Deze Waterschans W E L K O Kroonleden De Waterschans nr. 1-2006 Te VERSCHIJNEN: De Waterschans Nieuwe leden per l januari 2 O O 6 De heer J. Dekkers, Bergen op Zoom De heer J. Polman, Bergen op Zoom De heer G. Janssen, Bergen op Zoom Mevrouw Y. Kammeijer, Bergen op Zoom De heer R. Franken, Bergen op Zoom De heer Ter Stege, Bergen op Zoom De heer Hoppenbrouwers, Bergen op Zoom De heer Van Dongen, Bergen op Zoom Mevrouw A. de Vries-Luisterburg, Oosterhout De heer A. Haasnoot, Bergen op Zoom De heer H. van Straaten, Bergen op Zoom De heer A. Ruijten, Bergen op Zoom De heer P. Mennes, Bergen op Zoom De heer A. van Tilborg, Bergen op Zoom De heer H. Nuytemans, Bergen op Zoom De heer S. Bakx, Bergen op Zoom De heer R. Asselbergs, Bergen op Zoom De heer C. Claesen, Bergen op Zoom Inleveren kopij voor Waterschans 2, 2006: 1 MEI In september zal het boek van Jan en Ria Weyts verschijnen, getiteld De Lievevrouwe- straat, zes eeuwen stadsstraat. Hierin staat de boeiende geschiedenis van deze straat be schreven, alsmede die van de huizen. Het boek wordt rijk geïllustreerd met foto's en tekenin gen. In het volgend nummer van De Water schans krijgt u meer informatie en wordt er de mogelijkheid geboden om alvast voor deze pu blicatie in te tekenen. De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: - DARVI BV - HDW Kantoormachines - P. JANSEN Installatie Techniek BV - Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK - Natuursteenbedrijf DE KORT - Boekhandel VAN DER KREEK BV - Tapperij DE KROON - VAN LOON SMITS Installatiebedrijf BV - Hotel MERCURE DE DRAAK - RABO BANK Bergen op Zoom - GEBR. VOETS Weg en Waterbouw BV, Rosmalen - Woningstichting SOOMLAND - Stichting Wonen West Brabant De Waterschans nr. 1-2006 Allereerst uw aandacht voor de me dedelingen en de vergaderstukken van de jaarvergadering van de Ge schiedkundige Kring die op dins dag 25 april a.s. gehouden zal wor den. Na de pauze zal drs. Jan Pee ters een lezing verzorgen met de ti tel 'Het landschap van Rembrandt'. Lezers van De Waterschans die geen lid zijn van de vereniging, zijn van harte welkom om na de pauze van de vergadering deze lezing bij te wonen. In deze Waterschans debuteren een aantal auteurs. Eén van hen. Maarten Heil, heeft in andere tijd schriften reeds vele artikelen gepu bliceerd, maar heeft voor het eerst een bijdrage geschreven voor ons tijdschrift. Andere auteurs publice ren echt voor de eerste keer. De re dactie is hier buitengewoon blij mee. Hoe groter de vijver met au teurs, des te aiwisselender worden de bijdragen. Ward Warmoeskerken heeft deze Waterschans vrijaf, maar zal in het volgende nummer weer met een boeiend artikel komen in zijn serie Wardtaal. Ad van den Bulck is momenteel bezig met een uitgebreide studie naar de hofcultuur van de heren en markiezen van Bergen op Zoom tij dens de eerste helft van de zes tiende eeuw. In zijn debuutartikel 't Contoer boven de eetcamere on derzoekt hij de invloed van de hiërarchie en distantie op de woonvleugels van Het Markiezen hof. Aan de hand van gerenom meerde en recente literatuur schetst Van den Bulck het hofleven van de Habsburgse vorsten en hun vertegenwoordigers, landvoogden en hoge adel, uit die periode. Dit onderzoek levert een nieuwe ziens wijze op voor wat betreft de func ties van de woonvertrekken van Het Markiezenhof en zijn bewoners. In de volgende Waterschans zal het tweede deel worden gepubliceerd. Historicus Maarten Heil, werkzaam bij het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis te Den Haag, heeft al vele publicaties op zijn naam staan. Zo heeft hij bijgedragen aan de zo juist verschenen nieuwe Geschie denis van Amsterdam (deel Ha en IIB), waarin hij de hoofdstukken over de politieke geschiedenis tij dens de periode van de Republiek heeft geschreven. Met zijn artikel Een aanslag op Bergen op Zoom in 1628 beschrijft Heil een span nende episode voor Bergen op Zoom tijdens de Tachtigjarige Oor log. Bijna was het complot gelukt om de vesting door infiltratie en vemaad in te nemen. Hoe dat afliep kunt u in deze bijdrage lezen. De heer J. Sinke heeft reeds een aantal keren gepubliceerd over Fort De Roovere, de West-Brabantse Waterlinie en Jacob von Eggers, de schrijver van 'Journal du siège de Bergopzoom'. Met zijn bijdrage in dit nummer zet Sinke de beschik bare informatie over deze onder werpen op een rijtje. Hiermee is wat hem betreft Het karwei ge klaard. Monique Raats, bibliothecaris en applicatiebeheerder bij het Histo risch Centrum het Markiezenhof, heeft een paar jaar geleden van alle verschenen artikelen van De Water schans sinds 1968 een index ge maakt. Deze kunt u raadplegen via: http://www.geschiedkundigekring- boz.nl en dan doorklikken op Wa terschans. In dit nummer debuteert Monique met het artikel Eten bij de buren. Hierin doet zij verslag van een deel van het onderzoek dat gedaan is ten behoeve van de Week van de Geschiedenis 2005. Het landelijke thema was 'Buren', maar het Historisch Centrum heeft er een nadere invulling aan gege ven met de nadruk op eten en eet gewoonten door de eeuwen heen. Monique nam het onderzoek naar de eerste buitenlandse restaurants te Bergen op Zoom voor haar reke ning. Gijs Huijbregts behoeft eigenlijk geen introductie meer. Al sinds 1999 verzorgt hij een reeks artikelen over de geschiedenis van Bergen op Zoom. In deze Waterschans be schrijft hij de oorlogsperiode in een boeiend artikel: De bezetting 1940- 1944waannee onze lezers een goed overzicht wordt geboden van deze moeilijke periode. Zoals ge woonlijk plaatst Huijbregts een en ander in nationaal en internatio naal verband. In het volgende num mer zal de bevrijding van Bergen op Zoom aan bod komen. Via Rudi Dercks hoorde Jan Pee ters over de uitgifte van een postze gel met het portret van Jacob Obrecht door de Belgische poste rijen. De redactie wilde u deze niet onthouden en heeft de serie post zegels, waarop ook tijdgenoten van Obrecht staan, in deze Waterschans opgenomen. Op pagina 39 staat een kort artikel van Yolande Kortlever over de ille gale handel in bijbelvertalingen op de Bergse jaarmarkt tijdens de vroege reformatie. In dit nummer zijn twee boekbe sprekingen opgenomen. Beide au teurs debuteren met hun bijdragen. Janus Verswijveren, oud voorzitter van de Heemkundekring Halchtert, bespreekt het boek Zoete invallen over de suikerbietenteelt en het on derzoek binnen deze bedrijfstak. Marijn Staps, werkzaam bij boek handel Quist, bespreekt het boek van Frans Nefs Bietje bij Bietje. Yolande Kortlever Hoofdredacteur De Geschiedkundige Kring op Internet Bezoek eens de fraaie website van de Kring: WWW.gCSChlCuKUIlU.ig6KringDOZ.nl Als webmaster functioneert de heer F. Evers. Zie colofon hoe u hem kunt bereiken. actualiteiten van de website www.geschiedkundigekringboz.nl e-mail: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Uit het groeiend aantal bezoeken blijkt dat we met onze site in een behoefte voorzien. Wehmastf 3 FAUSTO NU MINE BERGA VICTRIX 36ste jaargang nr. 1, maart 2006 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1225 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: F Evers: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erevoorzitter: Ereleden J.W.A. van Gastel Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Drs. Johanna Jacobs Secretaris: Drs. Irene van Kemenade Penningmeester: R. van Tilborg Duke Ellingtonerf 3 4614 XL Bergen op Zoom Tel. 0164-255427 e-mail: vantilborg.ron@wanadoo.nl Postrekening 24 05 922 en Bankrekening 52 50 45 244 Ten name van: Penningmeester Geschiedkundige Kring Van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar. Ledenadministratie Drs. Irene van Kemenade Neerland 18 4614 GD Bergen op Zoom Tel. 0164-299035 e-mail: irenevankemenade@planet.nl Overige bestuursleden: Dr. Ir. T. van den Boom F Evers K. Peijs Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. J. Backx R. van den Bergh Drs. J. Dekker Drs. N. Grosfeld Drs. J. Jacobs Drs. I. van Kemenade Drs. Y. Kortlever (hoofdredacteur) Drs. J. Peeters Scannen beeldmateriaal: P. Flipsen Redactiesecretariaat: Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: dekkervink@hetnet.nl Toezicht distributie: Drs. Irene van Kemenade Neerland 18 4614 GD Bergen op Zoom Tel. 0164-299035 e-mail: irenevankemenade@planet.nl Vormgeving en druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Omslag: P. Versijp rV'h V,VA

De Waterschans | 2006 | | pagina 2