Het verraad van Bergen op Zoom in 1 6 2 8 Maarten Hell De Waterschans nr. 1-2006 Legeraanvoerder Ambrosio Spmola doorAnthonie van Dyck [Marie Mauquoy-Hendrickx, LTconographie dAntoine van Dyck. Catalogue raisonné, II (Brussel 1991), nr. 92], De belegeringen van Bergen op Zoom door de hertog van Parma (1588) en de Genuese veldheer Ambrosio Spmola (1622) zijn be nauwde maar trotse ijkpunten in de geschiedenis van de stad tij dens de Tachtigjarige Oorlog. Beide keren ontkwamen de Berge- naren aan een Spaanse inval, on der meer doordat bevoorrading over water mogelijk bleef. Minder bekend is een geheime missie uit 1628 om door infiltratie de Water schans in Spaanse handen te brengen. Na de bezetting van het fort zou de haventoegang worden geblokkeerd en konden nabijgele gen hulptroepen de stad vervol gens ongestoord innemen. Dit ar tikel is een reconstructie van deze 'leelijcke ende schandelijcke ver- raderije' tegen de achtergrond van de oorlog tussen Spanje en de Re publiek der Zeven Verenigde Ne derlanden.1 Kerende krijgskansen Rond 1628 keerden de militaire machtsverhoudingen in het voor deel van de opstandige Republiek. De hervatting van de strijd na het Twaalfjarig Bestand (1609-1621) was al spoedig geen triomftocht voor Spanje gebleken. Het falen van Spinola's beleg van Bergen op Zoom toonde aan dat de tercios de beruchte Spaanse infanteriere- gimenten, niet meer zo onover winnelijk waren als iedereen dacht. Hoewel grote en kostbare militaire inspanningen resultaat konden hebben, zoals de belege ring van Breda in 1624-1625, koos Spanje gedwongen door geldge brek voor een defensieve houding. Het Staatse leger groeide juist in deze periode: sinds de verovering van Oldenzaal (1626) was dit voor het eerst in de oorlog numeriek sterker dan het Spaanse. Een jaar later kwam het strategisch gelegen Groenlo in Staatse handen.2 Net als de landvoogdes, de in fanta Isabella, was Spmola be zorgd over de stagnerende strijd tegen de noordelijke opstandelin gen. Tijdens een kort verlof begin 1628 bracht Spmola de Spaanse koning Filips IV en diens invloed rijke minister Olivares op de hoogte van de sombere vooruit zichten. De ooit zo geprezen ma estro de campo general verkon digde een heldere boodschap aan zijn koning: deze moest óf een aanzienlijk hogere financiële bij drage naar het onderbetaalde en uitgebluste leger van Vlaanderen sturen, óf de strijdbijl met de re bellen begraven aan de onderhan delingstafel. Mede door de starre houding van Olivares waren beide opties onmogelijk. Deze minister en de facto heerser van Spanje vond het sturen van extra geld naar Brussel voor een serieuze zo- 1 4 De Waterschans nr. 1-2006 Spaanse troepen met sloepen van de garnizoensplaats Zandvliet (boven Antwerpen aan de Schelde) naar Krabbendijke om Goes aan te vallen. De aanval mislukte nogal sullig, doordat de Spanjaarden een groep met vlag gen uitgeruste kermisklanten uit Goes aanzagen voor het Staatse leger. Een serieuzere bedreiging voor de Republiek was de aanleg van imposante verdedigingswer ken in en rond Zandvliet. Eind december 1627 waren hier ruim 3.500 soldaten gelegerd, waarmee Zandvliet op Breda na de best be mande garnizoensplaats van de vijand was geworden. Als tegen maatregelen lieten de Staten-Ge- neraal schansen bij Steenbergen en Lillo aanleggen en verboden zij de uitvoer van bouwmateriaal naar de vijandelijke vestingwer ken.5 In de Republiek deden inmiddels geruchten de ronde over een nieuw Spaans offensief Begin 1628 vernam de Gelderse jonk heer Van der Capellen dat de Spanjaarden Bergen op Zoom wil den belegeren. Een dergelijke aanval leek hem onwaarschijnlijk en onverstandig: de 'vijand' kon aan de landzijde immers niet meer bereiken dan bij het beleg van 1622. Tenzij het Land van Tholen zou worden bereikt, 'ofte de forten op de haven' (de Water schans en de kleinere Noord schans) zouden worden verrast. Om dit te voorkomen en de om geving van Zandvliet en Lillo te inspecteren reisde stadhouder Frederik Hendrik in februari 1628 zuidwaarts. Bij diens bezoek aan Bergen op Zoom bleek ter plekke hoe gevaarlijk de situatie was: de sloep waarin de prins zich bevond werd beschoten door de Spanjaar den. Een kogel doorboorde het been van een kapitein, terwijl de stadhouder ternauwernood aan de dood ontsnapte.6 In het voorjaar van 1628 bespra ken de Staten-Generaal het aan leggen van forten op de heuvel ruggen die tot Halsteren en de oe ver van de Eendracht toegang ga ven. Het lager gelegen gebied tus sen Bergen op Zoom en Steenber gen kon al worden beschermd door het onder water te zetten. Door provinciale belangentegen stellingen duurde het echter tot juni voordat er aan de bouw van mercampagne maar onzin en stelde onacceptabele voorwaar den voor een nieuw bestand. Het staatsbankroet van Filips IV in 1627, een gezagscrisis binnen de Brusselse legertop, de enorme kosten van de Spaanse deelname bij de imposante belegeringswer ken voor de Franse hugenoten- stad La Rochelle. Toen hij de bar ricade van gezonken schepen in de haven zag liggen, liet de veld heer zich ontvallen hier in de praktijk te aanschouwen hoe hij Infanta Isabella van Spanje doorAnthonie van Dyck Ibidemnr. 116]. aan de strijd die in Noord-Italië uitbrak en het uitblijven van kei zerlijke hulp deden de kans op een krachtig offensief tegen de Nederlandse gewesten in 1628 he lemaal vervliegen.3 Gevaar vanuit Zandvliet Op reis van Brussel naar Madrid had Spmola een kijkje genomen Bergen op Zoom had kunnen ver overen. Bij een beleg zou immers slechts een volledige afsluiting van de haven de bevoorrading van de stad kunnen voorkomen, zoals hij had ondervonden in 1622.4 Vóór zijn vertrek had de legerlei der nog één aanvalspoging op Staats grondgebied ondernomen. In de herfst van 1627 voeren

De Waterschans | 2006 | | pagina 8