaats. Onnodig eigenlijk, zoals al gauw bleek, want op 13 mei viel de ontvolkte stad in Duitse han den. Het was die dagen ongewoon druk op de Brabantse hoofdwe gen. De Fransen wilden naar Breda, terwijl de Nederlandse troepen van de bezweken Peel- Raamstelling en van de linie langs de Zuid-Willemsvaart, naar Zee land moesten. Menig soldaat was ook gewoon op de vlucht, sommi gen al in burgerkleding. Om el kaar niet te hinderen, lieten de Nederlanders de hoofdwegen zo veel mogelijk vrij voor de Fransen. Die waren trouwens het gevaar lijkst, omdat de Duitse lucht macht de hoofdwegen 't meest bestookte. De Franse legerleiding besloot om Bergen op Zoom te verdedigen. Het werd een zoge naamde egelstelling. De twaalfde verkenningsgroep, een eenheid van het zevende Franse leger, moest de stad verdedigen. De groep was op 11 mei door Bergen op Zoom getrokken richting Moerdijk. De volgende dag raakte ze bij Standdaarbuiten in gevecht met de Duitsers en zag zich toen gedwongen om terug te trekken. Op die terugtocht raakte hun be velhebber, overste Moslard, zwaar gewond. Ritmeester Michon ver ving hem. Hij trok met zijn man- 4. Ritmeester Michon, verdediger van Bergen op Zoom in 1940. Hij werd na de oorlog generaal. Foto 1945 uit de collectie van dr. 11. van der Tuin. trouwde verder op de Maginotli- nie. Dat was een defensieve hou ding, waar Polen bijvoorbeeld in 1940 niets aan had. Aan de Franse soldaten lag het niet. Ze waren vastberaden. De eerste eenheden die Bergen op Zoom bereikten, kwamen via Walcheren en Zuid- Beveland. Andere troependelen van het zevende leger trokken dwars door Belgie naar Noord- Brabant. De bedoeling was dat ze samen met het Nederlandse leger de Duitsers zouden tegenhouden, bij voorkeur zover mogelijk naar het oosten. Het was een tegenval ler voor hen dat in de nacht van 10-11 mei de vijand onze Peel- Raamstelling overrompelde en dat op de tweede oorlogsdag de linie langs de Zuid-Willemsvaart be zweek. Bovendien trok een sterke Duitse tankeenheid snel door de Langstraat naar het westen om de parachutisten bij de Moerdijkbrug te helpen. Die opzet slaagde. In- schappen in goede orde terug naar Bergen op Zoom en begon meteen de stad in staat van verde diging te brengen. Generaal Gi- raud, bevelhebber van het ze vende Franse leger, wilde een front vormen tussen Bergen op Zoom en Essen om zo de vijand te beletten de weg naar Zeeland af te grendelen. Michon vestigde zijn commando post in het kantongerecht, toen Stationsstraat 1, naast het toenma lige politiebureau. (Beide gebou wen zijn op zondag 25 februari 1945 verwoest door een V-1Voor een beter contact met de plaatse lijke autoriteiten fungeerde.H. van der Tuin, leraar Frans aan de Rijks-HBS, als tolk. Michon ver sterkte de toegangen tot de stad door antitankgeschut te plaatsen bij de dam over de Zoom bij de kruising Zuidzijde Zoom - Hal- sterseweg, alsmede bij de overweg aan de Wouwsestraatweg en bij de Stalenbrug aan de Antwerpse straatweg. Het was hoog tijd, want reeds de volgende morgen (14 mei) vielen de Duitsers de stad aan, 't eerst bij de Halsterseweg. Daar was vóór 10 mei een zware 5. Dr. H. van der Tuin, leraar Frans aan de Rijks-HBS. Tolk tijdens de mei dagen van '40. 30 De Waterschans nr. 1-2006 6. De Weer Afdeling (WA) in zwart uniform. Dit leger van de NSB is berucht gewor den door de bezetter van dienst te zijn bij het onderdrukken van de Nederlandse bevolking. Foto: Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD). betonnen versperring gebouwd. De Fransen sloegen de aanval met succes af. De wederzijdse ver liezen verschilden aanmerkelijk. De verdedigers telden slechts één licht gewonde, de aanvallers on geveer 100 gesneuvelden en 200 gewonden, 's Middags vielen de Duitsers opnieuw aan, deze keer met mortieren en vlammenwer pers. De Fransen moesten toen wijken, hoewel Michon dat had verboden. De vijand trok de stad binnen en bedreigde Michon, die zich op dat moment in de stelling bij de Wouwsestraatweg bevond, in de rug. Intussen was ook daar het geweld losgebarsten. Michon had nog boodschappers uitge stuurd om versterking te krijgen, maar het was al te laat. Zijn or donnansen ontdekten dat de weg naar Antwerpen en Zeeland al was afgesneden. Michon liet zijn manschappen kiezen tussen zich overgeven of proberen langs sluip wegen te ontsnappen. Verder liet hij zoveel mogelijk materiaal on bruikbaar maken. Zelf werd hij krijgsgevangen gemaakt. En de Nederlandse soldaten? Die waren amper betrokken bij de ver dediging van de stad. Op bevel van de legerleiding waren velen van hen naar Zeeland getrokken. Zeven nakomers die nog wapens hadden, sloten zich in Bergen op Zoom aan bij de Fransen. Twee van hen sneuvelden in een vuur gevecht bij de Zoom. Na de capi tulatie van Frankrijk (21 juni 1940) mocht Michon naar huis wegens invaliditeit. In 1923 had hij bij een militaire operatie in Frans Marokko zijn linkerarm ver loren. In 1944 vocht hij weer te gen de Duitsers, maar toen als ko lonel. Na de oorlog promoveerde hij zelfs tot generaal. Daags na de val van Bergen op Zoom tekende generaal Winkel man in Rijsoord de capitulatie van Nederland, Zeeland uitgezon derd. Daar kwam drie dagen later een einde aan de ongelijke strijd. 5. Dagen vol onrust en angst De onlangs overleden ere-voorzit- ter van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom dr. E.G.H. Hartel maakte de gevechten om de stad als jonge man van nabij mee. Na veel on derzoek schreef hij in 1984 zijn verslag onder de titel Vijf dolle da genin mei 1940. De titel ty peert de situatie in de stad gedu rende de spannende dagen. Het begon al in de voormiddag van de 10de mei met de ongewone drukte van doortrekkende Nederlandse troepen. We maakten al melding van het derde grensbataljon dat van Ossendrecht naar Willemstad moest. De volgende dag zagen de inwoners soldaten van de Peel- Raamstelling op weg naar Zee land. Vanuit Zeeland en uit België kwamen de Fransen met hun le gervoertuigen. De benzinepom pen in de stad draaiden op volle toeren. Dan was er de angst voor een zogenaamde vijfde colonne. De term is afkomstig uit de Spaanse Burgeroorlog (1936- 1939). Toen generaal Franco na drie jaar vechten alleen nog Ma drid op het Spaanse regeringsle ger moest veroveren, pochte hij, de hoofdstad met vijf legers te zullen innemen. Uit elke wind streek trok een leger op, maar daarnaast had hij nog een vijfde leger, namelijk de vele partijgeno ten (falangisten) en sympathisan ten die al in de stad waren. Zij vormden zijn vijfde colonne en hij mocht op hen rekenen. Het begrip vijfde colonne verspreidde zich over de gehele wereld. Men bedoelt er de verraders binnen de eigen grenzen en gelederen mee. In ons land zag men in de NSB een dergelijke colonne. Kopstuk ken van deze partij werden op 10 mei geïnterneerd, maar hun leider Anton Mussert (1894-1946) dook onder. Zijn broer bracht het er slechter af. Hij diende in het Ne derlandse leger en is in de meida gen volkomen ten onrechte gefus illeerd. Alle in Nederland woon achtige Duitsers werden veilig heidshalve opgepakt en in kam pen ondergebracht. Nieuwsbe richten waarschuwden voor para chutisten die in Nederlandse uni formen of vermomd als priesters of nonnen zouden zijn gedropt. Alle mogelijke geruchten en ver dachtmakingen vergrootten de angst en onzekerheid. In Bergen op Zoom kreeg de politie het druk met het natrekken van mel dingen. Een niet verduisterd raam kon al leiden tot arrestatie. Er wa ren lichtseinen gezien vanaf de Peperbus. Onderzoek bracht aan het licht dat de luchtwacht zak lantaarns had gebruikt bij het wis selen van de torenwachters. Het bombardement van 11 mei op Roosendaal bleef in Bergen op Zoom niet onopgemerkt en ver grootte de angst onder de bevol king. Het bekendste slachtoffer van die ramp is de 18-jarige Paula Geerts, een eerstejaars studente uit Nijmegen die daags tevoren 31

De Waterschans | 2006 | | pagina 16