De Waterschans nr. i 2006 -2006 Boekbespreking PPflGEN OP van Tyndale was niet alleen be langrijk voor het Engelse prote stantisme, maar ook voor de ont wikkeling van de Engelse taal. Het mooie taalgebruik van Tyndale had hierop grote invloed. Hij is onder andere verantwoordelijk voor uit drukkingen als "Let there be light" en "eat, drink and be merry", uit drukkingen die in latere bijbelver talingen gehandhaafd bleven en een eigen leven gingen leiden. Literatuur: W. Heijbroek en J. Maassen (eind- red.), Zoete invallen. 75 jaar onder zoek en voorlichting voor de Neder landse suikerbietenteelt. Bergen op Zoom 2005. ISBN 90-809683-1-5, prijs 20,-. Te verkrijgen bij Stich ting IRS, Van Konijnenburgweg 24, 4611 HL Bergen op Zoom, teL 0164-274400, e-mail: irs@irs.nl Een kloek boek, uitgegeven door het Instituut voor Rationele Sui kerproductie (IRS) bij het 75-jarig bestaan. Bij de oprichting in 1930 was de naam Instituut voor Sui kerbietenteelt. Het instituut was altijd gevestigd in Bergen op Zoom en, merk waardig, ook altijd in de panden van de voormalige suikerfabriek Zeeland. In het hoofdstuk "Huis vesting' is een belangrijk stuk ge schiedenis van de Bergse haven weergegeven. Al in het begin van de vorige eeuw was het voor de aanvoer van bieten per schip no dig een nieuwe haven te graven en de Bergse suikerfabrikanten bekostigden dat. Onder dank van de gemeente. De ook in dit hoofdstuk vermelde vervoerspro blemen tijdens de bietencam pagne vertellen interessante ge schiedkundige feiten uit de jaren rond 1900. In twaalf hoofdstukken is alles weergegeven over de bietenteelt en wat daar relatie mee heeft. Over zaad- en rasverbetering, be mesting, ziektebestrijding, on- kruidbeheersing, mechanisatie, onderzoekstechnieken, diervoe ding en de resultaten daarvan. De tekst is zeer goed leesbaar en be grijpelijk geschreven: men heeft hier geen agrarische achtergrond voor nodig. Vele mooie illustraties ondersteunen de tekst. Met dit keurig verzorgd boek kan eenieder zijn voordeel doen, want ik vermoed dat het IRS voor vele Bergenaren een grote onbekende is, dit ondanks die 75 actieve en nuttige jaren. Dit 'levensverhaal' van het IRS is zeker de moeite van het lezen waard. IRS, alsnog proficiat en.... sterkte voor de toekomst! A. Verswijveren Azn. Frans Nefs, Bietje bij Bietje. Ver hak. liedjes en gedichtjes over Al- tere en wet daar zoal bij komt. Hal steren 2005. ISBN 90-806829-7-7, prijs 12,95. Te koop bij boek handel Vermeulen in Halsteren. 224 Pagina's - Omslag en illustra ties: Toon van Drunen. Het boek van Frans Nefs is ver schenen als het jaarboek van de Heemkundige studiekring van Halsteren en Lepelstraat. In het boek worden de levensverhalen van de auteur afgewisseld met zijn gedichtjes en liedjes. Op het eind van het boek wordt het dialect on der de loep genomen en wordt verteld hoe de auteur dit boekje in dialect heeft geschreven. De verhalen worden opgetekend door Suus van Ronnekes, de hoofdpersoon. De verhalen van Suus worden afgewisseld met ver- frans nefs 2005 halen uit de omgeving: van tante Kaat, van Kees, zijn vrienden en meneer Kapelaan. Wat opvalt in dit boekje is dat het katholieke ge loof een belangrijke plaats in het leven van de auteur inneemt. De misdienaars, de kapelaan, de hei ligen, ze komen er allemaal in voor. Het mooiste verhaal wat ik hierover gelezen heb is het ver haal Onze Lieve Vrouw van de Kragge. Ik verklap niet te veel. U moet het zelf maar lezen, maar het getuigt van eerbied! Dit boekje heb ik met veel plezier gelezen. Elke keer weer als ik in de gelegenheid was het ter hand te nemen deed ik dat. Steeds moest ik mijzelf dwingen niet door te lezen, alleen jammer dat ik zelf niet veel op heb met dia lect, en de uitleg ervan... Frans sluit zijn boekje hiermee af en dat was het enige wat mij niet kon be koren, verder alle complimenten aan Frans Nefs! Marijn Staps 'V% A .-van a-. ceniliich V?wr-t Schan 1V 41 IN DEZE AFLEVER1NC: Archeologische vondsten in de Van der Rijtstraat Een Bergenaar in dienst van Romeinse humanisten C.FJ. Slootmans, Jan metten Lippen. Zijn familie en zijn slad. Rolterdam/Antwerpen 1945, 229-232 en 323-325. CJ.E Slootmans. 'Engelsche Lutheranen op de jaarmarkten te Bergen op Zoom 1526- 1535", in: Taxandria 49 (1942) 52-56 en 63- 72. Diverse internetsites, zoals: www.hertford.ox.ac.uk/alumni/tyndale.htm www.vpkb.be/activiteiten/tyndalem.htm en www.tyndale.org. E WATERSCHANS mJ 'T CONTOER BOVEN DE EETCAMERE DEEL 2 WARDTAAL: DE TACHTIGJARIGE OORLOC De bevrijding 1 9 4 4-1 945 deel 1 Menukaarten met een verhaal Vijf markante jaartallen voor de geschiedenis van Brabant en de Nederlanden

De Waterschans | 2006 | | pagina 21