KONINGIN EMMA Redster van Oranje Jaarlijkse Excursie!!! Rondleiders gezocht VVT CONTOER BOVEN DE EETCAMERE" De Waterschans nr. 1-2006 De Waterschans nr. 1-2006 6 DE INVLOED VAN HIËRARCHIE EN DISTANTIE OP DE INDELING VAN DE WOONVLEUGELS VAN HET MARKIEZENHOF IN DE EERSTE HELFT VAN DE ZESTIENDE EEUW Toneelstuk van Ton Vorstenbosch Gespeeld door Nel Kars op 3 mei a.s. in Het Markiezenhof Koningin Emma wordt veelal gezien als de redster van het Oranjehuis, dat aan het einde van de I9e eeuw op een haar na was uitgestorven. Niet alleen zette zij koningin Wilhelmina op de wereld, ook stelde zij de troonopvolging veilig in de vrouwelijke lijn. Na de dood van koning Willem III gaf zij met haar regentschap, tot Wilhelmina op haar 18e kon worden ingehuldigd, het startschot voor een eeuw regerende Oranjevorstinnen. Wat school er achter het Duitse meisje dat deze niet geringe taak op zich nam? Waar haalde Emma het vermogen vandaan de schijn op te houden on der alle omstandigheden? Hoe zat het met de glimlach die ze 'als een kle dingstuk' kon aantrekken en weer afleggen? Na Koningin Sophie. Anna Paulowna en Prinses Marianne brengt Nel Kars in dit toneelstuk een genuanceerd beeld van de vrouw die haar roeping vond in het handhaven van ons koningshuis met als uitgesproken karaktereigen schappen lef en doorzettingsvermogen. Koningin Emma wordt gespeeld in 6 aktes, die elk een bepaalde periode uit het leven van Emma behandelen. Op uitnodiging van De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Ber gen op Zoom en Het Oranjecomité Bergen op Zoom komt Nel Kars naar Bergen op Zoom. Wij nodigen u van harte uit om op 3 mei a.s. te komen kij ken naar dit bijzondere solotoneelstuk van Nel Kars. Het stuk biedt een unieke blik temg in de tijd en is met zeer veel oog voor detail geproduceerd. Zo zijn bijvoorbeeld alle kostuums en decors nauwgezet nagemaakt van schil derijen en foto's uit de desbetreffende periodes. Hierdoor, en door het le vensechte spel van Nel Kars lijkt het of de desbetreffende Oranje weer even terug is op aarde! Kaartverkoop Toegangskaarten zijn vanaf 1 april te koop bij de balie van Hel Markiezenhof, dinsdag t/m zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Leden van de Geschiedkundige Kring betalen slechts 5,- voor de voorstelling en introducés betalen 7,50. U bent op 3 mei vanaf 19.30 uur welkom in de Hofzaal van Het Markiezen hof. De voorstelling begint om 20.00 uur. Vooraankondiging Ook dit jaar heeft de Activiteiten commissie van de Kring (het zoge naamde "Viermanschap") zich we derom het hoofd gebroken om een origineel idee te ontwikkelen voor dit langzamerhand traditionele ge beuren. Wij kunnen (én willen) op dit mo ment U slechts een enkele con crete mededeling doen. Het moet immers voor U nog een verrassing blijven, zo vinden wij. In de eerstvolgende Waterschans zullen de details van deze excursie volgen. Enkele niet onbelangrijke zaken willen wij U toch alvast meedelen: - De datum is vastgelegd op 16 september 2006. - De reisbestemming én het trans portmiddel daarheen hebben iets van doen met het hier ter stede inmiddels bekende motto "Krab- begat 'avestad" - In verband met de komende zo mervakanties zal een extra lange inschrijfperiode worden gehan teerd om zoveel mogelijk leden in de gelegenheid te stellen tot deelname. - Wij rekenen dit jaar wederom op een maximum deelname van 100 personen, maar een zo vroeg mo gelijke opgave na aanvang van de inschrijfiperiode (zie daarvoor de eerstvolgende Waterschans) ga randeert slechts een plaatsje. Intussen gaat ons "Viermanschap" enthousiast en onverdroten door met haar voorbereidingen. De Activiteitencommissie De Stichting Bezichtiging Monumenten verzorgt in Bergen op Zoom de openstelling van en rondleidingen in de volgende monumenten: Sint-Gertrudiskerk en Toren, Synagoge, Stadhuis, Gevangenpoort. Daarnaast voert zij di verse stadswandelingen uit. Voor beide taken worden vrijwilligers gezocht om het bestaande team te versterken. Gedacht wordt aan personen die over voldoende vrije tijd beschikken; denk hierbij aan minimaal 1 middag in de week tijdens het seizoen dat loopt van Koninginnedag, 30 april, tot de laatste zaterdag in oktober. Daarnaast is uiteraard interesse in geschiedenis in het algemeen en die van onze stad in het bijzonder van belang. Vrijwilligers die zich hiervoor aanmelden, kunnen deelnemen aan het opleidingsplan dat in eerste instantie is ge richt op het rondleiden in de monumenten en op termijn in het uitvoeren van de stadswandelingen. Zij die zich niet direct geroepen voelen bezoekers rond te leiden, kunnen zich aanmelden als gastheer of gastvrouw voor een van de monumenten. Geïnteresseerden kunnen zich wenden tot de coördinator van de Stichting Bezichtiging Monumenten, Marion Gie- ben, te bereiken van dinsdag tot en met vrijdag van 12.00-16.00 uur. Tel. 0164-23 4 3 77, e-mail: sbm-boz@planet.nl EEN LITERATUURSTUDIE. DEEL I Ad VAN DEN Bulck Verrassend weinig bekend In 1549 betaalt de rentmeester van Jan IV van Glymes de tim merman Frans Janssen voor het maken van drie houten platforms en een bijhorende balustrade met gedraaide spijlen "daer de tafelen op stonden doe men verwachte de prince ende coninghinne"[ Het betreft het bezoek aan Bergen op Zoom van de latere koning Filips II op 10 september 1549. Zijn beide tantes, Maria, koningin-we duwe van Hongarije en regentes der Nederlanden, en Eleonora, koningin-weduwe van Frankrijk, vergezellen hem. Rekeningposten als deze maken ons nieuwsgierig naar hoe het Markiezenhof werd bewoond. Bij hoog bezoek, maar ook op doorsnee dagen. Daarover is - voor zo een uniek gebouw - tot op heden verrassend weinig bekend. Vijftiende en zestiende- eeuwse rentmeestersrekeningen en resoluties noemen soms ver trekken: mijns heeren camere, mijn- der vrouwen camere, de eetcamere, de stoefcamere, de slaepcamer, de dochters salette. Bij hoge uitzon dering vermeldt de rekening waar de betreffende ruimte is gelegen: "den camere boven de sale, de vertreckcamere boven de bottel- rije".2 Uitgaande van deze reke ningen en van bouwsporen ge vonden bij de restauratie waagt Meischke zich in 1987 aan een voorzichtige interpretatie.3 Het is van belang zich te realiseren dat hij spreekt over de oorspronke lijke indeling, begin zestiende eeuw. De huidige indeling van de woonvleugels dateert grotendeels uit het begin van de achttiende eeuw, deels uit de kazernetijd (1800-1950) en uit de restauratie periode (1960-1987). Literatuurstudie Meischke veronderstelt dat de be nedenvertrekken van de tuinvleu- gel ter beschikking stonden van de vrouw des huizes, achtereen volgens: eetkamer (3a), slaapka mer (3b), stoofkamer (3d). De beide eerste met een verbinding naar de kapel (3c). Een stoofka mer is een kamer verwarmd door een tegelkachel en wellicht in ge bruik om er te baden. De uitge bouwde hoekkamer (3e) naast de stoofkamer kan als garderobe dienst hebben gedaan. De reeks kamers op de eerste verdieping werden door de heer gebruikt: ontvangstkamer of kantoor, slaap kamer en als derde vertrek moge lijk een wapenkamer. De hoekka mer was misschien een garderobe. Van de andere, de zuidelijke woon- vleugel met de kamers 4a en 4b. meent de auteur dat hier de gasten werden ondergebracht en volwas sen kinderen.4 Deze aannames zijn een eigen leven gaan leiden.5 Dit artikel is een commentaar op de veronderstellingen van Meischke. Het Markiezenhof: reconstructie van de begane grond na de uitbreidingen van 1504 en 1506. Meischke baseert zich bij zijn veronderstellingen mede op deze plattegrond. In dit artikel gaat het om de vertrekken 3a - 3e; 4a en 4b. De tweede verdieping heeft een vergelijkbare indeling. (Uit: Bergen op Zoom Gebouwd en Beschouwd, Alphen aan den Rijn 1987, pag. 26) 7 IA B I Q p -oo 1C

De Waterschans | 2006 | | pagina 4