De Waterschans nr. 1-2006 Loonse Duinen gefusilleerd. Piet van Mechelen en Kees Becht hoorden respectievelijk 20 en 15 jaar opsluiting. Net als Piet de Neef overleefden zij de oorlog. Een andere verzetsstrijder uit Ber gen op Zoom is Jan Borghouts (1910-1965). In de meidagen van '40 raakte hij als luitenant gewond bij de verdediging van het Maas- Waalkanaal. Een jaar later kwam hij terug uit krijgsgevangenschap en raakte toen al gauw betrokken bij het verzet. Onder de naam Pe ter Zuid stond hij aan het hoofd van een heel rayon. Gezond en wel maakte hij de bevrijding mee, maar zijn rol was nog niet uitge speeld. In januari 1945 volgde hij een parachutistenopleiding van goed twee maanden in Engeland om in april in Zuid-Holland te worden gedropt. In Den Haag was hij betrokken bij het overleg met Johann Blaskowitz, de Duitse op perbevelhebber van de vesting- Holland en van het 25ste Duitse leger, over een capitulatie. Hij was er dan ook bij, toen die capitula tie op 5 mei 1945 in hotel 'De We reld' in Wageningen werd gete kend. Na de vrede diende hij als reserve-officier tot 1950 in Neder lands Oost-Indië. Deze onver schrokken verzetsstrijder ontving onderscheidingen uit de USA. Engeland en Nederland. Er waren meer Bergenaren zoals Jan Borghouts. Het gaat wat ver om hen allen in de opzet van dit artikel te behandelen. Sommigen van hen blijven voortleven in een straatnaam zoals Jan van Bijnen, Herman Leus, Jan Dercks. Sinds kort is ook Jan Borghouts die eer te beurt gevallen. Het is hier ook de plaats om nog even terug te komen op ir. A.J.L. Juten, de man die al in 1940 werd opgesloten, omdat hij het waagde in zijn krant 'De Avondster' te protesteren tegen het uitdagend optreden door de WA. Zodra hij weer op vrije voeten was, raakte de scheikundeleraar van de Rijks HBS betrokken bij de oprichting van een plaatselijke afdeling van de Ordedienst (OD). Dat was een gewapende verzetsorganisatie die zich al voorbereidde op de bevrij ding. Men wilde die ordelijk en rustig laten verlopen in afwach ting van de terugkeer van vorstin en kabinet uit Londen. Verder 12. Aanslag door het verzet op een trein op 8 september 1944 op het baanvak bij Ede. Foto: RIOD. Joodse gezinnen staan op het punt om aan hun laatste reis te beginnen. Let op de Jodenster op hun kleding, ook bij het jonge tje rechts. 36 De Waterschans nr. 1-2006 J.P.M. Vlekke, leraar Nederlands aan de katholieke HBS. Foto: De Waterschans, nr. l-'95, p. 10 hield de OD zich bezig met spio neren en het helpen opzetten van de Binnenlandse Strijdkrachten (BS). Doordat de beruchte verra der Anton van der Waals in de Bergse OD als betrouwbare com pagnon wist door te dringen, kon de Gestapo in juli 1943 vierenvijf tig leden arresteren. Onder hen ir. Juten, maar ook Mientje Proost, een 23-jarige leerling-verpleegster. Als koerierster heeft ze veel ge vaarlijke documenten overge bracht naar andere leden en ver- zetsposten. De slachtoffers wer den in diverse concentratiekam pen opgesloten. Meerderen van hen overleefden de straf niet. Eén feit willen we niet onvermeld laten, te weten de liquidatie van M. Vervest, een sigarenhandelaar in de Van Dedemstraat. Deze NSB-er en WA-nran stond op het punt de SD in te schakelen om een door hem ontdekte verzets- haard in Dinteloord en Steenber gen op te rollen. Dat moest wor den voorkomen. Op 29 juli 1944 is hij voor zijn woning neerge schoten door een verzetsman uit Zeeuws-Vlaanderen. Kort na de aanslag overleed Vervest in het ABG. Heel Bergen op Zoom heeft dat geweten. Er werd een avond klok ingesteld. Niemand mocht zich na 19.00 uur nog op straat vertonen. Deuren en ramen moes ten dicht en het was juist erg warm. NSB-ers en consorten trok ken schietend door de stad. Ver vest werd met militaire eer begra ven. Een andere groep die de ellende van de bezetting op een bijzon dere wijze heeft moeten ervaren, waren de gijzelaars. Al in juli en oktober 1940 gijzelden de Duit sers meer dan 300 Nederlanders Daarmee wilden de bezetters de Nederlandse regering in Londen dwingen om de in Oost-Indië geïnterneerde Duitsers goed te behandelen. Via het concentratie kamp in Buchenwald kwamen de slachtoffers in het grootseminarie van het bisdom Den Bosch in Haaren terecht. Een tweede arres- tatiegolf volgde in mei en juli 1942. Maar liefst 1260 gijzelaars werden opgesloten in het Bossche kleinseminarie 'Beekvliet' in St.- Michielsgestel. Het waren promi nente figuren die met hun leven borg stonden dat het verzet geen aanslagen zou uitvoeren op Duit sers. Toen dat toch gebeurde, zijn er vijf van hen op 15 augustus 1942 doodgeschoten, ook al was de aanslag op een trein met Duitse verlofgangers mislukt. Eén van de slachtoffers was Willem Ruys, directeur-generaal van de Rotterdamse Lloyd. Willem Assel- bergs, beter bekend onder het pseudoniem Anton van Duinker ken, overleefde zijn internering. Naarmate de oorlog langer duurde, groeide de spanning. Soms brak er spontaan een sta king uit zoals de reeds vermelde Februaristaking tegen de Joden vervolging. In Juni '43 moesten alle soldaten van '40 zich melden om als krijgsgevangenen te wor den weggevoerd naar Duitsland. Ook toen braken er stakingen uit in fabrieken, op kantoren en op het platteland, maar ook ditmaal braken de Duitsers het verzet door meedogenloos met dood vonnissen te strooien. Vele oudge dienden weigerden zich te mel den en doken onder. Razzia's op onderduikers waren daarna aan de orde van de dag. Wanneer zou de bevrijding komen? Literatuur: 3 7 In 1989 gaf Waanders Uitgeverij in Zwolle in sa menwerking met het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie een seriewerk van 52 nummers uit onder de titel: Documentaire Nederland en de Tweede Wereldoorlog. Redactie en samenstelling: René Kok en drs. Erik Somers. Rijk geïllustreerd en een schat aan gegevens. Nummer 1 is getiteld: Tussen crisis en oorloge nummer 52: De afreke ning. Het grote wetenschappelijke standaardwerk over Nederland in de jaren 1939-1945 is en blijft de reeks in vele delen van L. de Jong: Het Ko ninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoor log /s-Gravenhage 1969 en volgende. Voor Bergen op Zoom en omgeving: E.G.H. Har- tel: Vijf dolle dagen... in mei 1940. Deze studie verscheen als deel 5 in de reeks: Studies uit Ber gen op Zoom. Bergen op Zoom 1984. Ook in De Waterschans zijn heel wat artikelen gewijd aan de bezettingstijd. Zie onder meer H. van der Tuin: De verdediging van Bergen op Zoom door het Franse leger in mei 1940. Nummer 3 van jaargang 2, juni 1969. Verder: 1Wij zullen dezen strijd win nen!' Oorlogsherinneringen. nr. 1-2005. waarin on der meer: Irene van Kemenade: Met gevaar voor eigen leven. Het verzet in Bergen op Zoom 1940- 1945. p. 5-10. En J.J.J. Dekker: Een ooggetuigen verslag rond de slag om de Zoom, p. 21-35. Over de Joden: Mariëlle Kosters: Verdwenen maar niet vergeten. Een verhaal over onze Joodse stadgeno ten tijdens de Tweede Wereldoorlog in nr. 2-2004. p. 88-96. R Huijgens De geschiedenis van Bergen op Zoom door de bril van de Duitse bezetter nr. 2- 2005, p. 57-61. G.A. HuijbregtsDe houding van de Bergse politie in oorlogstijd, nr. 4-2000. p. 192-195. Meer daarover in: D.M. de Jaeger De houding van de Nederlandse politie in de grote steden van Noord-Brabant, Tilburg 1999. Verder verwijs ik naar het boekje van Jan Luijten De verdediging van Bergen op Zoom door het Franse leger in mei 1940. Soesterberg 2004. Meer over de Bergse Joden in: J. Bader: Kan ik mainteneren....?" De geschiedenis van de joodse gemeente Bergen op Zoom (1793-1933) Breda 1996. En: L.J.M. van de Laar De Israëlitische Be graafplaats te Bergen op Zoom 1793-1982, Bergen op Zoom 1997. Opmerking: Literatuur over de bevrijding na het volgend hoofdstuk.

De Waterschans | 2006 | | pagina 19